Daha az yalnız hissetmenin 5 yolu

En iyi zamanlarda bile, yalnız yaşamak zor olabilir, ancak özellikle salgının patlama yaptığı bu günlerde, yalnızlıkla mücadele eden kişi sayısı bir hayli fazla...

Pandemi koşullarında birçok kişi yalnızlıkla mücadele ediyor. Öncelikle, yalnızlık duygusunda, yalnız olmadığınızı bilmeniz önemlidir, birçok yalnız insan vardır. Araştırmalar, karantina sırasında sosyal izolasyon duyguları yaşadığımızı gösteriyor. Ancak endişelenmeyin, bu koşullarda bile, yalnızlık duygularını yenmenin birçok yolu var.

Kendinizi saklamak bazı durumlarda çekici ve çok daha kolay olabilir ve bazılarımız bir yük olmaktan endişeleniriz ya da tek başımıza olduğumuz için utanırız. Ancak çevrenizdeki insanlara ulaşmak, ruh sağlığınız üzerinde gerçek bir olumlu etkiye sahip olabilir.

Komşularınızla arkadaş olun

Arkadaş edinmeye başlamak için en iyi yer genellikle evdir, bu yüzden önce komşularınızla arkadaş olmak iyi bir fikirdir. Merhaba deyin ya da bir komşunuza bir şey alın veya sosyal mesafeli bir fincan çay içmeye davet edin.

Bir konuda yardım da isteyebilirsiniz; çöp atmak vs... Bu, bir sohbet başlatmak için iyi bir yol olabilir (ve insanlar genellikle yardım etmeyi severler).

Gönüllü olun

Toplum gönüllülüğü, yararlı hissetmek ve yeni insanlarla tanışmak için harika bir yoldur. Kullanılabilecek bir yeteneğiniz veya beceriniz var mı? Örneğin, muhasebe hakkında bir veya iki şey biliyorsanız, bir sayman olabilir misiniz? Yoksa sohbet etmeyi sever misin? Bir telefon arkadaşı olup kendini çok yalıtılmış hisseden birini destekleyebilir misiniz?

Teknolojiyi kucaklayın

Sosyal medyada çok sayıda çevrimiçi grup ve kulüp var ve pandemi nedeniyle çok daha fazlasının ortaya çıktığını görebilirsiniz. Kendini yalnız hissedebilecek benzer düşünen kişilerin çevrimiçi topluluklarını aramak için Google gibi bir arama motorunu kullanarak başlayın.

Facebook ve WhatsApp gibi arkadaşlarınız ve ailenizle iletişim halinde kalmak için kullanabileceğiniz platformlar da var. Bu platformların çoğunda görüntülü görüşmeyi kullanabilirsiniz; bu, arkadaşlarınızı ve ailenizi, ister hala izole ediyor olun, ister uzakta yaşıyor olun, uzaktan "görmenin" başka bir harika yolu.

Yerel bölgenizdeki etkinlikler ve kulüpler hakkında her şeyi bulabileceğiniz Facebook grupları gibi çevrimiçi gruplar aracılığıyla gerçek dünyada da arkadaşlar edinebilirsiniz. Yürümek, el işi yapmak, okumak ya da herhangi bir şey konusunda tutkulu olsanız da, benzer düşünen insanlarla tanışacağınızdan emin olabilirsiniz.

Dışarı çıkın

Bazı dükkanlar ve turistik yerler pandemiden dolayı kapalı olabilir, ancak doğa kapalı değil. Dışarı çıkın. Biraz temiz havanın fiziksel sağlığınızı iyileştirdiğini görünce şaşıracaksınız. Ve dışarıdaki insanlar, genellikle yabancılarla sohbet etmeye çok daha açıktır; dostça bir merhaba deyin ve sohbet etmeye başlayın.

Şu anda yabancılarla bir konuşma başlatmak için pek çok fırsat var. Örneğin. süpermarket kuyruğunda. Sosyal mesafeli iken, kuyruktaki biriyle sohbet edebilirsiniz, hava durumu hakkında konuşabilirsiniz. Birisine iltifat ederek başlayabilirsiniz (elbisen harika!). Küçük açılış yorumları insanların sohbet etmesini sağlayabilir.

Yapabiliyorsanız, yerel dükkanlardan alışveriş yapın, genellikle daha küçük dükkanlar ve bakkallarda çalışan benzer insanlar olacaktır ve düzenli sohbet etmek ve arkadaşlıklar kurmak daha kolay olabilir. Mümkünse, self servis ödeme işlemlerinden kaçının, alışverişinizi paketlerken mağaza görevlisi ile sohbet etme fırsatını kullanın.

Sanal arkadaşlar edinin

Herkes farklıdır! Size en uygun olanı yapın. Telefonla aramak ister misiniz? Ya da görüntülü görüşme veya e-posta kullanarak kendi ortamınızda birbirinizi görmek size daha mı uygun?

Birbirinizi tanıyın, birbiriniz hakkında daha fazla bilgi edinmek için birbirinize sorular sorun: Nerede okudunuz, evcil hayvanınız var mı, hangi müzikten hoşlanırsınız...

Diğer seçenekler

Nasıl yeni arkadaşlar edinmek istediğiniz hakkında arkadaşlarınıza ve ailenize ulaşın ve konuşun. Bazı önerilerde bulunup, yardımcı olabilirler.

Unutmayın, eğer zihinsel ve fiziksel sağlığınızın yalnızlıktan etkilendiğini düşünüyorsanız, bunu size daha fazla destek ve tavsiye verebilecek bir sağlık profesyoneli ile görüşmek iyi bir fikir olabilir.

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

YORUM YAZ