Cryonics projesi: Dondurulup gelecekte uyanmak!

Gelecekte bir gün tekrar uyanmak uğruna bedeninizi dondurmak ister miydiniz? Cryonics projesi tam olarak bunu amaçlıyor. Çağdaş tıpın yeni teknolojilerle birlikte daha da gelişeceğine inanan insanlar proje için gönüllü olmuşlar bile. Peki Cryonics nasıl uygulanıyor? Hadi haberin detaylarına...

Abone Ol 

Cryonics projesi nasıl başladı?

Cryonics, yunanca soğuk anlamına gelmekte. Türkçede ise sıcaklığı çok düşük olan işlemler anlamına gelen kriyojeni olarak kullanılmakta. Henüz teknolojinin günümüzdeki kadar gelişmiş olmadığı bir dönemde, 1960’lı yıllarda bir grup bilim insanı dondurulmuş bedenler üzerinde deneyler yapmaya başladı. O yıllarda tedavisi olmayan hastalıklar için gelecekteki yıllarda çözüm bulunabileceği umudu taşınıyordu. Bu umut projenin amacı haline geldi. Psikoloji profesörü olan James Bedford, 1967 yılında dondurulan ilk insan oldu. James Bedford’un bu projeye dahil olmasının sebebi o yıllarda tedavisi mümkün olmayan böbrek kanserine yakalanmış olmasıydı. Projeyi duyan Bedford, ölmeyi beklemek yerine gelecekte yaşama ihtimalini seçti. James Bedford hala Cryo adı verilen tüpün içinde uyandırılmayı bekliyor.

Cryonics: Ölmeden önce dondurularak dirilmeyi beklemek - İndigo Dergisi

DONDURULAN İNSAN BEDENLERİ: CRYONİCS PROJESİ - Ceyda ÇAKIR

Dondurulma işlemi

Dondurma işlemi, ölen canlının bedenine kan pıhtılaşmasını önleyen bir iğnenin enjekte edilmesiyle başlıyor. Ardından bu canlı -196 derece olan Cryo adı verilen tüpe yerleştiriliyor. Günümüzde henüz uyandırılan bir hasta yok. Uyandırma işleminin gerçekleştirilmesi için yeterli verilerin elde edilmesi bekleniyor.

Cryonics: Ölmeden önce dondurularak dirilmeyi beklemek - İndigo Dergisi

Cryonics’in Türk müşterileri de var mı?

Belki şaşıracaksınız ama evet! Amerika’da yer alan Cryonics projesine ülkemizden de dahil olan insanlar mevcut.  Türkiye’den  Güner Kuban, projeye dahil olmak için anlaşma imzalamış bulunmakta. Güner Kuban,1980’li yıllarda Amerika’da yaşıyordu. Cryonics projesi onun oldukça ilgisini çekmişti. Gelecekte tekrar uyanabileceğine olan inancı onun bu projeye dahil olmasına yol açtı. Böylelikle 1986 yılında dondurulma anlaşmasını imzaladı.

Çerkes Ethem'in yeğeni Güner Kuban: 'Canımı biraz daha sıkarsanız, bu planetten giderim!' - Son Dakika Magazin Haberleri

Siz  bu konuda ne düşünüyorsunuz? Gelecekte tekrar uyanmak uğruna dondurulmak ister miydiniz? Şunu da söyleyelim; gelecekte kesin olarak uyanabileceğinizin bir garantisi verilmiyor. Bu riski göze alır mıydınız?

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu