D vitamini, koronavirüs enfeksiyonunu engeller mi

Koronavirüs enfeksiyonuna yakalan kişilerin vitamin D3 seviyeleri düştükçe enfeksiyon şiddetinin daha ağır seyrettiğini belirten Doç. Dr. Yusuf Aydın, D vitamini-koronavirüs ilişkisini anlatarak önemli tavsiyelerde bulundu.

Koronavirüs salgını tüm dünyada büyüyerek devam ederken, bu enfeksiyona karşı en küçük önlemler bile önem kazanmaya başladı. Koronavirüs tedavisinde anti viral ajanlar kullanılmaktadır. Ancak her hastada aynı etkinliği göstermemektedir. Özellikle altta yatan diyabet, obezite gibi kronik hastalıkları olanlarda hastalı ağır seyretmektedir. Bu hastalar dışında kimi klinik durumlarda da bu hastalığın ağır seyrettiği saptanmıştır.

Eskiden beri serum vitamin D3 düzeyi düştüğü dönemlerde viral enfeksiyonların daha sık olduğunun bilindiğini belirten Endokrinoloji Uzmanı Doç. Dr. Yusuf Aydın, D vitamini-koronavirüs ilişkisini anlatarak önemli uyarı ve tavsiyelerde bulundu.

Yoğun bakım hastalarında D vitamini seviyeleri düşük

Koronavirüs enfeksiyonların vitamin D3 seviyesinin çok daha önemli olduğu gözlemlenmiştir. Covid-19 enfeksiyonuna yakalan bireylerin vitamin D3 seviyeleri düştükçe enfeksiyon şiddetinin daha ağır seyrettiği saptanmıştır. Ayrıca bu enfeksiyondan hastaneye yatışı gereken hastaların vitamin D düzeylerinin yatış gerektirmeyenlere göre daha düşük olduğu saptanmıştır. Ayrıca yoğun bakım ihtiyacı olan Covid-19 enfeksiyonlu hastalarında vitamin D düzeylerinin çok düşük olduğu saptanan gerçeklerden birisidir.

D vitamini eksikliği olan kişilerde birçok farklı klinik durum gözlenebilmektedir. D vitamini eksikliği ile otoimmün hastalıklar daha sık gözlemlendiği, insülin direncinin daha fazla olduğu, kilo vermenin zorlaştığı, enfekiyonlara yatkınlığın arttığı ve hatta kanser oranlarında bile artış olduğu birçok farklı çalışmalarda gösterilmiştir. Yani D vitamini sadece vücudumuzdaki kalsiyum ve kemik metabolizması ile ilgili olmadığı bilinen bir gerçektir. Koronavirüs pandemisi ile de viral enfeksiyonlardaki önemi bir kez daha ortaya konulmuştur.

D vitamini vücudumuzda yüzde 80 oranında cildimizin güneş ışınları ile teması sonucunda cilt altında bulunan kolesterolün dönüşümü ile ortaya çıkmaktadır. Ancak yüzde 20'lik kısmında ağızdan besinler yolu ile temin edilebilmektedir. Besinler içerisinde en fazla balık ve deniz ürünlerinde mevcuttur. Güneş ışınları ile temasımızın en az olduğu kış aylarında vitamin D seviyeleri oldukça alt seviyelere düşmektedir. Vitamin D düşüklüğü sonrasında değişik mekanizmalar ile bağışıklık sistemi zayıflamakta ve viral enfeksiyonların sıklığı artmaktadır.

Vitamin D3 seviyesi kanda 32-70 ng/ml aralığında olması gerekmektedir. Vitamin D3 seviyesi 20-32 ng/ml arasında ise D vitamini yetersizliğinden söz edilirken 10-20 ng/ml arasındaki Vitamin D3 seviyelerinde orta derecede D vitamini eksikliği olduğu söylenebilir. Özellikle Vitamin D3 seviyesi 10 ng/ml altında ise ağır D vitamini eksikliğinden bahsedebiliriz. Özellikle yoğun bakım Covid-19 hastalarında D vitamini seviyelerinin oldukça düşük olduğu gözlemlenmiştir.

İdeal D vitamini seviyesi

Koronavirüs enfeksiyonundan korunmak veya daha hafif semptomlarla atlatabilmek için vitamin D3 seviyelerimizin 40 ng/ml üzerinde olması gerekmektedir. Buradan şöyle bir mesaj çıkarılmamalıdır. 'Vitamin D yüksek olursa Covid-19 enfeksiyonundan korunurum, benim hasta olmamamı engeller' ifadeleri doğru değildir. Covid-19 enfeksiyonundan korunmanın yolu Covid-19 hastaları ile temasın engellenmesi, yani maske kullanılması, el ve yüz temizliğine dikkat edilmesi, sağlıklı beslenme, düzenli uyku ile olmaktadır. Bunlara ek olarak kış günlerine girdiğimiz bu günlere mutlaka vitamin D seviyesine baktırarak, gerekirse ve çoğunlukla gerekir, vitamin D tedavisine başlanmalıdır.

Vitamin D tedavisi sizin vitamin D3 düzeyinize göre değişir. Günlük, haftalık veya 15 günde bir olan tedaviler vardır. Bu tedavilerin planlanmasını doktorunuz yapmalıdır.

Yorumlar

YORUM YAZ