Çocuğunuz tatilde bilime nasıl yönelir

Çocuğunuza her şeyin "neden"ini bulması konusunda yardımcı olurken aranızdaki bağı da güçlendirebilirsiniz.

Yaz tatili onların da hakkı! Bunu unutmuyoruz ama çocuklar yaz tatilinde, yıl boyunca öğrendiklerinden bir kısmını unutuyor. Bu noktada görev size düşüyor! Onların yaz tatili boyunca rehberi olun, günlük hayatın içindeki bilimsel eğitimlerine devam edin.

Çocukların yıl boyu öğrendiklerini yaz tatilinde unutmamaları sizin elinizde. Era Okulları Kurumsal İletişim ve Marka Direktörü Gülçin Aşkın Çetin "Bilimi günlük hayata eklemek düşündüğünüzden çok daha kolay. Çoğu zaman, hüner basitçe bilimin etrafınızı sarmış olduğunu fark etmekte yatıyor” diyor. Bu noktada en önemli şey tüm aktiviteleri gerçekleştirirken çocukların 'neden?' sorusunu sormalarını sağlamak. Çünkü neden diye sormak bilimin temelini oluşturarak kritik ve yaratıcı düşünme becerileri geliştiriyor. Peki bunu nasıl yapacaksınız?

Dışarıda keşfedin

Çocukların keşfetmesi, gözlemlemesi ve denemesi için açık havada eğlenceli, kolay ve bedava sınırsız malzeme var. Kurbağalar, kertenkeleler, kelebekler ve tırtıllar sizi bekliyor. Onları doğanın ve ekosistemin işleyişiyle ilgili düşünmeye itin. Mesela açık alanlarda, uçurtmalar ve kağıt uçaklar, kullanarak temel uçuş prensiplerini öğretin.

Mutfağa girin

Çocuklarınızla yemek pişirerek fen sorularına teşvik edebilirsiniz. "Bu iki malzemeyi karıştırdığımızda ne olacak?”, "Bu kurabiyelere neden karbonat koyuyoruz?”, "Bütün meyvelerin tohum sayısı aynı mı?” sorularının yanıtlarını birlikte arayın. Örneğin, bir kavanoza bir dilim ekmek yapıştırın ve önümüzdeki birkaç gün içinde neyin yetişeceğini izlemek için bir mikroskop ya da büyüteç kullanın.

Sorumluluk almayı öğretin

Bitki tohumlarını boş bir yumurta kartonunda toplayın ya da havuç, turp, patates gibi sebzeleri evde yetiştirmeye çalışın. Bitkilerin büyümek için toprak ve su istediğini siz biliyorsunuz. Peki ya çocuğunuz ?

İnşaa edin

Çocuklar legolara altenatif malzemeler de sunabilirsiniz. Tuvalet kağıdı kartonları, plastik huniler, küçük tren parçaları, mukavva ve çok sayıda bant dahil olmak üzere ev eşyalarından yararlanabilirsiniz. Sahilde iseniz, kumdan kale oluşturmayı deneyin. Bunun için kuma neden su koyuyorduk?

Gecenin tadını çıkartın

Yazın en keyifli yanlarından biri de yıldızları bize net bir şekilde her gece göstermesi! Çocuğunuzla birlikte yıldızlara bakın, takım yıldızları işaretleyin, yıldızları bulmaya çalışın ve gezegenler hakkında konuşun.

Çetin, bilim etkinliklerini yazınıza dahil etmenizin aile bağlarını da güçlendireceğinin altını çiziyor ve "Bu dönemde çocukların ödev ve okul sonrası programlarından endişe duymadan bilim alanlarını keşfetmesi ufkunun eğlenceyle gelişmesini sağlar” diyor. Çocuğunuzla birlikte hangi bilimle uğraştığınız önemli değil, eğlendiğiniz alanları bulun ve 'neden' anlarının tadını çıkarın!

Yorumlar

YORUM YAZ