Çocuklukta düztabanlık ve tedavisi

Çocuklarda da sıklıkla görülen düztaban rahatsızlığıyla ilgili soruların yanıtını, Fulya Ayak Cerrahi Merkezi Kurucusu Op. Dr. Selim Muğrabi’den aldık.

Düztabanlık birçok insanın hayat standardını düşüren, tedavi edilmediği takdirde daha ciddi sorunlara yol açan bir ortopedik rahatsızlığın tedavisi mümkün ve oldukça kolay. Gelin doktorumuzun söylediklerine bir göz atalım.

Hareketle birlikte şikayetler artıyor

- Düztabanlık şikayetinin çocuktan geldiği zamanlar hangileri?

Çocuğun okul çağına başlamasıyla beraber aktivite seviyesi artıyor. Daha fazla spor yapmaya başlıyor. Zaten düztabanlık şikayetlerinin en çok başladığı zamanlar bunlar. Sosyal yaşantının artmasıyla şikayetler başlıyor. Birçok doktorun düztabanlığı tedavi etmeyi tercih ettiği zamanlar haliyle okul çağları oluyor. Çünkü çocuğun yorgunluğunu, spor çalışmalarından geri kalıp kalmadığını, günlük aktivitesini yerine getirip getiremediğinin sorgulandığı zamanlar okul çağları.

- Çocuğa baktığımızda düztaban olduğunu nasıl anlarız?

"Havada ve yerde ayağının şekli aynı mı? Havadayken kavis varken, yerde çöküyor mu? Çocuk yürürken arkadan bakıldığında topuk içeri dönüyor mu, içeri basıyor mu?” gibi evde yapılan gözlemler vardır. Ama her çocuğun altı aş civarı bir ortopedik muayeneden geçmesi gerekir. Bu çok önemli. Doktorun belirlemesi şart.

Günlük performansı etkiler

- Düztabanlık ve spor ilişkisi nedir? Yani düztaban bir çocuk sporaktivitelerinde, düztaban olmayan bir çocuğa göre ne gibi farklılıklar yaşar?

Spor performansını ve spor sonrası erken yorulma şikayetlerini getirdiğiiçin düztabanlık, sportif faaliyetleri etkiler. Günlük performansı yerinegetiremez. Okuldan eve geldiğinde bilek ve bacak ağrısı şikayeti olması, düzağrısı şikayeti olması gibi şeyler belirti. Şikayetler başladığında tedavi başlamalı.

- Ameliyat kararı nasıl veriliyor?

Düztabanlığın rijit mi, flexable mı olduğuna bakmak gerekiyor. Esnek mi, sert mi? Sert olanları ameliyat etme ihtiyacı oluyor, esnekleri de ameliyat etme ihtimali çok nadir oluyor. Çocuk tabanlıkla tedavi edilebilir mi önce ona bakmak gerekiyor. Tanı konulduğu zaman, eğer sonuç ameliyatsa, çocuğun gelişimini tamamlamasını beklemeye gerek yok. Bazı deformitelere erken müdahale etmek gerekiyor. Bazı durumlarda ise beklemek gerekiyor. Yaşa, şikayete ve deformitenin durumuna göre karar vermek gerekiyor. Altı yaşında çok deformitesiolan çocuk hemen ameliyat edilmeli, 11 yaşına gelmiş ama deformite az, tabanlıkla idare edebiliyor, o zaman kemik gelişimini beklenebilir. Flexableise zaten ameliyata gerek yok.

Ameliyattan bir yıl sonra her tür sporu yapar

- Tedavide yetişkine göre ne farklılık var?

Yetişkin düztabanlığı giderek ilerleyen bir özellik gösterdiği için, onda ne kadar erken müdahale edilirse o kadar iyi. Çocukluk düztabanlığı yerleşik bir rahatsızlık. Çocuk düztabanlığında, tabanlıkla idare edebildiği zaman beklemek daha doğru. Erişkinde hastalığın daha kötü gideceği belli, o yüzden hemen müdahale etmeli. Çocuklar ameliyat sonrası üç ayda iyileşiyor. Yaz tatili öncesinde ameliyat edip, okula yetiştiriyoruz. Ve düztabanlıktan tamamen kurtuluyor. Spor yapan bir çocuksa, ameliyattan bir yıl sonra istediği her sporu yapabilir hale gelir.

Yorumlar

YORUM YAZ