Çok stresli olduğunuzu gösteren belirtiler

Çok fazla stres; obezite, yüksek tansiyon, kalp hastalığı ve diyabet gibi daha ciddi kronik hastalık risklerini artırabilir. İşte dikkat etmeniz gereken bazı stres belirtileri.

Stres, düşüncelerinizi, duygularınızı ve davranışlarınızı etkiler. Ancak stresin yan etkileri ruh halinizle sınırlı değildir. Genel sağlığınızı da olumsuz yönde etkileyebilir. Çok fazla stres obezite, yüksek tansiyon, kalp hastalığı ve diyabet gibi daha ciddi hastalıklara neden olabilir. Yüksek stres seviyeleri sık baş ağrıları, uykusuzluk, zayıf bağışıklık sistemi, gergin kaslar, sürekli yorgunluk ve sindirim sorunlarını ortaya çıkarabilir. Vücudunuz stres altındayken bazı belirtileri gösterebilir.

İşte stresi etkili bir şekilde yönetmenin yolları ve vücudunuzun gösterebileceği uyarı işaretleri.

Dikkat etmeniz gereken stres belirtileri

1. Sık baş ağrıları

Stres sık baş ağrısına katkıda bulunabilir. Çalışmalar ayrıca stresin baş veya boyun bölgesinde ağrıya neden olabileceğini de gösteriyor. Bir çalışma, çok fazla stresin artan baş ağrısı yoğunluğu ile bağlantılı olduğunu göstermektedir.

2. Uyku eksikliği

Gerildiğinizde veya stresli olduğunuzda, huzur içinde uykuya dalmanız daha az olasıdır. Stres nedeniyle uyku eksikliği her zaman yorgun hissetmenizi sağlayabilir. Günlük işlerinizi yerine getirememenize neden olabilir. Ayrıca kontrolsüz stres ve zayıf uyku nedeniyle kronik yorgunluk ortaya çıkabilir.

3. İştah değişikliği

Bu belirti kişiden kişiye değişebilir. Birçoğu stresli olduğunda şekerli besinleri isterken, bazı kişilerin iştahı azalabilir. Stresli olduğunuzda çok fazla kalori tüketmek, kilo almaya yol açabilir. Bu durumun ciddi bir tıbbi yardıma ihtiyacı olduğunu unutmayın.

4. Anksiyete

Bazı kişiler artan stres nedeniyle anksiyete yaşayabilir. Anksiyete, aynı anda çeşitli duygular hissetmenizi sağlayabilir. Bu durum tedavi edilmeden bırakılmamalıdır. Anksiyete ile mücadele için bir uzmana danışın.

5. Ruh halindeki dalgalanmalar

Stres sizi karamsar hale getirebilir. Kızgın, sinirli veya üzgün hissedebilirsiniz. Bazı kişiler değersiz veya depresif hissedebilir. Rahatlatıcı aktiviteler, bu ruh hali değişimlerini kontrol etmeye yardımcı olabilir.

Stresi yönetmenin yolları

Sağlığınıza zarar vermeden önce stresi yönetmeniz gerekir. Günlük egzersiz yapmalı, sağlıklı bir diyet izlemeli ve kendinize daha sık zaman ayırmalısınız. Arkadaşınız, aileniz veya evcil hayvanınızla daha fazla zaman geçirmek de size yardımcı olabilir. Çok fazla stres yaşıyorsanız, çok geç olmadan tıbbi yardım alın.

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

YORUM YAZ