Çocuklarda alerji belirtileri

Abone Ol 

Alerjilerin çoğu insan için tipik olarak zararsız maddelere bağışıklık sisteminin anormal reaksiyonları olarak ortaya çıkıyor. Alerjen vücuda girdiğinde, bağışıklık sistemi yanlışlıkla bu maddenin vücuda zarar verdiğine inanır. Bazı gıdalar, toz, bitki polenleri veya ilaçlar gibi alerjik reaksiyonlara neden olan maddeler alerjen olarak bilinir. Alerji herhangi bir çocukta görülebileceği gibi, genelde alerji öyküsü olan ailelerin çocuklarında daha yaygın olarak görülür.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Yusuf Ziya Göktaş, alerjiler hakkında bilgilendirme yaparak önemli uyarılarda bulundu.

Çocuklarda alerji belirtileri #1

Alerjenlerin neden olduğu durumlar

Alerjik reaksiyon hafif sinir bozucu bir reaksiyondan; ciddi, hatta hayati tehlike arz eden belirtilere kadar uzanan çeşitli şikâyetlere neden olabilir. Reaksiyonlar alerjen ile karşılaşıldığında bağışıklık sisteminin immünglobulin E (IgE) adı verilen antikorlarından, vücudu bu alerjene karşı korumak için kan dolaşımına Histamin gibi bazı kimyasalların salınmasından kaynaklanır. Reaksiyonlar gözleri, burnu, boğazı, akciğerleri, deriyi ve mide bağırsak sistemini etkileyebilir.

Bazı alerjiler polenler gibi mevsimsel olup, diğerleri mevsimsel olmadan herhangi bir mevsimde temas edildiğinde ortaya çıkabilir. Bu nedenle gıda alerjisi olan biri, belirli bir yiyeceği yediğinde veya toz akarlarına alerjisi olan biri onlara maruz kaldığında alerjik reaksiyon gösterecektir.

Çeşitli alerjiler ve bağışıklık sisteminin alerjilere verdiği farklı tepkiler vardır. Alerjenlerin sebep olduğu belli başlı durumlar:

– Alerjik rinit (saman nezlesi)

– Burun tıkanıklığı

– Kulak enfeksiyonları

– Gıda alerjisi

– Böcek alerjisi

– Kimyasal alerjiler

– İlaç alerjileri

Çocuklarda alerji belirtileri #2

Çocuklarda alerji belirtileri

Alerji belirtileri gözlemlendiğinde veya alerjen olduğu düşünülen bir temasla karşılaşıldığında bir çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanına danışılarak konuyla ilgili tetkikler yapılması, ilerleyen yaşlarda oluşacak ciddi problemlerin de önüne geçecektir.

– Deri döküntüleri veya kurdeşen (atopik dermatit veya egzama)

– Nefes almada zorluk (astım)

– Hapşırma, öksürme, burun akıntısı veya gözlerde kaşıntı

– Mide bozukluğu

Gıda, ilaçlar veya böcek alerjisi belirtileri

– Hırıltı

– Nefes darlığı

– Öksürük

– Ses kısıklığı

– Boğaz tahrişi

– Karın ağrısı

– Kusma

– İshal

– Kaşıntılı, sulu veya şişmiş gözler

– Kurdeşen

– Özellikle yüz bölgesinde şişme

– Kan basıncında ani bir düşüş, baş dönmesi, bilinç kaybı

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu