Çocukların tatil şımarıklığına karşı öneriler

Tatilde günlük düzeni ve alışkanlıkları değişen çocuklar okul dönemine yeniden nasıl adapte olacak?

Yarıyıl tatilinin bitmesine az bir zaman kaldı. Tatil süresince geç uyudular, istediklerini yediler, ellerinden tabletleri düşürmediler. Peki şimdi ne olacak? İşte annebabalar için tatil sonrası düzene geri dönme önerileri.

Geç uyuma

Geceleri yatmak, sabahları da kalkmak bilmez bir hale mi geldi? Okulların tatile girmesiyle uyku düzeninde değişikler yaşanması doğaldır. Hemen her çocukta tatil dönemlerinde bu türden sarkmalar yaşar. Uyku saatlerindeki bu sarkmalar çocuğun aşırı sinirli, gergin ve kavgacı olmasına neden olabilir. Uyku düzeninin çocuğun sağlığını bozmayacak şekilde düzenlenmesi çok önemli. Bu konuda anne babalara önemli görev düşer. Çocuğa büyüme ile ilgili hormonların gece salgılandığını anlatmak, bu hormonun büyüme ve gelişmesinden bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesine kadar birçok vücut fonksiyonunu etkileyeceğini öğretmek şart.

Yemek düzeninin bozulması

Ev dışında zaman geçirme durumunda çocuklar abur cubur tüketmeye ve öğün atlamaya daha meyilli hale gelebilir. Bu nedenle tatilin en başında bu kuralların belirlenmesi ve yemek saatlerinin öneminin vurgulanması gerekir. Dışarıdan satın alınacak yiyeceklerin hangilerine izin verildiği ve limiti de çocuğa kesin bir dille anlatılmalı. Sonradan getirilen kurallar çocukları öfkelendirebilir ve uyumlarını zorlaştırabilir. Üstelik hazır gıdalarla beslenmek bir de hareketsiz yaşam tarzına sahip çocuklar için fazla kilo ve tip 2 diyabete davetiye çıkarır.

Telefon, tablet, televizyon alışkanlığı

Küçük yaşlarına rağmen artık pek çok çocuk tabletle dolaşır hale geldi. Örneğin otomobilde seyahat ederken bile doğayı seyretmek, yeşillikleri gözlemlemek yerine tabletleri ile oyalanmayı tercih eder oldular. Anne babalar da bu duruma göz yumabilir; hatta kendileri de aynı hataya düşebilir. Pasif ve görsel oyunlarla zaman geçirmek çocuklar için daha kolay ve eğlenceli. Seviye (level) geçerek karşı tarafı yenerek oyundan hemen ödül kazandığını düşünen çocuklar bu tatminden mahrum kalmayı reddeder. Tüm tatil süresince de bir yandan tabletin bir yandan televizyonun başından ayrılmak istemez. Ancak anne ve babanın 'oynama ya da seyretme' demesi çözüm değildir. Onun yerine çocuğu neler yapabileceği konusunda yönlendirmesi gerekir.

Israrcı tavırlar

Oyunun tadı damağında kalan çocuklar eğlencenin daha uzun devam etmesini isteyip akşam arkadaşında kalmak için ısrar edebilir. Çocuğunuza tavrınızı başta net koymanız gerekir. Son anda kararlar vermekten hoşlanmadığınızı ve böyle konuların önceden planlanması gereken durumlardan olduğunu anlatma yoluna gitmeye çalışmalısınız. Ağladığı ya da tutturduğu için kaldığını düşünmemeli.

Ders çalışmak istememe

"Ödevlerimi sonra yaparım, kitap okumayı istemiyorum tatildeyim!” Bazı evlerde de anne-baba-çocuk üçgeninde bu sorun yaşanır. Tatilin tüm sorumluluklardan kurtulmak anlamı taşıdığını düşünen bazı çocuklar ödev ve kitap sorumluluklarını ertelemek isteyebilir. Ödev ve kitap sorumluluğunun kazanılması için planlama yapılması doğru bir davranıştır. Ödevler için belli günler, kitap için belli zamanlar (yatmadan önce, kahvaltıdan önce vs gibi) planlanması gerekir.

Yorumlar

YORUM YAZ