Çocuklarla "Çikolata Ülkesi"ne yolculuk

Adından da belli olduğu gibi tatlı mı tatlı bir kitap... Ailelerin en zorlandığı konulardan biri de çocuklarını sağlıklı beslenme konusunda eğitmek, işte bu kitap çocuğunuza sağlıklı beslenmenin önemini çok tatlı bir dille anlatıyor.

Çocuğumuza kitap seçerken nasıl ince eler, sık dokuruz... Okuduğu kitabın çocuğumuzu sıkmamasını, mesaj verme kaygısını hissettirmeden eğlenceli bir dille mesaj vermesini ve tabi ki gelişimi yolunda ona yardımcı olmasını isteriz. Hurihan Hanım'la çocuk kitaplarını ve "Çikolata Ülkesi"ni konuştuk...

- Kendinizden bahseder misiniz bizlere? Hurihan Yıldırım Kurtaran kimdir?

1978'de İstanbul'da doğdum. Mimar Sinan Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı mezunuyum. Tezsiz yüksek lisansımı İstanbul Üniversitesinde yaptım. 2001 yılında eğitimimi tamamladıktan sonra çeşitli özel eğitim kurumlarında Türkçe öğretmenliği yaptım. 2010 yılından bu yana Türkiye'nin en büyük özel zincir okulu Doğa Kolejlerinin Türkçe Bölüm Başkanı olarak görev yapıyorum. Üniversite yıllarımdan beri yazıyordum ancak pişmesini beklediğim bir yönümdü yazmak. Son iki yıldır yazın dünyasında çocuk kitaplarımla yer alıyorum.

- Öncelikle, neden çocuk edebiyatı? Öğretmen olmanızın bunda bir payı var mıdır?

Tabi ki var. Akademik olarak çocuklara verilmesi gereken kazanımları bilmek ve onları kitaplarıma yedirmek öğretmenliğin en büyük hediyesi bana.

- Bu ikinci kitabınız. Birinci kitabınızla karşılaştırırsak neleri farklı buluyorsunuz bu kitapta?

Aslına bakarsanız bu "yayımlanan” ikinci kitabım. Daha önce yazdığım ve yayınevlerime teslim ettiğim, yayımlanma sürecinde olan kitaplarım var. "Çikolata Ülkesi”, ilk yayımlanan kitabım "Şahmeran'ın Sırları”ndan oldukça farklı. "Çikolata Ülkesi” dili ve konusu bakımından daha küçük yaşlardaki çocuklarımıza, 8-10 yaş arasına, hitap ediyor. "Şahmeran'ın Sırları”nda Şahmeran efsanesini kendi kalemimle ortaokul yaş grubu için tekrar ele almıştım. "Çikolata Ülkesi” ise hayali bir ülkede yaşanan olayları anlatıyor.

Şekerlemeyle ödüllendirmek gibi bir geleneğimiz var

- Sağlıklı beslenmeye özel bir ilginiz var mı? Özellikle mi böyle bir tema işlemek istediniz kitapta?

Genel olarak dikkat ettiğim bir konudur sağlıklı beslenmek. Her insan gibi benim de tatlıya ve özellikle çikolataya zaafım var. Bizler yetişkinler olarak ölçümüzü bilerek hareket edebiliyoruz ancak çocukların çikolata daha doğrusu "şeker”li ürünlere olan bağımlılığını önlemek daha zor. Çocuklara sağlıklı beslenmenin doğru olduğunu anlatmak pek çok yolla mümkün. Ben okuyarak eğlenecekleri aynı zamanda öğrenebilecekleri bir yolu tercih edip onlara Çikolata Ülkesi'ni yazdım. Çikolata Ülkesi'ni okuyan çocukların sağlıklı beslenme konusunda daha bilinçli olacağına çikolataya da daha temkinli yaklaşacağına inanıyorum.

- Çocukların yeteri kadar bilgilendirildiğini düşünüyor musunuz konu ile ilgili?

Okullarda çocuklar sağlıklı beslenme yönünde bilinçlendiriliyor. Ne yazık ki bazen istemeden de olsa çocuklara en büyük kötülüğü en yakınlarımız, aile üyelerimizden biri ya da tanıdıklarımız yapabiliyor. Çocukları çikolata ya da şekerlemeyle ödüllendirmek gibi bir geleneğimiz var. Son yıllarda bu konuda ülke olarak eskiye nazaran daha bilinçli olsak da herkesin sağlıklı beslenme konusunda özellikle çocuklara hassas davranması gerekiyor. Bir çocuğu görünce ona çikolata ya da şekerleme vermek yerine ona kitap hediye edebiliriz.

