Çocuklar için boyama aktivitesi

Çocuğunuza ayırdığınız zamanın gerçekten "kaliteli" olduğunu düşünüyor musunuz? Her yaş grubu çocuğun kolaylıkla dahil edebileceği boyama aktiviteleri, çocuğunuzla sadece eğlenceli bir zaman dilimi geçirmenizi sağlamakla kalmıyor, onun gelişimine katkıda da bulunuyor.

Yaşamın yoğun temposu, çocuğunuza dilediğinizden çok daha az zaman ayırmanıza olanak tanıyor. Çocuğunuzun duygusal, bilişsel ve sosyal gelişiminin sağlıklı ilerleyebilmesi için, çocuğunuzla geçirdiğiniz sürenin ne denli kaliteli olduğu büyük önem taşıyor. Pedagoglar, çocukların özellikle duygusal gelişimleri için anne ve babaların çocuklarının ruhsal dünyalarını yakından tanıyabilecekleri, birlikte paylaşım yapabilecekleri ve ortaklaşa çalışabilecekleri aktivitelere evlerinde yer açmaları gerektiğinin altını çiziyor. Çocuğunuzla konuşmanız, tiyatroya gitmeniz ya da oyun oynamanız, paylaşım yapabileceğiniz eğlenceli bir zaman dilimi sunsa da istediğiniz yoğunluğu elde edemeyebilirsiniz. Çocuğunuzun hayal gücünü besleyen ve yaratıcılığını ortaya çıkaran boyama aktiviteleri, çocuğunuzun gelişimine tahmin ettiğinizden daha fazla katkı sağlayabiliyor.

Boyama aktivitesinin sadece boyama kitapları ve resim defterleriyle sınırlı olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. İşte Çanta, çocuklarınızın rengarenk boyalarla iç dünyalarını boyanabilir bez çantalar başta olmak üzere tişört ve bez kalemlik gibi farklı objelere yansıtmalarına olanak tanıyor. Üstelik, aktivite sonunda birlikte ortaya çıkardığınız eseri kullanmanın keyfine varmalarını da sağlıyor.

Motor becerilerini geliştirmenin eğlenceli yolu

Çocuğunuzun motor becerilerinin gelişebilmesi için; kavrama, tutma ve uygulama gibi hareketlerle parmak kaslarını çalıştırması büyük önem taşıyor. Su bazlı, amonyak ve diğer zararlı bileşenler içermeyen parmak boyaları, 6 aylıktan itibaren kolaylıkla kullanılabiliyor. 2 yaşından itibaren, yavaş yavaş kalem tutmaya başlayan çocuğunuza, keçeli ya da kabartmalı tekstil kalemleri vererek birlikte daha özenli çalışmalar ortaya koyabilirsiniz.

İşte Çanta koleksiyonundaki desensiz ürünler, yeni boyama aktivitelerine henüz başlayan çocuklar için özgür bir çalışma ortamı sunuyor. Farklı zorluk seviyelerine sahip desenli ürünler, motor becerileri bir miktar gelişen çocuklar için ideal bir alternatif oluyor. Çocukların ilgisini çeken eğlenceli çizimlere yer verilen çanta, tişört ve kalemlik gibi ürünler, odaklanmalarına ve süreci sonuna erdirmelerine yardım ediyor. Desensiz boyanabilir ürünler, taşırmadan boyama yeteneğine henüz kavuşmayan çocuklara sınırlardan alınmış boyama alanı sunarken motor becerileri gelişmiş ileri yaş ve seviyelerdeki çocukları da hayal güçlerini ve beğenilerini yansıtacak zorlu çalışmalar yapabilmeleri için yüreklendiriyor. Daha ileri seviyelerde, çocuklarınız desensiz ürünlerin üstüne diledikleri özgün çalışmaları yapabiliyor, kendi emekleri ve hayal güçlerinin eseri olan ürünleri hayatlarında keyifle kullanabiliyor. Dilerlerse kendi şablonlarını çıkarıp boyanabilir ürünlerin üstüne transfer edebiliyor, kalıplar çıkararak kendi baskı aksesuarlarını hazırlayabiliyor ya da diğer yaratıcı uygulamaları değerlendirebiliyorlar.

Bilişsel, duygusal ve sosyal gelişimlerini destekleyen etkinlik

Boyama aktiviteleri, çocukların sağ ve sol beyinlerinin koordineli olarak çalışmasını sağlayarak bilişsel yeteneklerini geliştirmenin eğlenceli bir yolu. Boyama çocukların renkleri, nesneleri ve şekilleri keyifli bir şekilde öğrenmelerine de destek oluyor. Aktivite sırasında, çocuklar nesneleri tanımlama becerileri ediniyor. Aktivite sırasında daha yaratıcı düşünme disiplini kazanan çocuklar, hayal güçlerini özgür bırakıyor.

Ailenin her ferdinin ortaklaşa çalıştığı bir boyama aktivitesi, çocuğun sosyal yeteneklerini geliştiriyor, takım halinde çalışma becerisi edinmesine, paylaşımı öğrenmesine destek oluyor. Etkinlik sırasında desteklendiğini, önemsendiğini ve sevildiğini hisseden çocuğun, duygusal zekası da gelişiyor.

Boyama, çocuğun odağını bir şeyin üzerine yönlendirmesini kolaylaştırıyor. Tamamlanan her bir proje, çocuğunuzun bir şeyi başarma hissini tatmasını sağlıyor ve öz güvenini güçlendiriyor. Diğer taraftan, tercih ettiği renkler ve çizdiği şekiller üstüne yönelttiğiniz sorular, çocuğunuzun karakterini daha yakından tanımanıza ve hissettiği duyguları gözlemleyebilmenize yardım ettiği için aranızdaki bağ daha da kuvvetleniyor.

Emeklerini somutlaştıran projeler

Çocuğunuzun resim defteri, kağıt ya da boyama kitabı üstünde yaptığı çalışmalar kaybolup gidebiliyor. Oysa alışverişte kullanılacak omuzdan askılı bez çanta üstünde yaptığı çalışma, emeğinin değerlendirildiğini görmesini sağlıyor. Özenle boyadığı desenli büzgülü sırt çantası çeşidini, en yakın arkadaşına hediye ederek paylaşımın duygusal tatminini yaşayabiliyor. Oyun grubuna giderken giyeceği tişörtte kendi emeğinin olması, sevdiği desenlerle bezeli bez kalemliği özenle boyaması, harcadığı çabanın hayatında fark yaratan somut başarılara zemin hazırladığını gözlemlemesini kolaylaştırıyor.

Siz de çocuklarınızla dolu dolu zaman geçirmek, eğlenirken öğrenmek ve aranızdaki bağı güçlendirmek istiyorsanız İşte Çanta'nın boyama setleri arasından seçim yapabilir, çocuğunuzla birlikte yapacağınız harika bir hobi edinebilirsiniz.

istecanta.com

Yorumlar

Merve 16-01-2020 08:11:46

Çocuklarıma severek aldığım bi ürün

Ozan Yeni 15-01-2020 07:31:03

Biz severek kullanıyoruz, arkadaşımızın çocuğunun doğum günü partisi vardı, ona ve arkadaşlarına hediye olarak aldık. Partide hemen açıp boyamaya başladılar. Çok heyecanlılardı. :)

YORUM YAZ