Çok fazla meyve yemek kilo mu aldırıyor?

Tüketmesi hem sağlıklı hem lezzetli olan meyveler çok tüketildiği takdirde kiloya mı dönüşüyor? İşte meyvelerin üzerimizdeki etkileri!

Abone Ol 

Meyveler, antioksidan ve vitamin kaynağıdır. Doktorlar her gün mutlaka meyve tüketmemizi önerir. Peki sağlıklı kan basıncı gibi pek çok faydalı etkiye sahip meyveler çok tüketildiği zaman neler olur biliyor musunuz?

Meyvekolikler dikkat!

Büyüklerimiz boşuna dememiş ”Her şeyin fazlası zarar.” diye. Meyvenin say say bitmeyecek kadar faydalı etkilerinin yanında elbette ki fazla tüketildiği zaman onun da zararları mevcut. Burada dikkat edilmesi gereken unsur ölçü oluyor. Ölçülü olarak meyve tüketmek bir sorun değildir hatta çok sağlıklıdır. Ancak çoğu insan diyet programlarında sadece meyve yiyor. Bu oldukça yanlış bir alışkanlık neden mi? Meyve yediğinizde vücudunuz mineral ve vitaminlerle dolar ancak sadece meyve tüketirseniz vücudunuz  yağ, protein ve diğer besinlerden yoksun kalmış olur.

Meyve yemek kilo aldırır mı?

Meyvelerde fruktoz bulunur ve ne kadar çok meyve yerseniz vücudunuzdaki fruktoz miktarını o kadar çok arttırmış olursunuz. Örneğin; kiraz, armut ve muzda çok fazla fruktoz vardır. Çok fazla fruktoz aşırı kiloya ve diyabete sebebiyet verir. Kısacası bu sağlıklı besinleri bile ölçülü tüketmelisiniz.

 

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu