Daha fazla diyet lifi alabilmek için 5 basit yol

Diyetinizden yeterli miktarda lif almak inanılmaz sağlık yararları sağlayabilir. Dyt. Serkan Sıtkı Şahin, daha fazla diyet lifi alabilmek için deneyebileceğiniz bazı ipuçları paylaştı.

Daha fazla lif tüketin! Bunu binlerce kez duymuş olabilirsiniz. Bu, takip etmeniz gereken önemli bir sağlık tavsiyesi. Lif, size bazı inanılmaz sağlık yararları sunar. Diyetinizdeki yeterli lif, bağırsak hareketlerini düzenler ve kabızlığı önler. Daha iyi kilo kaybı için yeterli lif tüketilmelidir. Lif, daha az kalori alarak daha uzun süre tok hissetmenizi sağlar. Lif bakımından zengin bir diyet, kolesterol seviyelerini ve kan basıncını kontrol etmeye yardımcı olabileceğinden kalp sağlığınız için de faydalıdır. Diyabetliler ayrıca kan şekeri seviyelerini etkili bir şekilde kontrol etmek için diyetlerine lif eklemelidir.

Diyetinize daha fazla lif katmanın yolları

1. Doğru atıştırmalıkları seçin

Genellikle şeker ve tuz yüklü işlenmiş atıştırmalıklar yerine, lif yüklü sağlıklı atıştırmalık seçeneklerini tercih etmelisiniz. Cips, kek gibi atıştırmalıklarınızı, taze sebze çubukları ile değiştirin. Benzer şekilde, chia tohumları, yulaf, tam tahıllı krakerler, işlenmemiş kuruyemişler gibi lif açısından zengin seçenekleri de düşünebilirsiniz.

2. Sebzeleri yemeğinizin zorunlu bir parçası haline getirin

Hemen hemen her sebze lifle doludur. Sadece lif değil, sebzeler de çok çeşitli temel besinleri sunabilir. Her öğüne yeterli sebze eklediğinizden emin olun. Bu aynı zamanda kilo kaybına da yardımcı olabilecek tüm gerekli besin maddelerinin tüketimini sağlayacaktır.

3. Meyveleri de kaçırmayın

Tıpkı sebzeler gibi, çoğu meyve de lif bakımından zengindir. Akşamları meyve yiyebilirsiniz. Bir kase taze meyve, vücudunuzun ihtiyaç duyduğu ferahlatıcı ve besleyici bir atıştırmalık olabilir. Ancak meyve suları liflerden yoksun olduğu için meyve suları yerine bütün meyve tüketin.

4. Lifli bir kahvaltı yapın

Kahvaltı günün en önemli öğünü olarak kabul edilir. Güne yüksek lifli bir kahvaltıyla başlayabilirsiniz. Aralarından seçim yapabileceğiniz en iyi seçeneklerden biri yulaftır. Yulafınıza biraz fındık ile taze doğranmış meyveler ekleyebilirsiniz.

5. Tam tahıllara geçin

Tahıllar lif bakımından zengindir. Rafine edilmiş tahıllar yerine tam tahıl içeren seçeneklere yönelin. Tam tahıllı ürünler minimum düzeyde işlenir ve size yeterli lif sağlayabilir.

Dyt. Serkan Sıtkı Şahin

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

YORUM YAZ