Çocuklarda etkili öğrenme ve ders çalışma teknikleri

Çocuklarda öğrenme becerisini geliştirmek için yapılması gerekenler.

Okul hayatında her çocuğun ders çalışma tekniği ve öğrenme becerisi farklıdır. Ders çalışma tekniklerinde yetersiz kalan öğrenciler eksiklerini tamamlayacağı noktayı bilemediği durumlarla karşı karşıya kalabiliyor. Çocuklarda ders çalışma tekniği ve öğrenme becerisini geliştirmek için neler yapılması gerektiğine değinen Yön Koleji Rehberlik Danışmanı Özde Gül Şen, bu konuda öğrencilere hayatlarını kolaylaştıracak önemli tavsiyelerde bulundu.

Ödev yapmak öğrenmeyi pekiştiriyor

Çocukların evde ödev yapma yöntemini saptamasına ebeveynlerin yardımcı olması gerekiyor. Çocuklar ilkokul birinci sınıftan itibaren sorumluluklarını öğrenmeye başlarlar. Bu sorumluluklardan biride ödevleri tam yapmaktır. Ödevlerini yapan çocuk okulda öğrendiklerini pekiştirir ve anlamadığı noktaları saptar. Bu süreci gerçekleştirebilmesi için bir teknik kullanması gerekir. Bu teknik her çocukta farklıdır.

Çocukların okuyarak, anlatarak, yazarak çalışması gibi çeşitli çalışma teknikleri bulunuyor. Anlatarak çalışmada,kişi okumayı sessizce yapıp daha sonra özetlemeye çalışıyorsa okuma sırasında dikkatini toplamak için çok fazla uğraşır,çocuğun etkili öğrenmesini sağlar.Yazarak çalışmada ise, anladıklarını ya da önemli gördüğü noktaları defalarca yazarak görsel hafızaya bilgi yollar.

Bilgiyi tekrar etmek şart!

Fotoğrafik hafızaya sahip çocuklarda öğrenme tekniklerinden biri de tekrar. Öğrenci bazen bir sayfaya uzun uzun bakarak fotokopik hafızasını devreye sokar ve bu şekilde o sayfanın fotoğrafını çekerek aklında tutmaya çalışır. Uzun süreli hafızada kalması için bu yöntemin daha sonraki dönemlerde tekrarlanması gerekir. Diğer yöntemler içinde tekrar önemlidir. Her bilgi uçup gider. Akılda kalma, uzaması için tekrar etmek şart.

Ders çalışma süresi her öğrencide farklı

Öğrenmede çekilen problemler ve yanlış metodların, çocuğun dersi diğer arkadaşlarına göre farklı süre aralığı ile algılamasına neden olabilir. Çocuk ders çalışırken dikkatini yoğunlaştırdığı noktalarda zorluk çekmemek için bunu engelleyen faktörleri ortadan kaldırmalıdır. Ne kadar süre ders başında oturacağı öğrenciden öğrenciye değişkenlik gösterebilir. Bazı öğrenciler konu bitimini beklerken bazı öğrenciler süre sınırı koyarak kendilerine ara verebilirler. İki yöntem de çocuğun kendi seçimiyle gerçekleşebilir.

Okuma alışkanlığı hayal gücünü besliyor

Etkin bir öğrenmeyi sağlamak için çocuklarda kitap okuma alışkanlığının kazandırılması gerekiyor. Akşamları ailenin çocuk ile birlikte okuma yapması, çocuğu okumaya katılmayı özendirebilir. 3-4 yaşlarında okutulan kitap çocuk ile yetişkin arasında kurulan iletişimin basamaklarını oluşturur. Okuma sonrası kitap konusu hakkında konuşma çocukları kitap okuma konusunda özendirebilir ve bu durumların hepsi çocuklar okula başlayıp kendi kendine okuyabilme becerisine sahip oldukları zaman aynı kendileri okuyabilirler ve bu onlara zevk verebilir. Okuma alışkanlığı kazandırmak çocuk için bir sonra ki adımı kolaylaştırmak demektir.

Yorumlar

YORUM YAZ