Çocuklar hayvanlarla daha mutlu

İşte evcil bir hayvanla büyüyen bir çocuğun olumlu gelişen özellikleri.

Çocuklarla hayvanlar arasında bir iletişim olduğunu her anne – baba gözlemlemiştir. Çocuk yetiştirme uzmanları da yaptıkları araştırmalarda, hayvan besleyen çocukların daha pozitif büyüdüklerini ve daha sağlam bir karaktere sahip olduklarını söylüyor. İşte evcil bir hayvanla büyüyen bir çocuğun olumlu gelişen özellikleri.

Evcil hayvanları ile iletişim kurabiliyorlar

Evcil hayvanı ile arasında özel bir bağ oluşan çocuk, iletişim kurmayı ve yeteneğini geliştirmeye başlıyor. Karşısında konuşamayan bir canlı olmasına rağmen iletişim kurabilen çocuk, diğer insanlarla daha rahat iletişim kuruyor ve daha mutlu oluyor.

Aile ve arkadaşlık ilişkileri gelişiyor

İletişim büyük bir önem taşıyor. İletişimin ve karşılıklı duyguların etkileşime girmesi, çocukların diğer insanlarla ve yakınında bulunanlarla farklı bir bağ kurmasını sağlıyor. Arkadaşlarına bakış açısı olumlu yönde değişiyor ve gelişiyor.

Ahlaki gelişimine olumlu etkileri oluyor

Hayvanların içgüdüsel de olsa abartıya kaçmayan yaşam tarzları, çocuğun gelişimini de olumlu etkiliyor. Ahlaki sorumluluklarının farkına varıyor.

Kendisine saygısı ve özgüveni artıyor

Bir köpekle ya da evcil bir hayvanla iletişim kurması çocuğun özgüvenini artırıyor. Kendine güveni artan çocuk bunu yaşamının her alanında uygulayarak farklı bir insana dönüşüyor.

Dışa dönük bir dünyada büyüyorlar

Evcil hayvanların sevgi karşısında gösterdikleri pozitif hareketler ve durumlar çocukları da etkiliyor. İçine kapanık olmaktan kurtulan çocuk, daha özgür hissediyor.

Kendi kararlarını kendileri veriyorlar

Beslediği hayvandan olumlu yönde etkilenen çocuklar, kendi kararlarını kendileri vermeye başlıyor. Dünyada yaşadığı her türlü zorlukta yıkılmıyor ve zorlukları aşmaya çalışıyor.

Yorumlar

YORUM YAZ
Doğrulama kodunu yandaki kutuya giriniz :