Çocuklarınızla iletişimizi güçlendirmek için öneriler

Çocuklarınızla iletişiminizi güçlendirin. Bağınızı koparmayın.

Abone Ol 

  Mutlu bir çocukluk geçirmek ileriki dönem için çok önemlidir. İleride daha özgüvenli, huzurlu ve hayat dolu bir yaşam için gerekenlerin en başında önce çocukluk geliyor. Çocukluk döneminde doğru iletişim üzerinden ilerlendiğinde diğer tüm detaylar teferruat oluyor. Sosyal statü, nerede doğup büyüdüğün, nerelerde eğitim gördüğün değildir seni sen yapan. Çocuklukta verilen ilgi, sevgi ve doğru iletişimdir. 

Çocuklarınızla daha yakın ve güçlü bir bağ kurmak istiyorsanız onlarla daha sık iletişim halinde olmayı deneyebilirsiniz. Daha sağlıklı ve sıkı bir bağı birkaç başlık üzerinde inceleyebiliriz.

Sorumluluk Vermek

Küçükte olsa sorumluluk vermeyi ihmal etmeyin. Yemek masasına bir çatal, bir bardak götürmesine müsaade edin. Endişeli davranmayın, hevesini kırmayın. Yardıma ihtiyacını olduğunu düşündüğünüzü sandığınızda özgüveni kırılacaktır. Küçük yaşta küçük sorumluluklar ilerleyen dönemlerde daha sorumluluk sahibi olmasını sağlayacaktır.

Güven Ortamı

Çocuklar için aile içi güven ortamı çok önemlidir. Güven dolu bir evde huzur dolu bir aile ortamı olur ve çocuklar güveni evin dışında aramaz. Yaşına uygun olmayan internet ortamı, şiddet içerikli TV programları ev içerisinde güvenin kırılmasına sebebiyet verebilir.

İletişim

Konuşmak, iletişime geçmek, dinlenmek her insanın isteyeceği şeylerdir. Çocuklarınızla mutlaka her konuda iletişim halinde olmayı ihmal etmeyin. Hatta iletişimizi güçlendirin ve sadece sözlerle değil gözlerle anlaşmaya, onları anlamaya çalışın. Çocuklarınızı dinlemeyi bilin. Yine ilerleyen yaşlarda çocuklarınız insan ilişkileri konusunda daha özgüvenli olacaktır.

 

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu