Çocuk ve ergen obezitesi için yapılacaklar

Prof. Dr. Hasan ALTUN yetişkin obezite rakamlarında Avrupa birincisi olmamızın ardında çocuk ve ergen obezitesinde görünmeyen tehlikeye dikkat çekiyor.

"Tam gün ve bahçesiz okullar Obez Yapıyor!”. Annelerin çalışma hayatlarındaki aktif rolleri, uzaklaşılan ataerkil aile yapısı, çocuklar ile ilgilenecek aile büyüklerinin olmaması, akşam bakıcıya bütçe ayırmak gibi problemler, aileleri tam gün okul arayışına sürükledi. Aman dikkat! Tam gün okul ararken nelere dikkat etmeliyiz, çocuklarımızı okul ve sonrasında nasıl obeziteden koruyabiliriz? Çocuk ve ergen obezitesi için neler yapabiliriz? Prof. Dr. Hasan ALTUN aileleri beslenme ve okul seçimi konusunda özellikle uyarıyor;

- Kalabalık olmayan devlet veya özel,

- Mümkünse büyük ve koşup oyunlar oynayabileceği bahçesi olan,

- Kantin hizmeti vermeyen veya sağlıklı yiyecekler barındıran,

Okullar seçmeye de en az eğitimi kadar önem verilmeli.

Okul sonrasında evde beslenme

- Okuldan gelen çocuklarımızın güzel havalarda dışarıda arkadaşları ile oynayabilecekleri ortamlar oluşturmalı ve arkadaş edinmeleri için destek olunmalı,

- Beslenme saatleri için, kapalı gıdalar yerine, sağlıklı besinlerden oluşan bir beslenme çantası hazırlanmalı,

- Bilgisayar başında geçirilen sürelerinin sınırlı olmasına özen gösterilmeli,

- Evde paketli hazır gıda ürün kullanmamaya dikkat edilmeli,

- Mümkünse severek yapabileceği bir spor aktivitesi edinmesine destek olunmalı,

- Ergen ya da çocuğun reddetmekte zorlanacağı pasta, kurabiye, kuruyemiş, cips, asitli ve şekerli içecekleri evde bulundurmamaya özen gösterilmeli.

Maalesef şu an yetişkin obezitesinde ülkemizde %30 olan oran, önümüzdeki yıllarda önlem alınmazsa oldukça artacaktır. Artık gittikçe artan sağlıksız beslenme ve hareketsiz yaşamlar nedeniyle daha 13-14 lü yaşlarda 130-140 kilo çocuklar İnterbariatrics Obezite ve Metabolizma Cerrahi kliniğimize başvurmaktadır. Bu sebeplerden de obezite cerrahide alt yaş sınırı maalesef dünyada ve ülkemizde kurul onay vermesi halinde 13-14'e kadar gerilemektedir.

Yorumlar

YORUM YAZ