Çocuğunuz yüz yüze eğitime hazır mı

Abone Ol 

Çocuklar pandemi sebebiyle uzun zamandır evde online eğitim almaya alışmışlardı. Dolayısıyla çok yakın bir zamanda okula geri dönme düşüncesi bazı çocuklarda kaygıya sebep olabiliyor. Peki, siz ebeveyn olarak bu konuda neler yapabilirsiniz? Çocuk ve Ergen Psikiyatri Uzmanı Dr. Muhammet Albayati bu konu hakkında önerilerde bulundu.

Çocuğunuz yüz yüze eğitime hazır mı #1

Uyum sürecinde hoşgörülü davranılmalı

Bir buçuk yılı aşkın süredir devam eden pandemi süreci pek çok alışkanlığımızı değiştirdi. Bu yeni değişikliklere uyum sağlamak sadece yetişkinler için değil çocuklar için de zorlayıcı olabiliyor. Özellikle okullarla ilgili yaşanan süreç çocukları oldukça etkiliyor. Pandemi şartları devam ederken çok yakın zamanda tekrar okula dönmek, evde eğitim almaya alışan bazı çocuklarda uyum problemi yaratabilir. Bu durumun son derece normal olduğunu belirten Çocuk ve Ergen Psikiyatri Uzm. Dr. Muhammet Albayati, velilere şu önerilerde bulundu:  “Öncelikle Covid güvenlik önlemleri çocuklarda kaygı düzeylerini artırmadan alınmaya devam etmeliyiz. Okullarında bu kuralların iyi uygulandığından emin olmalı, okul yönetimlerinden Covid-19 tedbirlerinin ne düzeyde ve nasıl uygulandığı danışarak öğrenmeli ve çocuğunuza uygun bir dille aktarmalısınız. Tüm aile bireylerinin bulunduğu bir toplantıyla endişeleri, heyecanları, korkuları hakkında paylaşım yapmalarına izin verin. Kendi duygularının farkındalığını geliştirmeleri ve böylece akıllarından geçenleri paylaşmaları için onlara güvenli bir alan sağlayın. Bu sayede hem fikir paylaşımı yapmayı öğrenecek hem de korkularını içinde biriktirmeyecektir. Uyku ve beslenme alışkanlıklarını düzene koymaya çalışın; pandemi sürecinde hepimizde olduğu gibi çocuklarımızda da bu düzenler kayboldu. Özellikle de bilgisayar ve ekran karşısında fazla vakit geçiren çocukların alışkanlıkları tamamen değişti. Okula dönüş sürecinde en az bir hafta öncesinde okul rutin saatlerine göre uyku ve yemek saatlerini planlamaya çalışın.”

Yeni düzene geçmenin, bir gecede değişerek uyum sağlamanın her çocuk için kolay olmadığını söyleyen Albayati sözlerine şöyle devam etti: “Bu süreç size kısa gelse bile çocukların dünyasında uzun ve zor bir süreç yaşanıyor. Bunun farkında olarak çocuğunuzun tüm rutinlere bir anda dönemeyeceğini bilerek yaklaşmalısınız. Süreç boyunca çocuğunuza karşı sabırlı, soğukkanlı ve hoşgörülü davranmayı ihmal etmeyin.”

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu