Çocuklarda 'Büyüme ağrısı' kanser belirtisi olabilir

Çocuklarda en çok kafa karıştıran konunun 'büyüme ağrısı' olduğunu belirten Prof. Dr. Ahmet Murat Bülbül, büyümenin fizyolojik bir olay olduğunu, o nedenle ağrılı olmayacağını ifade etti.

Büyüme ağrısı deyip de çocuğun rahatsızlığının altında yatan hastalığı gözden kaçırmamak gerektiği uyarısında bulunan Bülbül, türüne göre birçok farklı belirtisi olan kemik kanseri hakkında önemli bilgiler verdi.

Ağrı ve şişlik belirtileri olabilir

Kemik ve yumuşak doku kanserleri ağrıyla ya da basit bir şişlikle başlayabiliyor. Erken müdahale edilmediği takdirde bu tip kanserlerde ölüm riski ise oldukça yüksek. Toplumda nadir görülen ancak diğer rahatsızlıklarla kolayca karıştırılabilen kemik ve yumuşak doku kanserlerine ilişkin dikkatli olunması gerekiyor. Kemik ve yumuşak doku kanserleri bütün kanserler içerisinde en nadir görülenlerdir. Bu kanserinde iyi huylu ya da kötü huylu çeşitleri vardır. İyi huyluların içerisinde hiçbir zararı olmayanlar, zarar verebilecek olanlar ve agresif (saldırgan) davranan iyi huylu tümörler var.

Yani üç çeşit iyi huylu tümör var. Kötü huylu tümörlerin içerisinde de iyi, kötü ve metastazlı olanları var. Yani üç çeşit de kötü huylu tümör var. Kemik ve yumuşak doku tümörleri tek başına ortopedi ve travmatolji uzmanının yapabileceği bir tedavi olmaktan ziyade medikal onkoloji, radyasyon onkolojisi, patoloji, girişimsel radyoloji uzmanlarıyla birlikte hareket edilmesi gereken bir yaklaşımla yapılmalıdır.

Büyüme ağrısı diye bir şey yok

Bu kanser türü ağrıyla da başlayabilir, basit bir şişlikle de başlayabilir. Hızla büyüyen ağrılı bir şişlikle de başlayabilir, direkt tümöre bağlı kırıkla da hastaneye gelebilir. Çocuklarda genellikle ağrı şikayeti üzerine hastaneye başvuruyorlar. İyi huylu tümörlerden olan Osteoid osteoma; gece ağrısı veya bazen ağrı kesicilerle geçebilen ağrılara sebebiyet veren bir tümördür. Bu iyi huylu tümör küçük bir cerrahi operasyon veya girişimsel radyoloji uygulamaları ile tedavi edilebilir.

Çocuklarda en çok kafa karıştıran konu ise büyüme ağrısıdır. Ancak büyüme ağrısı diye bir ağrı olamaz. Çünkü büyüme fizyolojik bir olaydır, ağrılı olmaz. Örneğin saç uzarken ağrı hissedilmez. Büyüme ağrısı deyip de çocuğun rahatsızlığının altında yatan hastalığı gözden kaçırmamak gerekir.

Ancak unutulmaması gereken husus şu ki her ağrı da kanser değildir. Her tümörde kanser değildir. Tümör bir şişliktir. Yani vücuttaki sivilcede, ben de bir tümördür. Bazı kemik hastalıklarının ilerleyen dönemlerde kansere neden olabilir. Paget Kemik Hastalığı kemik kanserine yol açabilir. Paget hastalığına ikincil olarak osteosarkom hastalığı gelişebilir. Ama kireçlenme kansere neden olmaz.

Gece ağrılarına dikkat

Yaşlılarda kan hastalıklarından Multipl miyelom dediğimiz bir tür kemik iliği kanseri görülebilir. Başka bir kanserin metastazından dolayı kemik ve yumuşak doku kanseri meydana gelebilir. Mesela bir insanda gece ağrısı varsa, başka bir yerinde de kanser varsa mutlaka metastazik bir kanserden bahsedilebilir. Çoğu hasta kırık oluştuktan sonra doktora başvuruyor ancak öncesinde hastanın durumunu doktoruna belirtmesi lazım. Böylece kırık oluşmadan tedavi olabilirler.

Kemik kanserinin teşhisinde biyopsinin büyük bir rol oynuyor. Önce biyopsi yapılmalı. Hastadan laboratuvar testleri, kan ve idrar tahlili, düz grafi istenir. Ardından gerekirse bilgisayarlı tomografi ve MR çekilir. Buradaki asıl amaç lezyon nerede, kemiğe veya yumuşak dokuya ne yapmış, kemik bu lezyona ne cevap vermiş gibi sorulara yanıt bulmaktır. Bunların sonucunda eğer bir şeylerden şüphelenilirse; ilgili birimlerle multi disipliner bir yaklaşımla tedaviye başlanır.

Yorumlar

YORUM YAZ