Daha az stres için 25 ipucu

Stresin sağlığınız, zihniniz, bedeniniz, ilişkileriniz veya yaşam kaliteniz üzerinde olumsuz bir etkisi olmaması için stres yönetimini en iyi şekilde yapmak gerekmektedir. İşte stresin sağlığınız üzerindeki etkisi hakkında daha fazla bilgi ve daha az stres için 25 ipucu.

Stres, yaşam denilen bu telaşlı şeye normal bir psikolojik ve fiziksel tepkidir. Ancak stres sağlığınız, zihniniz, bedeniniz, ilişkileriniz veya yaşam kaliteniz üzerinde olumsuz bir etkisi olmamalıdır. Bu yüzden eşofmanlarınızı giyin, bitter çikolatanızı alın ve stresin sağlığınız üzerindeki etkisi hakkında daha fazla bilgi ve daha az stres için 25 ipucu için okumaya devam edin.

25 ipucuna bakmadan önce, "uzun süreli” stresli bir hayat yaşıyorsanız, bedeniniz ve zihninizle neler olduğunu açıklamak istiyorum. Biraz stres hiçbir zarar vermez. Varlığımıza gerekli heyecanı vermek için hayatımızda az miktarda strese ihtiyacımız var. Ancak, çok fazla değişiklik veya stresli olay birbirini takip ettikten sonra stres sorun haline gelir. Stresi artık yaşamımız için bir tehdit olarak görmeye başlıyoruz veya bize artık bunu kaldıramayacağımız hissini veriyor. Yaşamımız üzerindeki kontrolünü kaybettiğimiz hissi, yetersizlik hissiyle birlikte geliyor. Bu stres reaksiyonu sağlığımıza zarar verebilecek fiziksel bir reaksiyonu kışkırtır.

Örnek stres kaynakları

Yaşam olayları (iş/çalışma, düğün, sevilen birinin kaybı)

Yaşam değişiklikleri (yeni iş, tanıtım, büyük projeler, aile genişlemesi)

Günlük olaylar (toplu taşımaya geciktirme, trafik sıkışıklığı, sürekli gürültü, para sorunları, son teslim tarihleri)

Kişinin algısı (stresin ve stresle baş etmenin etkisi her insan için farklıdır)

Sadece refahımız için bir tehdit olabilecek bir durum strese yol açabilir. Özellikle yaşam olayları ya da bizim için büyük değer taşıyan değişiklikler stresli olarak yaşanacaktır.

Stresin etkileri

Stres, bir takım fizyolojik tepkilerle ilişkilidir. Bu yanıtlar bedeni hastalıklara karşı daha savunmasız hale getirir. Stresin motor fonksiyonlar üzerinde de etkisi vardır.

Stresle başa çıkmanın sağlığınız üzerinde büyük etkisi vardır.

- Saç dökülmesi

- Vücudun stresli bir durumda işlev görmesini sağlamak için daha fazla hormon sağlamak için vücudun diğer bölgelerine kan akışını yeniden yönlendirmesinin bir sonucu olarak daha fazla baş ağrısı.

- Vücudun fiziksel bir reaksiyonu olan kan damarları kapanır. Örneğin vücudunuz kan damarlarınızı kapattığında daha az kan kaybedersiniz. Ancak bu durum kan pıhtılaşmasına neden olabilir.

- Enfeksiyon, hastalık, diyabet, obezite, yüksek tansiyon, göğüs ağrısı ve kalp hastalığı, depresyon ve anksiyete bozuklukları gibi problemlerin riskini arttırmak

- Erken yaşlanma

- Uykusuzluk ve diğer uyku bozuklukları

EĞLENCELİ GERÇEK: Araştırmalar, bitter çikolatanın kortizol ve diğer stres hormonlarını azalttığını göstermiştir. Ek olarak, kakao flavonoid adı verilen antioksidanlar açısından zengindir. Şanslıyız.

Daha az stres için 25 ipucunu paylaşmadan önce, vücudunuz, zihniniz ve sağlığınız için sürekli ciddi stresin neler olabileceğini açıklama ihtiyacım olduğunu hissettim.

Vücudunuzda ve zihninizde neler olduğunu ve stresin sağlığınız için getirebileceği ciddi sonuçları bilmek, zaman zaman daha az stres yapmanın ne kadar önemli olduğunu anlamama yardımcı oldu. Kendi deneyimlerimden, stressiz bir yaşam sürmenin zor olmadığını biliyorum. Bu, sağlığınıza dikkat etmenin yapılacaklar listenizdeki en önemli iş olması gerektiğini hatırlatıyor.

Ve son olarak, daha az stres için yardımcı olabilecek 25 ipucu. Bir stres durumu veya döneminde hepsini uygulayın veya iki veya üç ipucu seçin.

Daha az stres için 25 ipucu

1. Kendinize bir mola verin, kendinize zaman ayırın

2. Mümkün olduğunca gülün

3. Bir arkadaşınızla yürüyüşe çıkın

4. Müzik açın ve dans edin

5. Aptal bir film izleyin ya da komik bir makale okuyun

6. İzlediğiniz veya okuduğunuz şeyin hakkında konuşun

7. Müzik dinleyin (ve yüksek sesle şarkı söyleyin)

8. Erken yatın

9. Neleri kontrol edebileceğinize daha fazla odaklanın

10. Meditasyon

11. Sarılmak isteyin

12. Egzersiz yapmak

13. Yardım isteyin, bunu tek başına yapmak zorunda değilsiniz

14. Hedeflerinize doğru küçük adımlar atın

15. Görevi basitleştirin

16. Kusurlu olma cesaretine sahip olun

17. Derin karın nefeslerini alın

18. Kendinizle iyi bir arkadaşmışsınız gibi konuşun

19. Hayır demeyi öğrenin

20. Akıllı telefonunuzu birkaç saatliğine kapatmak için kendinize sorun

21. Sınırlamalarınızı kabul edin

22. Gerçekten ne istediğinizi belirleyin

23. Sağlıklı beslenin

24. Şükredin

25. Her zaman gülümseyin =)

Bu ipuçlarının stres seviyelerini azalttığı ve sizi taze, parlak ve tekrar enerjik hissettirdiği kanıtlanmıştır. Eğer arada bir ara vermezseniz, vücudunuz sizi ara vermeye zorlar. Bunu hatırlayın!

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

YORUM YAZ