Çocuklara okuma alışkanlığı nasıl kazandırılır?

Çocuklar erken yaşta okuma alışkanlığı kazansınlar istiyorsanız..

Abone Ol 

Çocuklar birbirinden çook farklıdır, kimi geç konuşur, kimi hiç susmaz, kimi sakin, kimi çok haylaz. Önemli olan çocuklarınızı küçük yaşlarda başlayıp ilerleyen yaşlarına kadar kimseyle karşılaştırmayın. Komşunun kızı, bakkalın oğlu diye diye çocuklarda küçük yaşlarda içi dönük bir hal almalarına sebep olabilir, özgüven eksikliği yaratabilirsiniz.

    Tüm bunlar dışında çocuklarınız küçük yaşlarda okumayı öğrensin, daha akıcı konuşabilsin ve okuma alışkanlığı kazansın istiyorsanız eğer sizlerin de onlarla birlikte okuyor olmanız gereklidir. Yapmadığınız şeyleri çocuklarınızı yapmasını beklemeyin. Çocuklar bizlere sıfır bir ürün gibi gelir ve ne verirsek onu almaya çok müsaitlerdir. Eğer argo konuşuyorsanız çocuğunuzun da sizden duyduklarını uygulamasını yadırgamayın.

Çocuklarınıza Masal Okuyun

3-4 yaşlarında yavaş yavaş konuşmaya başladıklarında masalları ihmal etmeyin, eğitici ve bol görselli masallar ve hikayelerle başlayın. Bazen amatör olarak masalları canlandırın, bu sayede çocuklarınızın daha fazla konuştuğunu okuma isteğinin arttığını göreceksiniz.

Zorlamadan Şartlar Koyabilirsiniz

İlerleyen yaşlarda ise okumaya devam etmeleri için tabii ki zorlamalar olmadan, okumaktan soğutmadan ufak tefek şartlar koyarak kitap okutabilirsiniz. Örneğin ufak bir izin için kitap içerisinde ki bir detayı sorabilirsiniz. Bu sayede içerisinde ki cevap için kitabı okuyacaktır.

Favori Kitaplarını Seçmelerine Müsaade Edin

Çocukların favorilerini seçmelerine izin verin ve o kitapları etrafında bulundurmaya özen gösterin. Böylece istediği zaman favori kitabını rahatça okuyabilecek ve okumayı sevecektir.

Okuma Zamanı Belirleyin

Ailede ki herkesin okuma için uygun olduğu bir zaman belirleyin. Ödevlerinden hemen sonra ya da yatmadan önce olabilir.

Okuma Alanı Belirleyin

Okumak için rahat edeceğiniz, konforlu hissedecekleri bir yer belirleyin, böylece daha rahat okuyabilir, okumaktan zevk alabilir.

 

 

 

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu