Çocuklar için spora başlama yaşı nedir?

Çocuklarınıza uygun spor dalını keşfedin ve çocuğunuzunuz da kendini keşfetmesine izin verin.

Abone Ol 

   Şimdilerde çocuklar evden dışarı çıkmaz, telefon ve tabletleri uzuvları gibi yanlarından ayırmaz oldular. Peki evlatlarımızın vücutlarını ve beyinlerini geliştirebileceği, kemiklerini güçlendirebileceği spor dallarına yönelimlerini arttırsak daha güzel olmaz mıydı? Bunun için ileride sizlere çok teşekkür edecekler. O zaman gelin birlikte çocuklar kaç yaşında spora başlamalı, hangi spor dalları kaç yaş için uygun olur birlikte inceleyelim.

Çocuklarda spora başlama yaşı nedir?

Çocuklar 4 aylık olduğundan itibaren evde kontrollü ve bilinçli bir şekilde kollarını ve bacaklarını esnetebilirsiniz. 5 yaşına kadar daha basit olan koşmak, park oyuncaklarıyla ve top oynamaya yöneldiğinde adale geliştirici faaliyetler yapar.

Çocuklar bu dönemde yeteneklerini keşfederler ve bu doğrultuda istediği spora yönelebilir. Ayrıca çocuklar gördüğü farklı hareketlerini taklit ederek farklı hareketler yapma yeteneğini geliştirir.

Küçük yaşlarda çocuklar su ile tanışabilir ve yüzmeye başlayabilir. Yanında bulunan bir yetişkin ile su altında nefesini tutabilir, top tutma gibi su içinde oyunlar oynatılabilir.

6-7 yaşlarında çocuklar dengesini sağlayıp geliştirebileceği hareketleri yapmaları tavsiye edilir. Özellikle vücudun iki tarafını eşit şekilde geliştiren yüzme, jimlastik, atlama gibi sporlarla başlanabilir.

Erken yaşlarda hangi sporlardan kaçınılmalı?

Çocuklar gelişimleri sırasında farklı evrelerden geçer ve seçtiği sporda bu durumla orantılı olarak ilerlemelidir. Örneğin çok erken yaşlarda boks, halter gibi kontak sporlar ile başlanmamalıdır. Çocuklar bu dönemde ağırlık çalışmalarından uzak durmalılardır. Henüz gelişim evresinde oldukları için vücut direnci ağırlık kaldırmaya uygun değildir.

Hangi sporları yapmalı?

Erken yaşta yüzme, basketbol, voleybol gibi oyunlar çocukların boyunun uzamasına oldukça yardımcı olmaktadır. İster çocuk olun ister yetişkin, sağlık ve dinç bir vücut için spor oldukça önemlidir. Ne kadar erken başlanırsa ilerleyen yaşlarda sürdürmek o kadar kolay hale gelecektir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu