Cinsel isteğinizi nasıl artırabilirsiniz

Cinsel isteğinizi, yani libidoyu artırmanın yolları bazı doğal besinlerle mümkün olabiliyor.

Öncelikle beslenme alışkanlığımızın cinsel sağlığımız üzerinde oldukca etkisi var. Bazı besinlerin ise diğer gıdalara oranla libidoyu arttırıcı etkisi olduğu biliniyor. Libido arttırıcı besinleri 2-4 hafta arasında düzenli olarak tüketmenin, özellikle kadınlar üzerinde cinsel isteği arttırıcı yönde sonuç vereceği biliniyor.

İşte o besinler...

Magnezyum: Bu mineral serbest testesteronu bağlayan hormonun etkisini azaltmakta etkilidir. Kuruyemişler, soya fasulyesi, tam tahıllar magnezyumun zengin kaynakları olmakla birlikte; kakao, muz, avokado, peynir, yumurta, patateste de magnezyum minerali yer alıyor.

Çinko: Çinkonun yeterli alımının cinsel sağlık açısından çok önemli olduğu biliniyor. Testesteronu östrojene çeviren enzimin işlevini azaltan bu mineral, en çok peynir, yumurta sarısı, balık, ayçekirdeği ve diğer kuruyemişler, tavuk ve yulaf, çavdar, tam buğday gibi tam tahıllarda bulunuyor.

Protein: Proteinin libido üzerindeki olumlu etkilerine dair araştırmalar devam etse de, günlük aldığımız kalorinin en az %25'inin proteinden sağlanması gerekiyor. Bu da günde en az 100 gram et veya tavuk veya balık ve 1-2 bardak süt ürünü tüketmek ile sağlanabilir.

Şekerden kaçının: Şekerli besinler genelde seratonin seviyesinin birden artmasına neden olabiliyor. Yüksek seratonin seviyeleri ise düşük libido ile ilişkilendiriliyor. Beyaz şeker içeren besinleri beslenmenizdelimitlemeye çalışın.

Balık ve balık yağı: Beyinden dopamin salgısının artmasının özellikle kadınlarda cinsel isteği arttırabileceğine dair çalışmalar var. Bunların ışığında dopamin salgısını arttıran balık yağının cinsel sağlık için önemli yeri olduğu ortaya çıkıyor. Haftada 2-3 kez ızgara veya fırında balık tüketmek, libidoya yardımcı.

Libido artırıcı menü:

Kahvaltı:

- Lor peynirli otlu omlet (az sıvıyağ ile pişirilmiş)
- 2 dilim tam buğday ekmeği
- İsteğe göre bol söğüş sebze
- Şekersiz bitki çayı

Öğle:

- 1 porsiyon ızgara tavuk göğüs
- Soya filizli, avokadolu yeşil salata (1 tatlı kaşığı zeytinyağı ile)
- 2 dilim tam buğday ekmeği veya 3 kaşık integral makarna
- Ara Öğün: 1 su bardağı süt veya yoğurt
- 4-5 yemek kaşığı yulaf ezmesi
- 10 adet fındık veya badem veya 2 adet tam ceviz

Akşam:

- 1 adet ızgara balık
- Sotelenmiş mevsim sebzeleri
- 1 adet fırında patates
- Mevsim salatası (1 tatlı kaşığı zeytinyağı ile)

Ara öğün: 1 çay bardağı dolusu tuzsuz ay çekirdeği
- 1 küçük boy muz

Yorumlar

Başın öne eğilmesin 16-06-2014 10:49:45

Millet geçim derdine düşmüş gündem gün için de kaç kere değişiyor milletin libido düşünecek halimi kaldı ya. Sonra libido varsa zaten vardır yiyecekle içecekler olmaz o iş..

bunlara gerek yok 15-06-2014 15:14:55

her şey mevcut

bilici 15-06-2014 14:54:54

acı biber bire bir

YORUM YAZ