Çocuğunuzun okul fobisini hafife almayın

Çocuğunuzun okula gitmemek için söylediklerini bahane olarak düşünebilirsiniz, ama ona okul fobisinin ciddi bir rahatsızlık olduğunu unutmadan yaklaşmalısınız.

Çocuğunuz; karın ağrısı, mide bulantısı gibi şikâyetlerle size gelip okula gitmek istemediğini söylüyorsa, çocuğunuzun okula gitmemek için bahane ürettiğini düşünebilir hatta onu rol yaptığını sanarak suçlayabilirsiniz. Ancak Yrd. Doç. Dr. Özlem Mestçioğlu Gökmoğol'a göre "Okul fobisi ciddi rahatsızlıktır, dikkate almak gerekir."

Okul korkusunun çoğu zaman ayrılık korkusuna bağlı geliştiğini ifade eden Gökmoğol, korkuyu doğrudan buna indirmenin de doğru olmadığını söyledi. İlk başlangıçta her çocuğun hissettiği ilk evden ayrılığın getirdiği doğal ayrılık korkusunun olacağına dikkat çeken Gökmoğol, bunların halledilebilir olduğundan okul korkusu olarak kabul etmediklerini kaydetti.

Onu yalancılıkla suçlamayın

"Karnı ağrıyor, midesi bulanıyor ciddi rahatsızlık yaşıyor. Bunu anne veya babasıyla paylaşıyor ve okula gitmek istemediğini söylüyor. Böyle durumlarda ebeveynler genelde çocuklarını rol yaptığını düşünüyor. Bu çok yanlış. Çocuğun yalancılıkla suçlanması doğru bir davranış değil. Çocuk gerçek bir karın ağrısı ve mide bulantısı hissediyordur aslında.”

Fobik çocuklar tembel çocuklar değil

"Bu çocuklar tembel değiller. Okulla ilgili ya da ailevi bir nedenden ötürü taşıdığı kaygıları dolayısıyla okula gitmek istemiyor, gidince kendini kötü hissediyor. Korku mu rol mü olduğunu anlamak için şikâyetlerin bir iki günlük değil de devamlı arz etmesi gerekiyor. Şikâyetlerde süreklilik varsa okul fobisi var demektir."

Kızmak kadar prim vermek de kötü

Buna prim vermemek de gerekiyor. Sen ne tembel çocuksun, senden bir şey olmaz gibi kızmak ne kadar kötüyse, tamam yavrum kalabilirsin öbür gün de kalabilirsin şeklindeki bir ebeveyn yaklaşımı doğru değil. Kaygı var mı bunu tespit etmek önemli. Çocuk kaygılar yaşıyor olabilir. Buna belki öğretmenin aşağılayıcı bir sözü ya da arkadaşlarından duyduğu kötü bir söz neden olmuş olabilir ya da aileden kaynaklanan bir durum da kaygıyı getirebilir. Onun tespiti çok önemli. Bu gibi durumlarda çocuğun öğretmeniyle bağlantıya geçilip, çocuğun okuldaki davranışlarına ilişkin bilgiler alınabilir.

"Çocuğun 3-5 kere okula gitmek istemiyorum demesi normal karşılanmalı. Eğer ağrılar ve sızılar gündeme gelmişse konu ciddiye alınmalı ve çocuk dinlenmeli. Onu kaygılandıran şeyi öğrenmek önemli. Okul korkusu varsa bunu muhakkak biran evvel çözmek gerekir."

Yorumlar

YORUM YAZ
Doğrulama kodunu yandaki kutuya giriniz :