Çocuklarını okula gönderecek ailelere tavsiyeler

Okullar koronavirüs nedeniyle erken kapatılmış ve online eğitime geçilmişti. Okulların bu ay sonunda tekrar açılması planlanıyor. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Özge Akça, çocuklarını okula gönderecek aileler için tavsiyelerde bulundu.

Koronavirüs salgını nedeniyle okullar bir müddet online eğitim yaptıktan sonra Haziran ayında kapatılmıştı. Milli Eğitim Bakanlığı 31 Ağustos tarihinde okulların yeninden açılacağını açıkladı. Bu açıklamayla birlikte ailelerin kafasında bazı soru işaretleri oluştu. "Çocukların okula gönderilmesi güvenli mi? Salgında yeniden artış olur mu? Çocuklar nasıl korunacak?" gibi soruların cevaplarını arayan aileler için tavsiyelerde bulunan Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Özge Akça, gerekli tüm önlemler alındığında tereddüt etmeden, çocukların yeniden okullara gönderilebileceğini belirtti. Akça, ilgili yayınların, okullarda hastalık yayılımının tahmin edilenden daha az olduğunu gösterdiğini söyledi.

Virüsün yayılma hızı artar mı

107 farklı ülkede; Mart 2020'de kapanan okulların, nasıl ve ne şekilde açılacağı merak konusu. Sadece biz değil bütün dünya bunun üzerine sorular soruyor ve araştırmalar yapıyor. Ne yazık ki elimizdeki hiç bir veri kesin değil. Örneğin, dün çocukları süper taşıyıcı olarak etiketlerken, bugün biliyoruz ki, çocuklar sadece viral üst solunum yoluna sebep olan hastalık sürecini erişkinler kadar ağır geçirmiyorlar ve aynı zamanda da erişkinlerden daha bulaştırıcı değiller. 2002 yılında pandemi yapan; bir çeşit korona virüs olan SARS salgını esnasında Hong Kong, Çin ve Singapur'da okullar kapatılmış ancak bu durumun salgının yayılımını azaltmada bir etkisi olmadığı görülmüştür. Ayrıca okulda, sınıf içindeki sıcaklık kontrolünün de enfeksiyonun yayılımı açısından hiç bir etkisinin olmadığı bilinmektedir.

Sadece sosyal mesafeye uymanın, hastalığın yayılmasını ve hastalığa bağlı ölümlerin; okulların kapatılmasından çok daha etkili olduğu açıkça yazmaktadır. Şu an elimizde olan sadece; COVID-19'un bu zamana kadar nasıl seyrettiği ve eski korona virüs salgınlarında (SARS ve MERS) bu virüsün nasıl davrandığı üzerinden yorum yapabilmek.

Hep birlikte başaracağız

Salgının hala bitmediğinin farkında olup, kabul etmeliyiz. Ülkemiz için; ilgili bakanlıklar gerekli tüm önlemleri alarak, okulları eğitim öğretime açtığında, tereddüt etmeden, çocuklarımızı yeniden okullara göndermeliyiz. İlgili yayınlar, okullarda hastalık yayılımının tahmin edilenden çok çok daha az olduğunu açıkça gösteriyor.

Hem sosyal, hem ruhsal, hem de ekonomik açıdan geri dönüşü olmayan yıkımlara sebebiyet vermemesi için, çocuklarımız yeniden okullarına dönecekler, dönmeliler. Çocuklarınıza doğruyu gösterip, örnek olacaklar siz anneler ve babalarsınız. El yıkamanın ve sosyal mesafenin önemini asla küçümsemeyin. Unutmayın ki çocuklarınız sizin söylediklerinizden çok, yaptıklarınızı taklit ederler. Çocuklarınızı korkutmadan doğru bilgilerle aydınlatın, kendilerini ve çevrelerini korumalarını sağlayın. Biz hekimler yıllarca; sadece ellerimizi yıkayıp, dezenfektan kullanarak, ameliyatlara girdik; onlarca hastalıklardan korunduk; hastalarımızı, birbirinden enfeksiyon bulaştırmadan tedavi edebildik; bulaştırıcılığı olan hastaları izole ederek yayılımı önledik. Bilincindeydik, bilinçliydik, bilmeyeni eğittik ve başardık. Hep beraber bu sayede başaracağız. Bilimin ışığında, gerçek bilim adamlarına güvenerek, yeni normalimize döneceğiz.

Yorumlar

YORUM YAZ