Çocuğunuzun geleceğini etkileyecek 9 ebeveynlik hatası

Çocuğunuz büyürken yargıladığınız bütün davranışlarının sizden kaynaklandığını ve tek sorumlusunun ebeveynler olduğunu unutmayın.

Çocukları, çocuk oldukları için yargılamak çok kolay. Onların sonsuz sevgisinden faydalanarak zaman zaman kendinizde hükmetme gücü buluyor olabilirsiniz. Çocuğunuz büyürken onların ileride nasıl bir karaktere sahip olacağının en belirleyici etkisinin siz, yani, ebeveynler olduğunu unutmayın. Onların bu serüveninde en çok yapılan hataların esiri olmayın…

1. Başkalarının önünde çocukları cezalandırmak

Bazen anneler ve babalar kızarlar, bağırırlar ve hatta çocuklarını başkalarının önünde cezalandırırlar. Böyle durumların çocukların özgüvenini yok ettiğini ya da ayanı durumda kendileri olsa ne hissedelerdi kısmını pek düşünmezler. Çocuğunuzu utandırarak ya da görmezden gelerek anlık bir çözüm yoluna başvurursunuz. Fakat ileride oluşabilecek sorunları fitillemiş olursunuz.

2. Geçmişten gelen etki

Çocukluğumuzda olan şeyler ne tür ebeveynler olacağımız konusunda bir iz bırakıyor. Ancak bu, babalarımızın ve annelerin hatalarını tekrarlamaya mahkum olduğumuz anlamına gelmez. Bize yapılan hataları öğrenmek ve gelecek nesilleri bu olumsuz duygulardan korumaya çalışmak önemlidir.

Örneğin, bugün biliyoruz ki bedensel ceza sadece olumsuz sonuçlara yol açıyor. Ancak birçok modern ebeveyn, hala bu tür cezalara başvuruyor ve ebeveynlerinin kendilerine yaptığını söyleyerek eylemlerini haklı çıkarmaya çalışıyor. Bunun yerine, döngüyü kırmaya çalışmalı ve ebeveynlerinizin yaptığı hataları tekrarlamamalısınız.

3. Sevgiyi yeterince verememe

Her ne kadar çocuklarımızı çok sevsek de, bazen bu duyguyu onlara yaşatamayabiliriz. Sevgiden yosun büyüyen çocuklar ileride sosyal çevrelerinde daha geri planda kalırlar. Arkadaş edinmeleri ve onlara güvenmeleri oldukça zor olabilir. Bu yüzden çocuğunuza her fırsatta onu ne kadar sevdiğinizi anlatın, ona sevginin ne olduğunu anlatın, ona sarılarak her zaman yanında olduğunuzu hissettirin ve onu içesindeki sevgiyi dışarıya çıkarmasına yardımcı olun. İşte o zaman daha güzel bir geleceğin tohumlarını ekmeye başlayabiliriz.

4. Kötü alışkanlıklar

Ebeveynler çocukları için rol modellerdir. Annelerin alışkanlıkları ile çocukların arasında kuvvetli bir bağlantı vardır. Sağlıklı bir yaşam tarzına sahip ebeveynlerseniz çocuğunuzu obezite riskini %75 düşürmüş olursunuz. Araştırmacılar, iyi alışkanlıklarla büyüyen çocukların sağlıklı beslendiklerini, düzenli egzersiz yaptıkalarını, sigara içmediklerini ve çok az alkol tükettiklerini ortaya koydu.

5. Aşırı özgürlük

Çocukluğumuzda yaşadığımız bazı duygular üzerimizde ciddi etkiler bırakmış olabilir ve çocuğunuzu bu travmalardan korumak istiyor olabilirsiniz. Örneğin, aşırı otoriter bir ailede büyümüş olabilir ve çocuğunuzun da aynı şeyler yaşamasını istemiyor olabilirsiniz. Bunun için çocuğunuza sınırsız bir özgürlük alanı yaratmak istiyor olabilirsiniz. Unutmayın ki, ebeveynlikte her şeyin fazlası çocuğunuz üzerinde olumsuz etkiler bırakacaktır. Siz güzel bir şey yaptığınızı düşünürken çocuğunuza daha fazla özgürlük alanı tanımanız, onda terk edilmiş duygusu yaratabilir.

6. Aşırı koruma altına almak

Ebeveynler çocuklarının benzersiz olduğunu ve ellerinden gelenin en iyisini yapmaya çalıştıklarını düşünürler. Her ne kadar pamuklara sararak büyütmeye çalışsanız da, dış dünyada hepsi çocukturlar. Çocuğunuzun karşısına çıkabilecek herhangi bir olumsuzluğa karşı sürekli müdahale içerisinde olursanız, sizin yanında olmadığınız durumlarda hayal kırıklıklarıyla baş etme konusunda oldukça deneyimsiz olacaklardır. Aşırı korumacı ebeveyne sahip olan çocuklar hayata karşı daha korkak olacak, sorumluluk almaktan ve kendi konfor alanlarının dışarısına çıkmaktan hep çekineceklerdir.

7. Güvenin yok edilmesi

Güven, çocukların en çok hissetmek istedikleri duygudur. Ebeveynler sadece anne ve baba oldukları için bile çocuklarının kendilerine koşulsuz güveneceklerinden emindirler. Ama durum hiçte öyle değildir. Çocuklarınızın duygusal anlamda sizden çekinmelerini gerektirecek davranışlardan uzak durun. Onları tehdit edip korkutmak çocuğunuzu korumayacak, size olan güveninin yok olmasını ve kendine farklı bir güven alanı oluşturarak uzaklaşmasına neden olacaktır.

8. Saldırgan davranış

Çocuklar, sorunlarla başa çıkmak zorunda kaldıklarında ebeveynlerini izleyerek problemlerle nasıl başa çıkacaklarını öğrenirler. Onlara ya da başkalarına olan kaba tutumunuz çocuklarda da aynı etkiyi yaratacak ve öfkelendiklerinde olumsuz duygularını ifade etmenin yolu olacaktır. Çocuğunuza baktığınızda gördüğünüz her olumsuz tavır aslında sizin sahip olduğunuz hareketlerdir. Kaç yaşında olursa olsun onları yargılamayı bırakın ve kendinizin yansımasına şahitlik edin.

9. Sorunlardan kaçmak

Bir sorunu bitirmenin en kolay yolu uzaklaşıp unutmaktır. Ancak bu sadece, olayların üzerini örtmeye ve çözümsüz kalmasına yol açar. Ebeveynler ve çocuklar arasında geçen anlaşmazlıkları kesinlikle sonuçsuz kalmamalı ve ebeveynlik gücüne teslim olmamalıdır. Çocuğunuzla yaşadığınız tartışmada sakin kalmalı ve eşit olduğunuzu farkına vararak uzlaşmaya varmalısınız. Olaylara onların perspektiflerinden bakmayı öğrenerek onlarında sizi anlamasına zemin hazırlamış olursunuz. Yarattığınız bu güven ortamı ile hiçbir tartışmadan kaçmadan çocuğunuzun olaylara bakış açılarını geliştirmesine yardımcı olursunuz.

Gizem Bozdağ

[email protected]

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

YORUM YAZ