D vitamini kalp rahatsızlıklarına iyi geliyor

İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre, D vitamini kalp rahatsızlıklarının tedavisine yardımcı olabilir.

İngiltere'de 163 hasta üzerinde yapılan klinik bir çalışmada D vitamininin kalp krizi nedeniyle oluşan rahatsızlıkları tedavi edebileceği bulgusuna ulaşıldı. Bir yıl süren deneylerin ardından kalp krizi nedeniyle oluşan belirtiler azalırken, kalbin kan pompalama kapasitesinin de yüzde 26 – yüzde 34 oranlarında arttığı gözlemlendi.

Kemik gelişimi ve dişler için de yararlı

Kalpte bulunan bütün hücrelerin D vitaminine olumlu tepkiler verdiği öğrenildi. Birçok insan D vitamini eksikliği yaşamasına rağmen çalışmalar D vitaminin özellikle kemikler ve dişler için çok yararlı olduğunu gösteriyor.

En büyük D vitamini kaynağı Güneş olsa da, balık yumurta ve suni olarak içine D vitamini eklenen kahvaltılık gevrek tüketimiyle de vücudun D vitamini ihtiyacı karşılanabilir. Araştırmanın ardın İngiliz Kalp Vakfı (The British Heart Foundation), geniş çaplı deneylerin yapılacağını ve hap üretiminin başlatılacağını belirtti.

Yorumlar

sabri ünal 05-04-2016 18:15:15

bu tip saçma haberler yüzünden dünyada bir tek ülkemizde D Vitamini Zehirlenmesi görülüyor! D vitamini hapı falan yutmayın; gidin balık alıp yiyin.

YORUM YAZ
Doğrulama kodunu yandaki kutuya giriniz :