Çocukluktan ergenliğe geçiş

Önce bebek sonra çocuk ve şimdi de yetişkin olmaya adım atmaya başlayan gençlerin ergenlik dönemin de olan değişikleri dikkate almalıyız.

Söz konusu çocuklar olduğunda o kadar hızlı büyürler ki, ne zaman genç bir bireye dönüştüğüne inanamayız. En büyük zevkleri çizgi film izlemek olan çocuklarımızın, ergenlik problemleri ile boğuşması ise ebeveynleri en çok şaşırtan olay olur. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Ersin Sarı, ergenliğe dair bilinmesi gerekenleri anlatırken aynı zamanda bu dönemin sadece fiziksel olarak değişim olmadığına dikkat çekiyor.

Kızlarda ergenlik;

Kadınlarda oluşan ergenlik dönemi vücutlarının kıllanmasıyla ve göğüslerinin büyümesiyle başlar. Bu durum bazı psikolojik rahatsızlıkların olmasına neden olabilir. Ergenlik dönemi sonucunda kadınlar artık biyolojik olarak anne olabilirler. Kızların ergenlik döneminde çok büyük değişiklikler olur. 10 yaşında giren kızın 3 yıl içerisinde tamamen ergenliğe girmiş olur. Göğüslerin büyümesi, kasıkların ve koltuk altının kıllanması görülmektedir. Ergenlik dönemine girildiğinde büyümenin ilk olarak eller ve ayaklarda hızlı bir şekilde olduğu görülmektedir. Bu durum ergenliğe giren bireyin sıkılmasına ve utanmasına neden olabilmektedir. Kemiklerin uzamasıyla birlikte kilo vermede görülebilir.

Göğüsler; göğüsler bir anda büyümeye başlamaz. Başlarda düz olan göğüslerin hafif çıkıntı olduğunu fark edilir. Zamanla göğüsler büyümeye başlar ve uygun olan çamaşırlar kullanılmaya başlanabilir. Göğüslerin ikisi de aynı büyüklükte olmayacaktır. Bazı kızların göğüsleri çok büyük olurken, bazılarının göğüsleri çok küçük olacaktır. Bu durum genetikle alakalıdır.

Tüylenme; karın ile bacak bölgesinde tüylenme olacaktır. Bu tüylerin koyu renkli olması kişinin ten rengine bağlıdır. Daha sonra göğüs bölgelerinde de ilk başlarda yumuşak olacak tüyler, ardından koyu renkli tüyler şeklinde kendini gösterebilir. Zaman içerisinde kasıklarda ve koltuk altlarında da tüylenme görülecektir.

Akıntı; vajinanın herhangi bir mikrop kapmaması ve nemli olması için akıntı meydana gelebilir. Ergenlik dönemi sırasında iç çamaşırlarının üzerinde beyaz ya da sarımsı lekeler görülebilmektedir. Vajina akıntısının başlamasıyla beraber 6-12 ay içerisinde kızlar adet görmeye başlarlar.

Özel günler; yumurtalıkların çatlaması sonucunda adet dönemi de başlar. Normalde 28 günde bir olan adet döneminde, 50-100 ml arasında kan kaybı görülür ve 3-10 gün arasında sürer. Kasık bölgesinde şiddetli bir ağrı oluşması normal olarak görülebilir.

Bilişsel gelişim; düşüncelerde değişiklikler olacaktır. Daha duygusal olunabilir ve ağlama krizleri yaşanabilir. Mantıklı düşünmeye başlarken, bazı düşüncelere olumlu bakıp, bazılarına olumsuz bakılabilir.

Ergenlik döneminde kızlar, kendisini sürekli olarak kıyasladığından kilolu olduğunu, çirkin olduğunu düşünebilir. Sık sık terleme görüleceği gibi, saçların ve saç derilerinde de yağlanma görülebilir.

Erkeklerde ergenlik

- Erkeklerin ergenliğe girme dönemi 10-15 yaşlarında başlamaktadır. Erkekler için en belirgin ergenlik belirtisi testislerdeki büyümedir. Bu değişim erkelerde 11,5-12 yaşlarında başlamaktadır.

- Bir yıl içinde cinsel bölgenin kıllanması ve penisteki büyüme fark edilir hale gelmektedir.

- Erkekler 13-13,5 yaşına geldiğinde sesleri kalınlaşır, gırtlakta bulunan kıkırdak dokuda çıkıntı meydana gelir.

- Bu yaşlarda yine dudakların üstünde, yüzde ve vücutta kıllanma etkili olmaya başlar.

- Bacaklar ve kollar uzamaya, ayaklar büyümeye başlar. Yaş 13-15 arasında erkeklerdeki boy uzamasının en çok olduğu dönemdir. Ciltte ve saçta yağlanma, yüzde siyah noktalar ve sivilcelerin oluştuğu izlenir. Bu dönemde erkeklerin kasları geliştiğinden, kendilerini daha güçlü hissetmeye başlarlar.

Erkeklerde ergenliğin gecikmesi kızlara göre daha fazla görülür. Bu nedenle yaşıtlarında ergenlik belirtileri başlayan, fakat kendisinde henüz bu belirtilerin olmadığı erkeklere bunun doğal olduğu uygun bir dille anlatılmalıdır. Çünkü herkesin vücut yapısı farklıdır ve uygun zamanda vücudu olgunlaşmaya başlayacaktır.

Yorumlar

Ahmet bari 06-06-2019 12:59:37

Ban anladım

Kumsal 15-04-2019 21:17:53

Çok fark var

of ya 12-04-2019 17:35:57

nee

zeynep rana 09-04-2019 17:56:20

hiç bir şey anlamadım

zeynep rana 09-04-2019 17:54:04

çoğu şeyi anlamadım.

YORUM YAZ