D vitamini kilo vermenize yardımcı olabilir mi

D vitamini önemli sağlık yararları olan bir mikro besindir. Diyetisyen Serkan Sıtkı Şahin, D vitamininin kilo kaybı üzerindeki etkilerini derinlemesine ele alıyor...

D vitamini, gıdalardan veya takviyelerden alabileceğiniz, yağda çözünen bir vitamindir. Ayrıca vücudunuz güneşe maruz kaldığında vücut tarafından üretilebilir.

D vitamini, güçlü kemikler ve dişler, sağlıklı bağışıklık sistemi ve kalsiyum ve fosfor emilimini kolaylaştırmak için çok önemlidir. D vitamini birçok gıdada doğal olarak bulunmadığından, günde en az 5-30 dakika güneşlenmeniz veya günlük gereken 600 IU (15 mcg) miktarını karşılamak için takviye almanız gerekmektedir. Ne yazık ki, insanların yaklaşık yüzde 50'sinde D vitamini eksikliği gözlemlenmektedir.

D vitamini eksikliği tehlikesi bulunanlar:

- Daha yaşlı yetişkinler
- Emzirilen bebekler
- Koyu tenli bireyler
- Sınırlı güneşe maruz kalanlar

Obezite, D vitamini eksikliği için başka bir risk faktörüdür. İlginçtir ki, bazı çalışmalar yeterli miktarda D vitamini almanın kilo vermeye yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Fazla kilolular düşük D vitamini seviyelerine sahip

Araştırmalar, daha yüksek vücut kitle indeksi ve vücut yağ yüzdesinin düşük D vitamini kan seviyeleri ile ilişkili olduğunu göstermektedir. D vitaminini aktif formuna dönüştürmek için bazı enzimlere ihtiyaç vardır ve bu enzimlerin seviyeleri obez ve obez olmayan kişiler arasında farklılık gösterebilir.

2012 yılında yapılan bir çalışmada, obez bireylerde D vitamini seviyelerinin vücut büyüklüğüne göre ayarlanması, obez ve obez olmayan bireylerde seviyeler arasında bir fark olmadığını göstermiştir. Bu, D vitamininin ihtiyaç duyduğu vücudun büyüklüğüne bağlı olduğunu gösterir, yani obez bireylerin aynı kan seviyelerine ulaşmak için normal kilolu insanlardan daha fazla D vitaminine ihtiyacı vardır. Bu, obez insanlarda neden D vitamini eksikliği olma ihtimalinin daha yüksek olduğunu açıklamaya yardımcı olabilir.

Kilo vermek D vitamini seviyenizi de etkileyebilir

Teoride, vücut büyüklüğünde bir azalma D vitamini gereksiniminizde bir düşüş anlamına gelir. D vitamininin vücuttaki miktarı, kilo verdiğinizde aynı kaldığından, D vitamini seviyeleri artacaktır. Kilo verme derecesi , D vitamini seviyelerinin yükselme derecesini etkileyebilir.

Bir çalışma, az miktarda kilo kaybının bile, D vitamini kan seviyelerinde bir artışa yol açtığını göstermektedir. Aynı çalışmada, vücut ağırlığının en az yüzde 15'ini kaybeden katılımcılarda, vücut ağırlığının yüzde 5-10'unu kaybeden katılımcılarda görülenden üç kat daha fazla artış yaşadığı gözlemlenmiş. Ayrıca, bazı kanıtlar kandaki D vitamini miktarının vücut yağını azalttığını ve kilo kaybını artırabileceğini gösteriyor.

Yüksek D vitamini kilo kaybını sağlayabilir

Bazı kanıtlar, yeterince D vitamini almanın kilo kaybını arttıracağını ve vücut yağını azaltacağını gösteriyor. En az 20 ng/mL (50 nmol/L), yeterli bir kan seviyesi olarak kabul edilir. Bir çalışma, 218 fazla kilolu ve obez kadını bir yıl boyunca inceledi. Kısıtlı bir diyet ve spor yaptırılan katılımcıların yarısı D vitamini takviyesi alırken, diğer yarısı plasebo aldı.

Araştırmanın sonunda, D vitamini gereksinimlerini karşılayan kadınların, yeterli kan seviyesine sahip olmayan kadınlardan ortalama 3,2 kg daha fazla kilo verdiği gözlemlenmiş.

Başka bir çalışmada fazla kilolu ve obez kadınlara 12 hafta boyunca D vitamini takviyesi verildi. Çalışmanın sonunda, kadınlar herhangi bir kilo kaybı yaşamadılar, ancak artan D vitamini seviyelerinin vücut yağını azalttığı gözlemlendi.

Kısacası, D vitamini alımınızı artırmak, daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmasına rağmen, kilo kaybına neden olabilir.

Günlük D vitamini ihtiyacı

19-70 yaş arası yetişkinlerin günde en az 600 IU (15 mcg) D vitamini alması gerekmektedir. Ancak bazı araştırmalar dozajın vücut ağırlığına dayanması gerektiğini belirttiğinden D vitamini miktarı "herkese uyan tek miktar" olarak belirlenemeyebilir. Günde 10,000 IU'ya kadar alınan dozların olumsuz bir etkisi olmadığı bildirilmiştir. Yine de, D vitamini takviyeleri çok miktarda tüketildiğinde toksisiteye neden olabilir. Günlük 4.000 IU üst sınırını aşmadan önce sağlık uzmanına danışmanız en iyi yoldur.

Son not

D vitamini seviyesi ile kilo arasında karmaşık bir ilişki olduğu açık. Yeterli miktarda D vitamini almak hormon seviyenizi kontrol altında tutabilir, kilo kaybınızı artırabilir ve vücut yağınızı azaltabilir. Buna karşılık, kilo vermek D vitamini düzeylerini artırabilir ve güçlü kemikler, sağlıklı bağışıklık sistemi gibi diğer faydalarını en üst düzeye çıkarmanıza yardımcı olabilir.

Güneşe az miktarda maruz kalıyorsanız veya eksiklik riski altındaysanız, takviye almayı düşünmek iyi bir fikir olabilir. D vitamini takviyesi, kilonuzu kontrol altında tutmanıza ve genel sağlığınızı korumanıza yardımcı olabilir.

Buraya tıklayarak "D Vitamini eksikliği belirtileri ve tedavisi" yazısına da göz atabilirsiniz.

Sorularınız için e-posta atabilirsiniz.

Dyt. Serkan Sıtkı Şahin
[email protected]

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

YORUM YAZ