Çocukların yeni kahramanı: Tozkoparan

Dün akşam saat 18.00’de TRT1’de seyircisinin beğenisine sunulan Tozkoparan, sadece çocukların değil, büyüklerin de beğenisini kazandı…

VEYA IMP'nin yapımını üstlendiği çocuk dizisi Tozkoparan, dün akşam ilk bölümünü yayınladı. Hummalı ve özverili çalışmanın ürünü olması bir yana, Tozkoparan gerçekten de çocukların gönlünde haklı bir yer kazanmaya geliyor. Elbette büyükler de bundan payını alacak. Zira ilk bölümden benim gölümü çeldi bile…

İlk bölümden güzel reytingler toplayan Tozkoparan, belli ki çok sevildi ve daha çok seyirciye de ulaşacak.

Çocukların yeni kahramanı: Tozkoparan

Hayali okçuluk olan çocuk

Dizimizin hikayesi, kendisini şahbaz okçu Tozkoparan gibi ok attığını hayal eden Mete'nin üzerine kurulu. Mete, ona engel olan rahatsızlığı ve annesinin korumacı tavrının arasında kalmış ve hayaline yaklaşamamıştır bile. Taşındıkları kasabada ise, hayalleri kuzeyini bulur. Burada gideceği okulda bir okçuluk takımı vardır ve Mete de bu takıma alınır.

Sonrası hep macera…

Çocukların yeni kahramanı: Tozkoparan

Tarihten Tozkoparan İskender

Zamanında İstanbul Kemankeşler Ocağı, en usta okçuları yetiştiren bir eğitim yuvasıydı. Bir gün bu ocakta bir müsabaka düzenlendi. O gün okçuluk konusunda tarih yazılacağından, sabah erkenden Ok Meydanı'na gelen seyirciler de, yarışmacılar da habersizdi.

Meydanın ortasında sıralanan yarışmacılar genel anlamda iri cüsseliydi. Kuvvetli oldukları, yayından çıkaracakları oku hedefine ulaştıracakları, duruşlarından fışkıran güvenden okunuyordu. İçlerinden biri ise, tam anlamıyla geri kalan bütün güçlü kuvvetli yarışmacılara tezat, ama yüreğinde taşıdığı kocaman sevgiyle sırada duruyordu. Onun sevgisi, yaşına ve boyuna da tezattı zaten.

İskender, ocağın en genç ve en cılız eri olarak diğerlerinin yanında bulunuyordu. Babası yaşındaki usta kemankeşlerle yarışacak gücü kalbinde hissetmiş de, sıraya öyle girmişti…

Bir daha geçilemeyen mesafe: 846 metre

Müsabaka başlamıştı. Genç İskender, meydana yerleştirilen üç ayrı mesafeden en uzakta olanını gözüne kestirdi. Kimsenin, onu fark etmeyeceği kadar bir kenarda dururken, daha azını düşünemezdi doğrusu.

Durdu, kararlılıkla hedefine baktı, kimsenin ondan beklemediği kuvvetli avuçlarıyla yayını sıkıca kavradı. Birazdan özgürlüğüne göndereceği oku, kirişi bağladıktan sonra tozluğa oturttu ve nişangahı hizaladı. Ancak ne olduysa o anda oldu. Genç Okçu İskender, yayını tozu koparacak kadar gerdiğini fark edememişti; yayın tozu kopuverdi. Ancak bu sırada ok da yaydan muntazam bir şekilde çıkmış, tam da hedefini bulmuştu.

Okçu İskender, tam 846 metrelik mesafeye fırlattığı oku ile bir daha kırılamayacak bir rekora imzasını kalıcı olarak attı ve o gün Tozkoparan İskender oldu…

Çocukların yeni kahramanı: Tozkoparan

Günümüz dünyasında hayalci çocuklar

Kuşkusuz bu hikaye okuyunca hepimizi sarıyor. Kurduğumuz hayaller, kalbimizde taşıdığımız kocaman inanç ile birleştiğinde yapamayacak şey olmadığını hatırlatıyor bize.

Günümüzde tabletler, bilgisayar, televizyon, çocukların hayatında yadsınamayacak kadar önemli bir yer kaplıyor. Burada da yine en büyük rol anne ve babaların; teknolojinin getirilerini çocuklarından uzak edemeyeceğine göre, öyleyse onları neleri izleyeceği ya da neler oynayacağı konusunda doğru yönlendirmeli. Çünkü çocukların kişilik gelişimi aşamalarında maruz kaldıkları ve etkilendikleri kişiler, bu kişilerin tutum ve davranışları, hayatlarının ilerleyen aşamalarında rol model olarak gelişimleri üzerinde etkili olacaktır.

Dijital dünyada çocuk büyüten ebeveynlerin işi oldukça zor! Çocuklarını yozlaşmış, saygısız davranışlar sergileyen karakterler yerine, milli değerlerimizi koruyan, yaşatan gençler olarak yetiştirebilmek için onlara, bu karakterleri doğru tanıtmak gerek…

Çocukların yeni kahramanı: Tozkoparan

Her Pazar, Tozkoparan akşamı

Küçükken her Pazar banyo ritüeli olanlar, o anları hissederek hatırlayacaklar ki, bu anlar hepimiz için ziyadesiyle eğlenceliydi. Tabii şimdi Pazarları banyo günü olarak özelleşmiyor. Ancak yine de ertesi gün, hafta sonunun üzerine okula gidecek çocuğunuzun rahat bir duş almasını sağladıktan sonra onları yeni bir kahramanla tanıştırabilirsiniz: Tozkoparan.

Mete ve diğer çocuklarla birlikte çocuğunuz, maceradan maceraya koşabilir ve bu sırada tarihten anekdotlar da öğrenebilir. Ayrıca bir şeye yürekten bağlanmanın, hayat zor olsa da zorlukları aşmanın da yolları bulunabileceğinin hissini de öğrenecektir. Kendi toplumunun geçmişinden izler sürerek bilgili, cesur ve görgülü olma yolunda ilerleyen mutlu çocuklar hepimizin temennisi. Üstelik bu kahraman sadece çocukların değil, biz yetişkinlerin de, ben inanıyorum ki, beğenisini kazanacak.

Tozkoparan'dan öğreneceğimiz ve onunla eğleneceğimiz çok olay var…

Her Pazar, TRT 1'de, saat 18.00'de buluşacağımız Tozkoparan'da, çocuklarınızla keyifli zaman geçirmeye hazır olun!

Sevgimle…

Damla Karakuş

[email protected]

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

çok güzel kesinlikle izleyin 02-12-2020 10:33:42

çok güğzel

hayran 12-11-2018 21:31:13

çok güzel bir dizi kesinkikle herkes izlemeli

YORUM YAZ