D vitamini, koronavirüse yakalanma riskini azaltıyor

Abone Ol 

D vitamini eksikliğini önlemek COVİD-19’a bağlı ölümleri ve komplikasyonlarını yarı yarıya azaltabiliyor. Bugüne kadar yapılan çok sayıda bilimsel çalışmalara göre koronavirüs ile D vitamini arasında bir ilişki olduğu biliniyor.

Çok sayıda bilimsel çalışmanın yeterli D vitamin seviyelerinin solunum yolu enfeksiyonlarının önlenebilmesi ve ayrıca viral enfeksiyon riskini azaltılabileceğini desteklediğini ifade eden  Dr. Yüksel Büküşoğlu, D vitamininin vücutta virüse karşı bağışıklık sistemini harekete geçirdiğini ve bağışıklık sistemini düzenleyici savunma etkileri bulunduğunu söyledi. İşte Dr. Büküşoğlu'nun konu hakkında açıklamaları.

D vitamini, koronavirüse yakalanma riskini azaltıyor #1

Yeterli D vitamini, bağışıklığı güçlendiriyor

Yapılan çalışmalara göre;

– Koronavirüs hastalarının yüzde 80'inde D vitamini eksikliği var.

– Yeterli D vitamini seviyesine sahip kişilerin şiddetli koronavirüs hastalığına yakalanma riski yüzde 75'e kadar azaltabiliyor.

– D vitaminin eksikliğini önlemek koronavirüse bağlı ölümleri ve buna bağlı komplikasyonları yarı yarıya azaltabiliyor.   

– D vitamini seviyesinin yeterli olması şiddetli corona virüs enfeksiyonu nedeniyle yoğun bakıma olan ihtiyacı 25 kat azaltabiliyor.

Koronavirüs enfeksiyonunda yeterli seviyede D vitamini bağışıklık sistemini modüle ederek bu yolla virüsten temizlenmeyi artırırken, şiddetli sitokin fırtınasına neden olan inflamatuar yanıtları da önlemektedir. Ayrıca D vitamininin vücutta çinko metabolizmasını da etkileyerek koronavirüslerin çoğalma hızını azaltıp, virüsten temizlenmeyi arttırdığı bilinmektedir. Yani sonuçta, yeterli D vitamini seviyelerinin bağışıklık sistemini güçlendirdiği, COVİD-19 enfeksiyonu ve virüsün bulaşmasını engelleyebileceği düşünülmektedir. Son olarak dünyanın en saygın tıp dergilerinden biri olan JAMA'da yayınlanan bir bilimsel çalışmada vücutta yeterli D vitamini seviyelerinin COVID-19'u önlemek veya olası bir şekilde tedavi edebilmek için potansiyel bir tedavi stratejisi olarak düşünülmesi gerektiğini ileri sürmektedir.  

Hangi D vitamini seviyesinin faydalı olduğunu, hangi seviyenin ise çok zararlı olabileceğini bilmek burada çok önemli. Vücutta D vitamini seviyesinin 150  ng/ml üstünün tamamen toksik, yani zararlı olduğunu bilmek gerekiyor. Ancak kanda 60-100 ng/ml arası seviyeler ise çok yararlı. Yani doktorunuza danışmadan D vitamini almanızın son derece toksik yani zararlı olabileceğini bilmeniz gerekiyor. Doktorunuza danışarak, D vitamini seviyesini ölçtürerek, onun tavsiyesi ile gerekirse D vitamini takviyesi almak gerekiyor.

Koronavirüsün neden olduğu komplikasyonları önlemek için vücutta D vitamini eksikliğini gidermenin yanı sıra bağırsak florasının da mutlaka sağlıklı olmasının gerektiğini; bu amaçla kefir, ev yapımı yoğurt, turşu gibi fermente gıdalar, çinko ve selenyumdan zengin besinlerle beslenmenin de çok önemli olduğunu unutmamak gerekiyor.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu