Çocuklarda bahar hastalığının belirtileri

5 – 15 yaş arası çocuklarda bu mevsimde sık görülen 5. Hastalığa dikkat çeken Uzm. Dr. Nevin Aykol, çocuklarda görülen hastalığın belirtileri ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Halk arasında "Bahar Hastalığı” olarak bilinen 5. Hastalık, Parvovirus B19 virüsünün sebep olduğu, sıklıkla da 5-15 yaş arası okul çocuklarında görülen döküntülü bir hastalıktır. 5. Hastalık denilmesinin nedeni ise döküntülü hastalıklar grubunda kızamık, kızıl, kızamıkçık ve Filatov-Dukes hastalıklarından sonra 5.sırada tanımlanmış olmasındandır.

5. Hastalığın belirtileri

Hastalık solunum yolundan damlacık enfeksiyonu şeklinde bulaşıyor, bulaşıktan 4-28 günlük bir süre sonunda ise hafif ateş, baş ağrısı, hafif üst solunum yolu enfeksiyonu belirtileri görülüyor. Karakteristik olarak ise her 2 yanakta tokat atılmış gibi kızarıklık, aynı anda veya daha sonra gövdede seyrek pembe döküntüler, en son kol ve bacakların daha çok üst-dış kısımlarında yoğunlaşan döküntüler hastalığın belirtilerindendir

İyileşme döneminde, döküntüler merkezden itibaren solduğundan, adeta bir dantel görünümü alır. El ayası ve ayak tabanında döküntü olmaz. Hafif kaşıntı olabilir, güneş ısısı ve sıcak banyo sonrası döküntüde ve kaşıntıda artış olabilir. 1-3 haftada kendiliğinden iyileşen bir hastalıktır.

Uzm. Dr. Nevin Aykol 5. Hastalığa yakalanan çocuklar için de çok basit ama önemli kuralların olduğunun altını çizdi ve konu ile ilgili ve şu uyarılarda bulundu:

- Hastalığa yakalanan çocukları sıcaklardan koruyun.

- Gereksiz antibiyotik kullanımından kaçının.

Yorumlar

YORUM YAZ