Çocuğunuzu okuldaki tehlikelerden koruyun

Sarılık, nezle, grip, kızamık, suçiçeği, kabakulak...

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Abdurrahman Yıldırım, ebeveynlerin bulaşıcı hastalıklar konusunda bilinçli olması gerektiğini belirterek alınabilecek önlemler hakkında şu bilgileri verdi:

HEPATİT A'DAN KORUNMAK İÇİN TEMİZLİK

"Hepatit A, bulaşıcı sarılık olarak bilinen birebir hijyen ile ilgili bir hastalıktır. Sarılık, çocuğun cildinde, gözünün beyazında sarılık olması şeklinde ortaya çıkmaktadır. Hepatit A sarılığı, halsizlik, bitkinlik, iştahsızlık bazen bulantı, kusma, ateş, karın ağrısı şeklinde kendini gösterebilir. Hepatit A sarılığı saptanan çocuğun en azından 2-3 hafta kadar dinlenmesi gerektiğine dikkat çekmektedir.

HASTALIKLARI KARIŞTIRMAYIN

Kabakulak, aşısı olan bir hastalıktır. Hastalığın üst solunum yolu enfeksiyonu gibi başlayıp hafif bir burun akıntısı, hapşırma, öksürük, bazı çocuklarda boyunda veya kulak memesinin alt tarafında, çene köşesinde bir şişlik şeklinde bulgu verebilir.

İYİ PİŞMEMİŞ ETE DİKKAT

Bağırsak solucanı yani halk arasında "kurt, kıl kurdu, tenya, askaris"adları verilen parazitlerhijyen veya iyi pişmemiş etten yapılan yiyeceklerden, ağız veya dışkı yoluyla bulaşır. Hastalık, karın ağrısı, iştahsızlık, gece uyurken ağızdan salya akması, diş gıcırdatma, uyurken popoyu kaşıma bulgularıyla kendini gösterebilir. Bu belirtileri yaşayan çocukların mutlaka doktora danışıptedavi olması gerekir. El temizliği ve tırnakların kısa kesilmesinin de hastalığı bulaştırmamak açısından büyük önemi vardır.

YIKANMAK BİT TEHLİKESİNİ AZALTIR

Bitlenme, okullarda sık görülen sorunlardan biridir. Bitten korunmak için haftada en az 1-2 gün yıkanması ve saçların kontrol edilmesi gerekir. Saça yapışan sirkeler görüldüğü takdirde hastanın mutlaka hekime götürülmesi ve mutlaka bir dermatoloji uzmanı tarafından tedavi edilmesi gerekmektedir.

ÖĞRETMENLERE ÖNEMLİ GÖREVLER DÜŞÜYOR

Okulda öğretmenlerin el temizliğini her fırsatta vurgulaması; çocukların yakın temasının ve ortak eşya kullanmalarının önüne geçmesi çok önemlidir.
• Hasta olan çocukların ailelerine haber verilmeli ve doktora gitmesi sağlanmalı,
• Sınıflar sürekli havalandırılmalı,
• Sınıftaki öğrenci sayısı 20-30 olacak şekilde azaltılmalı.
• Düzenliel, tırnak ve saç kontrolü yapılmalı
• Öğretmenler bu konuda eğitici konuşmalar yapmalıdır

Yorumlar

YORUM YAZ