Çocuğunuzu ders çalışmaya ikna etme yöntemleri

Okulların açılmasıyla birlikte başlayan ödev maratonunda ders çalışmak istemeyen çocuklarınıza ders çalışmayı sevdirmenin bazı yöntemleri var.

Çocukların ders çalışması ve başarılı olması için ebeveynlere de oldukça önemli görevler düşüyor.

İşte ebeveynlere düşen görevler:

- Sağlık problemlerini eleyin: Görme, işitme, kavrama gibi konularda sorun yaşayan çocukların motivasyonu düşüktür. Bunu anlayabilmek için çocuğunuzu iyi gözlemleyip, öğretmenleriyle ve gerekirse bir uzmanla görüşün.

- Kısa vadeli hedefler belirleyin ve ödüllendirmeyi unutmayın: Çocuklar kendilerinden ne beklendiğini net olarak anlamak isterler. Çocuğunuz belirlenen eşikleri geçtikçe ona pozitif geri bildirimler yapın.Önce siz olumlu tutum geliştirin. Çocuklar ebeveynlerinin yansımasıdır. Sizin okula, eğitime, öğretmenlerine bakış açınız çocuğunuzun da bakış açısını etkileyecektir. Siz okulun eğlenceli ve yararlı bir yer olduğuna inanırsanız, çocuğunuz da inanır.

- Zaman yönetimi: Zaman yönetimi çocukların en çok zorlandığı konulardan bir tanesidir. Çocuğunuza takip edeceği bir zaman çizelgesi hazırlayarak ona yardımcı olabilirsiniz.Öğrenmenin bir parçası olun. Sadece ne öğrendiği değil, öğrenme süreciyle de ilgilenin.Konuştukça ve dinledikçe, okulun çocuğunuz için tam olarak ne anlama geldiğini ve ona karşı geliştirdiği tutumu daha iyi anlayacaksınız.

- Motivasyon süreçleri yaratın: Müze, doğa gezileri, kültürel aktiviteler, kütüphane çalışmaları, doğa yürüyüşleri çocuğunuzun okulda öğrendiklerini hayatla bütünleştirir. Öğrendiklerini pratiğe dökmek motivasyonu artırır.ocuğunuzu dinleyin. Siz doktor olsun istiyor olabilirsiniz ama çocuğunuzun bu konuda hiç başarısı ya da ilgisi yok. O muhteşem bir şair ya da aşçı olacak belki, kim bilir? Çocuğunuzu olduğu gibi kabul edin ve onun hayattan keyif almasına izin verin.

Yorumlar

YORUM YAZ