Daha fazla çinko için yemeniz gereken yiyecekler

Abone Ol 

Vücudumuzun ihtiyacı olan besin maddelerinde bakacak olursak çinkonun besin maddelerinden biri olduğunu göreceksiniz. Çinkonun vücudunuz için ne kadar önemli olduğu düşünüldüğünde bu şaşırtıcı değil. Bu mineral tiroidinizi, vizyonunuzu ve bağışıklık sisteminizi normal şekilde çalışır durumda tutmak da dahil olmak üzere bir dizi vücut işlevi için çok önemlidir. Ayrıca kanınızın pıhtılaşmasına ve vücudunuzdaki yaraların iyileşmesine yardımcı olur.

Daha fazla çinko için yemeniz gereken yiyecekler #1

Çinkonun vücudunuz üzerinde bu kadar yaygın bir etkiye sahip olmasının nedeni, Ulusal Bilimler Akademisi'ne göre bir tür eser metal olmasıdır . Bu metaller veya elementler, vücudunuzdaki enzimlerin düzgün çalışması için gereklidir. Ve Ulusal İnsan Genomu Araştırma Enstitüsü'nün açıkladığı gibi, enzimler genellikle hücrelerinizdeki kimyasal reaksiyonların hızını artıran proteinlerdir. Başka bir deyişle, çinko seviyeniz çok düşükse, bu biraz ekmek pişirirken yeterince maya kullanmamak gibidir. Evet, ekmek yine kabaracak ama olması gerektiği kadar değil. Neyse ki, vücudunuzun sadece küçük miktarlarda çinkoya ihtiyacı vardır. İşte daha fazla çinkoya ihtiyacınız varsa yemeniz gereken bazı yiyecekleri aşağıda sıralardık.

Daha fazla çinko için yemeniz gereken yiyecekler #2

Nohut

Baklagillerin yarım fincanı yaklaşık 1.3 mg çinko içerir. Ama önce, nohutun sağlığınız için faydalı olabileceği bazı yolları keşfedelim. Nohutun kan şekerinizi ve insülininizi yükseltme olasılığı daha düşüktür. Bunun nedeni, vücudunuzun kan şekerini ve insülini parçalamasının daha uzun sürmesi ve bu da nohutu diyabet dostu olarak iyi bir seçim haline getirir. Sindirimden bahsetmişken, nohuttaki lif, kolesterolünü kontrol etmede sorun yaşayan ve bağırsak bozukluğu yaşayan biri için yardımcı olabilir. Ayrıca, nohutun hafızayı, kemik sağlığını, ruh halini, kas kontrolünü ve genel olarak zihin sağlığını geliştirmede de büyük etkisi vardır.

Daha fazla çinko için yemeniz gereken yiyecekler #3

Kaju fıstığı

Kaju, çinko seviyenizi yükseltmenin iyi bir yolu olabilir. Kavrulmamış bir tuzsuz kaju, günlük almanız gereken önerilen çinko miktarının %15'ini size verebilir. Ancak, bu küçük tohumların masaya getirdiği tek besin bu değil. Kaju aynı zamanda mükemmel bir bakır kaynağıdır ve magnezyum, demir, selenyum ve fosfor gibi diğer önemli mineralleri içerir. Ek olarak, kajuda  E, K ve B6 gibi vitaminlerde vardır. Kajununda diyabetli hastaların kan şekerlerini düzenlemede yardımcı olabilecek lif içerdiğini unutmayalım. Çinko içeriğinin yanı sıra kajuları diyetinize dahil etmenin birkaç olası artısı olsa da, kajuların nasıl hazırlandıkları sağlığınız açısından fark yaratabilir. Bazı üreticiler bazen dağıtım için kajulara tuz ve yağ ekler. Bu nedenle, belirli bir kaju markasını satın almadan önce içeriğine bakmayı unutmayın.

Daha fazla çinko için yemeniz gereken yiyecekler #4

Kırmızı et

Tüketiminin en çok olduğu yiyeceklerden biride vazgeçilmemiz kırmızı et. Aynı zamanda gıdalardan alınan demirin sindirilmesine yardımcıdır. Kırmızı et çinkonun yanı sıra Niasin, Biotin, B3, B6 vitaminlerinin yanı sıra demir ve selenyum da dahil olmak üzere epeyce besin içerir.

Daha fazla çinko için yemeniz gereken yiyecekler #5

Badem

Bademlerin güllerle aynı bitki ailesinden olduğunu biliyor muydunuz? Şaşırtıcı bir şekilde badem, teknik olarak bir meyvenin çekirdeği olarak kabul edilir, her ne kadar biz onu bir fındık cinsinde olarak düşünsek de. Bununla birlikte, diyetinizde daha fazla çinkoya ihtiyacınız varsa, badem iyi bir atıştırmalık olacaktır. Bir badem yaklaşık 0,9 gram çinko içerir. Bademde bulunan çinko, bakır, kalsiyum ve K vitamini gibi diğer besinlerle birlikte kemiklerinizi güçlü ve sağlıklı tutmaya yardımcı olur. Ancak bu, bademdeki besinler söz konusu olduğunda buzdağının sadece görünen kısmı. Badem özellikle potasyum, demir, E vitamini, fosfor ve magnezyum açısından da çokça zengindir. Ayrıca doymamış yağ aslında kan kolesterolünü yönetmeye yardımcı olmaktadır.

Daha fazla çinko için yemeniz gereken yiyecekler #6

İstiridyeler

İstiridyelerin porsiyon başına, gezegendeki diğer yiyeceklerden daha fazla çinko var. Bir çok araştırmaya göre bir porsiyon istiridyede 74 mg çinko içerdiği söyleniyor. İstiridyeler B12 ve D vitaminlerinin yanı sıra selenyum, demir ve bakır gibi çeşitli temel besinlerin en iyi bir kaynaklarındandır. Besinler içermesinin yanı sıra, istiridyeler mükemmel protein kaynağıdır.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu