D vitamini eksikliği: Yeterli D vitamini nasıl alınır

En yaygın besin eksikliklerinden biri olan D vitamini eksikliğinin belirtilerini ve yeterli D vitamini alımı için yapılabilecekleri Diyetisyen Serkan Sıtkı Şahin sıraladı...

D vitamini, güneş ışığında vücutta sentezlenen, yağda çözünen bir vitamindir. Sadece diyetten yeterli D vitamini almak zordur. Güneş ışığına yeteri kadar maruz kalamama D vitamini eksikliğinin en yaygın nedenidir.vZayıf bağışıklık, çok sık hastalanma veya enfekte olma, kemik ve sırt ağrısı, yara iyileşmesinde bozulma, kemik kaybı, saç dökülmesi, kas ağrısı ve depresyon, D vitamini eksikliği belirtileri arasında yer alır.

Yeterli D vitamini nasıl alınır

D vitamini eksikliği oldukça yaygındır ve aynı zamanda birçok insan, d vitamini eksikliği yaşadığından habersizdir. Bu çoğunlukla kişinin diğer nedenlerden dolayı karıştırdığı ince semptomlardan kaynaklanır. Basit bir kan testi, D vitamini seviyenizin ideal aralıklarda olup olmadığını belirlemeye yardımcı olabilir.

D vitamini bağışıklık sistemimizin işlevine katkıda bulunur, kemik ve diş sağlığı için gereklidir ve bazı hastalıklara karşı direnci artırır. Ayrıca diyabet riskini azaltmanın yanı sıra solunum yolu enfeksiyonlarına, kalp hastalığına ve felce karşı da korur.

Her gün güneşe 10 ila 15 dakika maruz kalmak D vitamini almanıza yardımcı olabilir. Ton balığı, sardalya, uskumru, somon, yumurta sarısı, lor, süzme peynir ve süt D vitamininin besin kaynaklarından bazılarıdır.

D vitamini takviyeleri

Güneşe çıkamıyor ve sürekli kapalı alanlarda vakit geçiriyorsanız D vitamini eksikliği ile başa çıkmak için D Vitamini takviyesi alabilirsiniz. Tablet, kapsül veya şurup şeklinde kullanabilirsiniz. Bazı araştırmalar oral şurupların daha iyi emilime sahip olduğunu göstermektedir. Güçlü bir bağışıklık, diyabet kontrolü ve metabolizma için gerekli olduğu için insanların öngörülen dozlarda D vitamini alması önemlidir. Ancak unutulmamalıdır ki, hiçbir takviye, besinler yolu ile alabileceğiniz besinlerin yerine tam olarak geçmez. Çoğu takviye klinik olarak değerlendirilmez.

Unutmayın, çok fazla D vitamini sizin için iyi değildir. Toksisiteye yol açabilir. Vitamin vücut yağında depolanır ve kan dolaşımında yavaşça salınır. Bu nedenle, çok fazla D vitamini nedeniyle oluşan toksisitenin etkileri, takviyeleri almayı bıraktıktan sonra bile birkaç ay sürebilir.

Dyt. Serkan Sıtkı Şahin

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

YORUM YAZ