Çocuklarda DEHB: Ebeveynlerin dikkat etmesi gereken 5 belirti

DEHB (Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu), çocukların okuldaki performansını, davranışlarını ve çok daha fazlasını etkileyebilen bir nörogelişim bozukluğudur. Zamanında tedavi için ise çocuklarda DEHB'nin belirtilerini fark edebilmek oldukça büyük bir öneme sahip..

Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB), çocukları etkileyen bir nörogelişim bozukluğudur. Yetişkinler de bu durumdan muzdarip olabilir, ancak semptomlar çocukluktan itibaren başlar. Bu durum, konsantrasyon güçlüğüne neden olabileceğinden, çocuğun okuldaki performansını etkileyebilir. DEHB, hiperaktif davranışa neden olabilir. Erken teşhis, DEHB semptomlarını etkili bir şekilde kontrol etmeye ve çocuğun normal bir yaşam sürmesine yardımcı olabilir. Bazı çocuklar yaşamın ilk yıllarında semptomlar gösterebilirken, diğerleri ergenliğe ulaşana kadar semptomlar gösterebilir.

Çocuklarda 5 DEHB belirtisi

Dürtüsellik

DEHB olan bir çocuk sessizce beklemekte zorlanabilir. Sıralarını beklerken de sabırsızlanabilirler. Bu durum, bazen diğer çocuklarla oynamayı zorlaştırabilir.

Huzursuzluk

DEHB'den muzdarip bir çocuk, tek bir yerde oturmakta zorlanır. DEHB olan çocuklar sürekli hareket halindedir ve aşırı konuşabilirler.

Odaklanamama

Odaklanamama, okullardaki günlük aktiviteleri ve performansı da etkiler. DEHB olan bir çocuk, birinin söylediklerine dikkat etmekte zorlanabilir ve dikkati kolayca dağılabilir.

Unutkanlık

DEHB, çocuğa bir şeyleri daha sık unutturabilir. Çocuk günlük aktivitelerini tamamlamayı unutabilir ve sık sık eşyalarını kaybedebilir.

Öfke patlaması

DEHB, duygusal kargaşaya neden olabilir ve uygun olmayan zamanlarda öfke patlamalarına neden olabilir.

Bu belirtiler çocuk büyüdükçe değişebilir. Erişkin DEHB'de fark edilebilecek bazı belirtiler; zayıf planlama, yanlış yönetim, huzursuzluk, düşük tolerans seviyesi, çok sık stres, dürtüsellik, işte problem veya unutkanlıktır.

Tavsiyeler dahil bu içerik yalnızca genel bilgiler sağlar. Hiçbir şekilde nitelikli tıbbi görüşün yerini alamaz. Daha fazla bilgi için her zaman bir uzmana veya kendi doktorunuza danışın.

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

YORUM YAZ