Çocuklarda geçmeyen ağrılar kemik tümörünün habercisi olabilir

Çocukta burkmaya, düşmeye bağlı olmayan ve geçmeyen bir ağrı varlığında beklenilmeden doktora başvurulması gerektiğini belirten Prof. Dr. Volkan Gürkan, aileleri kemik tümörüne karşı uyardı.

Kemik tümörleri son yıllarda aileleri oldukça fazla endişelendiriyor. Kolay kolay farkına varılamayan kemik tümörleri ancak bir yaralanma sonucu gidilen doktorda yapılan testlerle ortaya çıkabiliyor.

Bu tümörlerin büyük kısmının iyi huylu olduğunu belirten Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Volkan Gürkan, "Bu tümörler genellikle ağrılezyonlar değildir. Çocuk düşer, ayağını çarpar aile çocuğu acil servise götürür. Acil servisteki doktor çocuğa röntgen çeker ve röntgende bu lezyonu görür. Doktor o zaman şöyle bir yönlendirmede bulunur. Çocuğun kemiğinde bir leke var, ya da bir lezyon var, veya bir tümör var. Siz bunu bu işle uğraşan bir merkeze götürün. Bu çok doğru bir yaklaşım. Bazı arkadaşlar da şöyle söylüyor. Çocuğun kemiğinde bir tümör var. Bu kanser olabilir. Çocuğun kolunu veya bacağını kesmek gerekebilir. Aileler inanılmaz bir endişeyle karşımıza geliyor. Bu bizi çoğu zaman zor duruma sokuyor. Aileyi ikna etmek gerçekten çok zor oluyor, çocukta hiçbir şey olmadığına dair" şeklinde konuştu.

Büyük kısmı iyi huylu

Bu türlerin büyük bir kısmının iyi huylu olduğunu belirten Prof.Dr. Gürkan, "Aslında tümör, kitle, ur, lezyon bunların hepsi aynı şey. Bunların bazıları iyi huylu bazıları ise kötü huylu. Ama aslında şunu söylemek gerekir ki, bu kitlelerin büyük bir kısmı iyi huylu. İnsana çoğu zaman zarar vermiyor. Daha az kısmı kötü huylu, onlarla uğraşmamız daha önemli oluyor. Çoğu zaman olaya omurga, leğen kemiği dediğimiz pelvis eşlik edebilir. Hasta bize gelip, 'Kolumda ya da bacağımda bir şişlik var. Doktora gittim bunu tümör olduğunu, kitle olduğunu söyledi' diyerek karşımıza çıkıyor" ifadelerni kullandı.

"Aileler uyanık olmalı"

Kemik tümörünü anlamanın zor olduğunu belirten Prof.Dr. Gürkan, ailelerin son derece uyanık olması gerektiğini söyledi. Gürkan, çocukta standart bir ağrı yoksa, yani çocuk düşmedi, çarpmadı, ayağını burkmadı ve tuhaf bir ağrı başlamışsa ve bu ağrılar geçmeyip gittikçe artıyorsa, ailenin bu noktada uzman bir hekime ya da bu konuda deneyimli iyi bir merkeze gitmesi gerktiğini belirtti.

Sıkıntılı bir durum söz konusuysa bir süre sonra semptomların ağırlaşacağını belirten Prof.Dr. Gürkan, "Ağrılar artacak, sıklaşacak 3-4 ay içerisinde çocuğun kolunda ya da bacağında şişme meydana gelecektir. Kötü huylu kemik tümörü genellikle çocuklarda diz çevresinde yerleşir. Ama iyi olanlar daha çok kol, omuz ve daha sonra bacakta görüyoruz. Eğer çocuğun bacağında ağrı ve gittikçe artan şişlik ve bir süre sonra üzerine basamama durumu meydana gelirse bu artık gerçekten ileri bir nokta. Ailenin bu konuyla uğraşan çok deneyimli bir merkeze gitmesi gerekiyor. Erken teşhis önemli olduğu gibi yanlış bir müdahalede bulunmamak da çok önemli. Hasta herhangi bir yerde tanı konulmaksızın ameliyat edilmiş ama daha beter hale gelmiş. İnanın bunu düzeltmek daha da zor. En başta deneyimli bir merkeze gitmiş olsa deneyimli ortopedik onkoloğun olduğun bir hastaneye, biz bu durumda en başından beri çocuğu alıyoruz. Çok daha sağlıklı bir şekilde değerlendirip, çok daha sağlıklı bir tedavi uygulama şansına sahibiz" dedi.

Yorumlar

YORUM YAZ