- Edebiyatın bu konuda bir rolü olmalı mı sizce?

Tabii ki sadece bu konuda değil. Toplumu ilgilendiren her konuda edebiyat en iyi pusuladır.

- Şu anda Türkiye'de okul öncesi kitaplarına hızla artan bir ilgi gözlenmekte. Okul öncesinde ebeveyn ile birlikte kitap okuyan çocuklarımızı, ilkokul aşamasında neden kaybediyoruz sizce?

Okuma saatleri düzenlemek bir eğitimci olarak en büyük tavsiyem. Okullarda buna ağırlık verilmeli. Okul ödevleri, akşam aileyle geçirilen yemek vs. gibi özel zamanlar, dinlenme saati derken kitap okumaya zaman ayrılması zorlaşıyor. Oysaki uyumadan önce kitap okumayı alışkanlık haline getirmek hem rahat bir uykuya daha kolay geçmeyi sağlar hem de okuma anlama becerilerini daha hızlı geliştirir.

Anne-baba okumazsa çocuk da okumaz

- Okumayı sevdirmek için neler yapılmasını tavsiye edersiniz? Teknolojinin hızla çocuklarımızı baştan çıkardığı bu çağda, onları edebiyatın büyülü dünyasına nasıl çekmeli?

Bir çocuğa "Kitap okumalısın.” diyerek kitap okuma alışkanlığı kazandıramazsınız. İlk olarak anne-baba ve öğretmen olarak çocuğun çevresinde lider olan kişilerin okumayı sevmesi ve rol model olması gerekir. Evde okumayan anne ve baba gören bir çocuk eğer öğretmeni de bu konuda özel okuma saatleri düzenlemek ya da okuma üzerine çocuğu harekete geçirecek birtakım etkinlikler düzenlemiyorsa o çocuğun kitap sevgisi kazanması ancak benliğini keşfettikten sonra ileriki yaşlarda kendi gayretiyle olacaktır. Küçük yaşta çocuklarımıza örnek olmalıyız. Kitap okumaya özendirmek ve kitap okumayı sevdirmek konusunda yetişkinlere büyük görevler düşüyor. Bu konuda onlarca madde sayabiliriz. Mesela hafta sonları çocuklarıyla kitap alışverişine çıkmak sizce kaç ailenin yaptığı bir etkinliktir? Oysa çocuğun kitap sevgisi kazanması için çok değerli bir etkinlik.

- İyi bir çocuk kitabı nasıl olmalı? Çocuk edebiyatının geleceği nasıl olacak sizce?

Yazar olmak için sadece yaratıcı olmak yetmez. İşin eğitimini almış olmak hele ki çocuk edebiyatı ise bence pedagojik formasyona sahip olmak gerekir. Çocuk kitaplarında yazar, aslında gizli bir öğretmendir. Bu yüzden çocuklara kitap yazmak yetişkinlere yazmaktan daha zordur ve bence uzmanlık ister. Çocukların dilinden anlamak, onların seviyesinden, onların penceresinden bakabilmek gerekir. Yaş gruplarını iyi tanımayı, kime neyi ne kadar anlatabileceğini bilmeyi gerektirir. Ülkemizde çocuk edebiyatındaki en önemli isimler dil bilimci ve aynı zamanda eğitimcidir: Gülten Dayıoğlu ve Feyza Hepçilingirler gibi… Ben de değerli hocalarımın izinden devam ediyorum. Çocuk edebiyatında dil bilimci eğitimci-yazarların artmasını diliyorum.

- Bundan sonra yazarlık kariyerinize nasıl devam ettirmeyi düşünüyorsunuz? Üçüncü kitap çalışmalarına başladınız mı?

Üçüncü kitabım yayımlanmak üzere. Bilim-kurgu türünde yazdığım kitabım, değerler eğitiminden birçok kazanımı destekleyen bir çocuk romanı. Adı "Mars Akademisi”. Bu kitabımdan sonra da çocuklara yönelik kitap yazmaya devam edeceğim. Çocukların okuma sevgisi kazandığını görmek tarifsiz bir mutluluk ve gurur benim için ancak yetişkinlere yönelik çalışmalarım da var. Şu an hala üzerinde çalıştığım ilk yetişkin romanımı 2019'da yayımlamayı düşünüyorum.

- Teşekkür ederiz.

Çikolata Ülkesi

Hurihan Yıldırım Kurtaran

Altın Kitaplar

s.61

Kitabı satın almak için tıklayınız

Hülya Saraçoğlu Akhan

[email protected]

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

YORUM YAZ
Doğrulama kodunu yandaki kutuya giriniz :