Çocuk bakımını sadece kadın üstleniyorsa dikkat

Çocuk bakımının çoğunu kadının üstlenmesi ilişkileri olumsuz etkilerken, kadın ve erkeğin eşit ya da sadece erkeğin üstlenmesi ilişkilerde soruna yol açmıyor.

487 ailenin incelendiği araştırmanın sonuçlarına göre, çocuk bakımını paylaşan ebeveynlerin, hem duygusal hem de cinsel açıdan çok daha büyük bir doyuma ulaştığı bildiriliyor. Ancak çocuk bakımını daha çok kadın üstleniyorsa çiftlerden ikisinin de daha memnuniyetsiz olduğu belirtiliyor. Bu sonuçlara 2006'da yapılan Evlilik ve İlişki Araştırması üzerinden ulaşıldı.

Bu araştırma, evli ya da değil, heteroseksüel çiftlerle gerçekleştirildi.

İlişkiyi olumsuz etkiliyor

Amerikan Sosyoloji Derneği'nin bir toplantısında açıklanan veriler, kadının çocuk bakımının yüzde 60'dan fazlasını üstlendiği durumun (özellikle kural koyuculuk, övme ve oyun oynama bağlamında), çiftler açısından ilişkiye dair tatmin ve çatışma açısından en kötü senaryo olduğunu ortaya koydu.

Cinsel hayatı da olumsuz etkiliyor

Bu durumda çiftler seks hayatlarının niteliğine dair de daha az mutlu oluyor.

Bakımı erkeğin üstlenmesi ilişkiyi sarsmıyor

Bununla birlikte araştırma ekibi, erkeğin çocuğun bakımının büyük bölümünü veya tamamını üstlenmesinin ise çiftlerin ilişkisi üzerinde herhangi bir olumsuz etkiye neden olmadığını saptadı.

Araştırmada çocukların beslenmesi, yıkanması gibi işlerin kimin yaptığına bakılmadı. Akademisyenlerin daha eşit bir şekilde çocuk bakımının neden daha iyi ilişkilere sebep olduğuna dair daha fazla araştırma yürütme planı yaptığı bildiriliyor.

Araştırmadaki 487 çiftin gelişi güzel seçildiği belirtiliyor. Araştırma düşük gelirli ve orta gelirli olup, çocuklarıyla yaşayan çiftlerin yer aldığı, kadınların 45 yaş altı olduğu aktarılıyor.

Yorumlar

Doğru 24-08-2015 17:52:34

Kadın Çalışıyor ise aynı zamanda ev işleride kadının üzerinde ise işten döndüğünde de ev işlerini tamamlamaya çalışıp aynı zamanda çocuğun bakımını üstleniyor ise tabiki pestil gibi olur. Ev hanımı için bilemiyorum ama bir çocuk bakmanın ne denli zor olduğunu biliyorum :))))

kral 24-08-2015 15:47:48

TABİ TABİ DOĞRUDUR. HEM DE ÇOK DOĞRU KADINLAR HEP CAZGIR ZATEN. ÇOCUKTAN DA BETER. BURASI KADIN DEĞİL FEMİNİST SİTESİ.

YORUM YAZ