Çocuklarda güneş çarpması belirtileri ve tedavisi

Yaz sıcaklarının artmasıyla birlikte özelliklerle çocuklarda güneş çarpması riskinin arttığını söyleyen Yrd. Doç. Dr. Burçin Şanlıdağ, güneş çarpması belirtileri ve korunma yolları ile ilgili bilgi verdi.

Hava sıcaklıklarının artmasıyla birlikte güneş çarpması riskinin arttığını belirten Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi'nden Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Burçin Şanlıdağ, özellikle 4 yaş altı çocukların risk grubunda olduğunu söyledi.

Güneş çarpması belirtileri

Güneş çarpmasında hastada ateş, baş dönmesi, bilinçte bulanıklaşma, baş ağrısı, kas güçsüzlüğü, kas krampları, sürekli uyku hali ortaya çıkmaktadır. Bu tür şikayetleri küçük çocukların ifade etmesi zordur. Güneşe veya sıcağa maruziyet sonrası sürekli uyku hali, halsizlik, beslenmede azalma uyarıcı olmalıdır. Özellikle küçük çocuklarda eşlik eden nöbet gözlenebilmektedir. Erken müdahale edilmeyen durumlarda bilinç kaybı, organ yetmezlikleri ve ölümle sonuçlanabilir.

Güneş çarpması nasıl önlenebilir

Açık renkli, bol kıyafetler, koruyucu uzun kollu tişörtler giydirilmeli, koruma faktörü en az + 30 olan güneş koruyucu kremler kullanılmalı ve bu kremler çocuğunuz güneşe çıkmadan yarım saat önce sürülmeli, başın direk güneş maruziyetini önlemek için geniş kenarlıklı açık renk şapkalar tercih edilmeli ve çocuklarımıza gölge kuralı öğretilmeli ve gölgesinin kendi boyundan kısa olduğu saatlerde dışarıya çıkmasının uygun olmadığı hatırlatılmalı.

Ayrıca, çocuklarımızın saat sabah 10:00 ve öğleden sonra 16:00 arası direkt gün ışığına maruz kalması önlenmeli, günün sıcak saatlerinde dış ortam aktivitelerinden ve egzersizden uzak durulmalı, dış ortam aktiviteleri sabah erken saatlerde veya güneş batımından sonra yapılmalı, güneş ışınlarının yansımalarına dikkat edilmeli, kum ve su ışınları yansıttığı için bu gibi alanlarda korunma artırılmalı ve çocuğumuzun yeterli sıvı alımına özen gösterilmeli, susamadan dahi sıvı tüketilmeye çalışılmalı.

Güneş çarpması durumunda yapılabilecekler

- Güneş çarpmasından şüphelenilen durumlarda öncelikle acil yardım istenmeli.

- Hasta ilk önce serin ve gölge bir ortama alınmalı.

- Yardım gelene kadar hastanın vücut ısısını düşürmeye yönelik olarak fazla kıyafetler çıkarılmalı.

- Hastanın başı yükseltilirken bilinci kapalı ise yan yatır pozisyona getirilmeli.

- Hastanın koltuk altı, boyun ve kasık bölgesine nemli bez ile soğutma yapılmalı.

- Kişinin bilinci yerinde ise sıvı alımı sağlanmalı.

- Bilinci yerinde değil ise hastanın boğulmasına neden olabileceği için sıvı madde verilmemeli.

Yorumlar

YORUM YAZ