Çocukların konuşmasını geciktiren etkenler

Tablet ve telefonlar çocukların konuşmasını geciktiriyor.

Abone Ol 

Eskiden mahalle kültürü vardı, her çocuk aslında sokakta büyürdü. Top oynamalar, saklambaçlar, koşuşturmalar derken sokakta öğrenilirdi her şey. Günümüzde ise bu kültür yavaş yavaş yok olmakta ve asla dolduramayacak olsa da yerini tabet ve telefonlara devrediyor. Fakat unutmayalım ki çocuklar ağlamasın, sussun diye ellerine verdiğimiz o tablet ve telefonlar aslında çocukların gelişiminde oldukça zararlı olabilir.

  Çocuklara erken yaşta verilen telefon, tablet ve televizyonun konuşmalarının gecikmesinde çok büyük etkiye sahiptir. Elinde uzun saatler telefon ve tabletle uğraşan çocukların konuşma becerileri yavaş ilerler.

  Yapılan araştırmada 119 anne ile çalışılmış ve annelerin çocuklarının toplam ekran süre ortalaması 3.30 saat olduğu tespit edilmiştir.  

  2 saat ve üstü ekran süresi olanlarda düşük iletişim skoru elde edilmiştir. Kısacası 2 yaşından önce hiçbir ekranla baş başa bırakılmamalıdır. Ekran süresi bütün zamanlar dahil edilir. Yani çocuğun elindeki tablet, telefon zamanından hariç televizyon izlemesi de bu süreye dahildir.  

Telefon, televizyon, tablet gibi cihazlarda uzun zaman geçirildiğinde çocukların hareketlerini kısıtlar, çocukları pasifleştirir ve fiziksel gelişimlerini olumsuz etkiler ve obezite ve diğer sağlık sorunlarına zemin hazırlar.

Çocuklarla zihinsel ve bedensel becerilerini geliştirecek oyunlar oynayabilir, birlikte zaman geçirmeye ve onlarla sık sık konuşmaya özen gösterilmelidir.

Çocuk Gelişimi Eğitimi konusunda uzman isimlerden İstanbul Gelişim Üniversitesi’nden Prof. Dr. M. Meziyet Arı bu konuya ilişkin şu açıklamaları yapmıştır;

  “Tablet, cep telefonu gibi teknolojik cihazların 3 yaşından önce kullanılması konuşmanın gecikmesine yol açabilir. Ayrıca çocukların yetişkinlerle ve diğer çocuklarla etkileşimlerini sınırlayarak sosyal duygusal gelişimlerini de olumsuz etkiler. Tablet, telefon ve benzeri cihazlarla geçirilen uzun zaman dilimleri çocuğu pasifleştirir ve hareketli olmasını kısıtlayarak fiziksel gelişimini olumsuz etkiler. Obezite ve diğer sağlık sorunlarına zemin hazırlar. Birçok araştırma bulgusu 30’uncu aydan önce ekranda geçirilen zaman arttıkça çocukların gelişiminin yavaşladığını göstermektedir.”

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu