Çimen Erengezgin, yeni romanı Aslında Maviydi Terk Eden’i anlatıyor

Çimen Erengezgin ile kadına şiddeti konu aldığı romanı ‘Aslında Maviydi Terk Eden’ üzerine konuştuk…

Çimen Hanım ile mail yoluyla tanıştık. Bana son romanını hediye etti. Kanayıp duran yaramız kadına şiddet üzerine kurduğu romanı üzerine konuşmak istedim onunla. Ben sordum, o samimiyetiyle, tüm naifliğiyle yanıtladı. Şu an Koronavirüs ile boğuşuyoruz; ancak hayat da bir yandan iyi, kötü her anıyla akıyor. Sürecin başından beri hep dile getiriyorum, bugünleri evde, önce kendimiz sonra sevdiklerimiz için temizliğimize özen göstererek geçireceğiz. Şartlar el verdiğince evde kalacağız. Evde de en iyi sosyalleşme yollarından biri olan kitaplara başvuracağız.

#evdeyimokuyorum düşüncemde bugün Aslında Maviydi Terk Eden var. Yazarı Sevgili Çimen Erengezgin'den aktarıyorum.

Keyifli okumalar…

Çimen Erengezgin, yeni romanı Aslında Maviydi Terk Eden'i anlatıyor

Kalbimin sesini dinliyor, ilham yağmurlarında kalemime düşeni yazıyorum

- Çimen Erengezgin kimdir? Kendini nasıl anlatır?

Kendime yolculuğuma yoga ile çıkıp, kitaplarım ile devam ediyorum. Kalbimin sesini dinliyor, ilham yağmurlarında kalemime düşeni yazıyorum. Ne yogada ne de kitaplarımda bir türle kendimi kısıtlamadan, araştırıp, çalışıp, harmanlayıp, kendime yeni bir tür oluşturuyorum. Hayatın her alanında, özellikle insanlığın unutulmuş yanlarını, ihmallerimizi, normalleştirilen değersizleştirmelerimizi işlemeye çalışıyorum.

- Yazmaya nasıl başladınız? Yazmak size ne ifade ediyor?

Ortaokul çağlarında kısa öyküler ve şiirlerle başladım. Sonrası hayatın içindeki olumlu/olumsuz keşiflerle şekillenerek devam etti. Yazmak da bu keşifleri aktarma biçimi benim için.

- Bir yazma rutininiz var mı?

Çoğunlukla ya sabah ya da gece; ama mutlaka sessiz bir ortamda yazarım. Tamamıyla ilham kaynaklı yazdığım için, bu saatlerin dışında da zaman zaman kalemi kâğıdı elime aldığım da olur.

Çimen Erengezgin, yeni romanı Aslında Maviydi Terk Eden'i anlatıyor

Bence biz kadınlar, elimizi taşın altına koymalıyız

- Kitabınız Aslında Maviydi Terk Eden'de toplumsal yaralara değiniyorsunuz; kadına şiddete yönelik fantastik distopya... Bu kitabın doğuş hikâyesini paylaşır mısınız bizimle?

Aslında ben o zamanlar bilmesem de ilk tohumları Duygu Asena'nın Kadının Adı Yok kitabını okuduğum dönemde atıldı ki bu tarih 1987'dir; yani ilk yazıldığı yıl. Zamanla kitaplarım çıkmaya başladığında da bir kadın olarak, o dönemden bu yana aslında değişen bir şey olmadığını, hatta şiddetin boyutunun arttığını düşünerek, ilk romanımı bu konuya odaklanarak ve kadına şiddeti vurgulayarak yazmak istedim.

- Peki kitabın adının bir hikâyesi var mı?

Adı konusunda pek çok kereler fikir değiştirsem de sonunda bir terk ediş hikâyesi olması, mavinin içerikteki özel alanı; ayrıca umudu, dünyayı ifade edişi nedeniyle Aslında Maviydi Terk Eden'i tercih ettim.

- Kitabınızda kadına yöneltilen şiddeti anlatıyorsunuz. Peki bu kitabın daha çok erkeklere ulaşması gerektiğini düşünüyor musunuz? Bu şiddet düğümü nerede çözülecek?

