Çocukların okumayı hızlı öğrenmesi için ne yapmalı

Çocukların okuma yazmayı daha hızlı öğrenmeleri için anne babaların yapabilecekleri...

Araştırmalar, okul başarısında kelime dağarcığının önemli rol oynadığını gösteriyor. Kelime haznesi zengin olan çocuklar, daha çabuk okuma yazma öğreniyor.

Okula hazırlık dönemi, ilkokula başlayacak çocuklar için son derece önemli bir süreç. Bu süreçte geliştirilmesi beklenen en önemli becerilerden biri de okuma-yazma becerisi. Okul öncesi dönemi, çocuğun bilişsel, dil, duygusal ve kültürel gelişiminin en hızlı olduğu dönem.

Çocuklara uyarıcı açıdan zenginleştirilmiş ortamların sunulması ve kavram geliştirici oyuncaklarla zaman geçirmelerinin sağlanması, bu dönemdeki gelişimi büyük ölçüde artırıyor. Evinde zengin okuma-yazma gereçleri bulunan, büyük resimli kitaplarla çalışan, kendisine hikaye, masal anlatılan aile ortamından gelen çocuklar, okuma-yazma öğrenmenin ön koşulunu büyük ölçüde gerçekleştirmiş oluyor.

Kelime dağarcığı çok önemli

Okuma yazma eğitimi için en önemli unsurlardan biri de kelime bilgisi. Birçok araştırma, okul başarısında kelime bilgisinin önemli rol oynadığını ve kelime dağarcığı yüksek öğrencilerin okuma yazmaya daha çabuk geçtiğini gösteriyor.

Resimli hikaye kitapları okutun

Resimli hikaye kitapları okuma, hikaye tamamlama, hikaye oluşturma, dramatik oyunlar, hikaye resimlerinin ve kendi yaptıkları resimlerin yorumlanması gibi etkinlikler çocuklarda ifade edici dilin gelişmesini sağlıyor.

Alfabe bilgisini geliştirmeye yönelik etkinlikler planlayın

Harf bilgisi, okuma yazma becerisinin önemli bir parçası. Bu nedenle öğrencilerin alfabe bilgilerini geliştirmeye yönelik etkinlikler de planlanmalı. Harflerin seslerini tanıtan görsel sunumlar, alfabedeki harflerin bulunduğu görsellerin duvarlara asılması, çocukların havada ve kum üzerinde harfleri çizebilmesi, oyun hamurlarından harfler yapmaları gibi etkinlikler alfabe bilgisinin gelişimini sağlar.

Yorumlar

YORUM YAZ