Çocuklar için örnek yaz menüsü

Dışarıda fazla vakit geçiren çocuklar zaman zaman öğün atlıyor ya da abur cubur tarzı yiyeceklerle karınlarını doyurmaya çalışıyor.

Yaz sıcaklarının başlaması ve okulların kapanmasıyla birlikte çocukların beslenme düzenlerinde de önemli değişiklikler meydana geliyor. Dışarıda fazla vakit geçiren çocuklar zaman zaman öğün atlıyor ya da abur cubur tarzı yiyeceklerle karınlarını doyurmaya çalışıyor. Bu durum da çocukların sağlıksı bir gelişim dönemi geçirmelerine neden olabiliyor.

Meyve porsiyonlarına dikkat

Yaz ayları özellikle sebze ve meyve konusunda diğer mevsimlere kıyasla daha verimli ve zengin çeşitliliğin olduğu bir dönem. Bu dönemde çocuğa günde 5-6 porsiyon sebze meyve tükettirmek gerekiyor. Ancak unutmayın ki meyvelerin kalorisi var. 1 küçük boy elma neredeyse 1 dilim ekmekteki kadar karbonhidrat içeriyor. Meyve porsiyonları konusunda dikkatli olmanız kilo yönetiminde büyük önem taşıyor.

Çocuğunuzla anlaşma yapın

Yaz aylarında çocuklar evden çok dışarıda vakit geçiriyor. Böyle zamanlarda oyuna dalıp yemek yemeyi tamamen unutabiliyorlar. Bunun kolay bir çözümü var; onlarla dışarı çıkmadan önce anlaşma yapın. Eğer öğünlerini atlamazsa oyun için ekstradan 15 dakika daha izin vereceğinizi ya da zevk aldığı bir uğraşı beraber yapabileceğinizi söyleyin. Ayrıca diğer anneler ile anlaşarak ortak ara öğün saatleri ya da öğle yemekleri hazırlayabilirsiniz.

Ara öğünleri ihmal etmeyin

Çocuklar bu dönemde ekstradan hareketli olabiliyor. Bu nedenle kaybettikleri enerjiyi yerine koymak beslenme düzenine mutlaka ara öğünler ekleyin. Aralarda süt ve kuru meyve ya da peynir ve 1 dilim ekmek gibi sevecekleri yiyeceklerden hazırlayabilirsiniz.

Bol bol su içirin

Yaz aylarında aşırı sıcak havalarda yetişkinlerde olduğu gibi çocuklarda da sıvı kaybı oluşuyor. Oyun oynamaya inerken mutlaka 1 lt'lik şişelerde sularını yanlarına vermeyi unutmayın. Büyüme çağındaki çocukların günlük ortalama 1,5 lt su içmeleri gerekiyor.

Sade dondurma tercihiniz olsun

Sıcak yaz günlerinde çocukların en çok yemek istediği yiyeceklerden biri de dondurma. Dondurma tek başına bakıldığında iyi bir vitamin mineral kaynağı. Protein, karbonhidrat ve yağın yanı sıra A,C,D,E ve B grubu vitaminleri içeriyor. Ayrıca kalsiyum, fosfor, magnezyum, sodyum, potasyum çinko gibi mineralleride içeriğinde bulunduruyor. Ancak tüketim şekli ve miktarı oldukça önemli. Sütlü ve sade dondurmalar kalori bakımından daha masum. Ancak paketlerdeki ekstra aromalarla zenginleştirilmiş dondurmalar tam bir kalori bombası. Bu nedenle çocuğunuza sade dondurma alın ve günde 100 gramdan fazla tüketmesine izin vermeyin.

Örnek yaz menüsü

Sabah:

- 2 dilim dil peyniri veya 2 tatlı kaşığı krem peynir
- 5 adet zeytin
- 1 adet yumurta
- 2 ince dilim kepek veya çavdar veya tam buğday unu ekmeği
- Domates salatalık

veya

- 2 adet orta boy krep
- 2 dilim peynir
- 1 tatlı kaşığı bal
- 1 bardak az yağlı günlük süt


1.Ara:

- 1 kutu yoğurt (100gr)
- 12 adet kiraz

Öğle:

- 4 adet ızgara köfte /200 gr tavuk ızgara/220 gr levrek ızgara
- 3 kaşık yoğurt
- 1 kase çorba
- 2 ince dilim kepek veya çavdar /4 kaşık makarna/6 kaşık bulgur pilavı
- Bol salata (havuç ve mısır olmasın)

veya

- Yarım yufkadan ıspanaklı peynirli gözleme
- 1 tatlı kaşığı yağ
- 1 kutu ayran

veya

- 120 gr hamburger köftesi
- 2 dilim ekmek
- Marul domates, turşu ile ev yapımı hamburger
- Fırında 1 küçük boy patates
- 1 kutu ayran


2.Ara:

- Yarım çay bardağı yabanmersini/1 orta boy yeşil elma
- 3 adet ceviz

veya

- 1 dilim az yağlı peynir
- 2 dilim ekmek tost

veya

- 1 dilim karpuz
- 1 dilim peynir

Akşam:

- 1 kepçe mercimek çorbası
- 6 kaşık sebze yemeği
- 2 dilim ekmek
- 1 kutu ayran

veya

- 1 kepçe sebze çorbası
- 80 gr ton balığı /1 adet tavuk baget
- Roka salata (1 tatlı kaşığı zeytinyağı)
- 2 dilim ekmek

Gece:

- 1 porsiyon meyve(1 adet kivi, 1 küçük boy armut)
- 1 su bardağı az yağlı süt (tarçınlı)

Yorumlar

YORUM YAZ