Kitabı erkekler de kadınlar kadar okumalı ve okuyor da zaten. Bence biz kadınlar elimizi taşın altına koymalıyız. Öncelikle birbirimize olan tutumumuzu, bakış açımızı değiştirmeliyiz. Ailemizde de yetiştirdiğimiz evlatlarımız arasında hiçbir şekilde cinsiyet ayırımı yapmaksızın anneliğimizi şekillendirmeliyiz. Her iki cinsiyet de kendi içinde kendini sorgulamalı. Şiddeti de tanımını yaparken, iyi tanımlamalı ve analiz etmeli.

Çimen Erengezgin, yeni romanı Aslında Maviydi Terk Eden'i anlatıyor

Amacım gerçekleri yok saymamak, normalleştirmemek...

- Roman, "Ve bir sabah uyandıklarında, kadınları yanlarında değildi.” cümlesiyle başlıyor. Yokluk hissini vererek romana başlamak, bu kendiliğinden mi doğdu? Yoksa sistematik çalışan bir yazar mısınız?

Hiç sistematik çalışmam. Kelimelerin akışına teslim olur ve öyle yol alırım. Bu kitapta da öyle oldu ve gördüm ki; yokluk, bu roman için olabilecek en iyi başlangıç versiyonu. Çünkü maalesef insan bir şeyi kaybetmeden onun kıymetini anlayamayacak meşguliyette artık.

- Acıya dokundukça, yazdıkça, sizce nereye ulaşacağız? Sizin yazarken amacınız neydi?

Amacım gerçekleri yok saymamak, normalleştirmemek; ama aynı zamanda da ajitasyona kaçmadan bunu dile getirmekti. Umuyorum ki bunu da başarabildim.

- Peki karakterlerinizle birlikte bu romanda yaptığınız yolculukta en etkilendiğiniz, en yaralandığınız an hangisiydi?

Zeynep'in intihar mektubunu yazarken açıkçası tam anlamıyla dağıldım : ( Beni fazlasıyla zorladı ve mektubu tamamladıktan sonra birkaç gün kendime gelmeye çalıştım ki yazmaya devam edebileyim.

- Ya en umutlandığınız?

Yine Zeynep'in anne ve babasıyla buluşması ve gücünü tekrar hissettiği zamanlar bana umut oldu. Elbette bir de Murat'ın vazgeçmemesi ve aşkları…

- Aşk, kötücül tüm duyguların arasında nerede duruyor sizce?

Umudun ta kendisi aslında. Burada söz konusu olan gerçek aşk elbette. Her koşulda birbirine destek olan, vazgeçmeyen, sabırla mücadele eden aşktan bahsediyorum.

Çimen Erengezgin, yeni romanı Aslında Maviydi Terk Eden'i anlatıyor

2020'de çıkacak kitap, herkesi düşünmeye zorlayacak

- Yazarlığınıza değinelim biraz daha. Diğer kitaplarınıza da şöyle bir dönüp baktığınızda, bu son romanla nasıl bir yerdesiniz? Kendinizi eleştirdiğinizde, olumlu-olumsuz, neler görüyorsunuz?

Her kitabımda ayrı bir tür ve üslup kullandım. Kendime yeni ufuklar açmayı, yeni hedefler belirlemeyi ve denemeler yapmayı seviyorum. Bu durum da benim yazılarımda değişimi ve gelişmeyi sağlıyor diye düşünüyorum.

- Yazmaya devam edeceksiniz tabii…

Tabii ki yazmaya devam : )

- Neler bekliyor sizi, yeni bir hazırlık var mı?

Henüz zamanlaması tam belli olmasa da bundan sonra da yine aktarış biçimiyle etkileneceğinizi umduğum bir roman geliyor. Her kitabımda bir amacım olur benim. Gezginname'de farkındalık yaratmak istedim, Yeşil Bisikletli Kız'da toplumsal ve bireysel yüzleşmemiz gereken konular vardı, Vay Başına Yoga Gelenler'de ise yogaya karşı önyargıları kırmaktı amacım. Beşinci kitabımda ise hayattaki seçimlerimize odaklanacağız. 2020 yılında çıkacak kitap, herkesi düşünmeye zorlayacak.

Damla Karakuş: Teşekkür ederim.

Çimen Erengezgin: Bu güzel röportaj için çok teşekkürler.

Çimen Erengezgin, yeni romanı Aslında Maviydi Terk Eden'i anlatıyor

Aslında Maviydi Terk Eden

Çimen Erengezgin

Yitik Ülke Yay.

S.: 224

Kitabı satın almak için tıklayınız: kitapyurdu

*

Damla Karakuş

[email protected]kadinvekadin.net

Instagram: biyografivekitap

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

YORUM YAZ