Ciltteki küçük beyaz kabarcıklar nedir? Nasıl geçer?

Abone Ol 

Yeni doğan bebeklerin %40-50’sinin yüzlerinde küçük beyaz yumrular vardır. Bazen bu sivilceler yetişkinliğe kadar bizimle kalır. İyi haber şu ki, onlara sahip olmak tamamen normal. Sadece sizin için her şeyi tek bir yerde topladık, yani cevaplar için internette çılgınca gezinmeye gerek yok.

O şişlikler ne?

Tümseklerin resmi bir adı var, milia (süt lekeleri). Cildinizin hemen altında sıkışan keratin ile doldurulurlar. Kural olarak, göz kapaklarında, yanaklarda ve alında beyaz şişlikler görülür. Birçoğu, milia’nın bir sivilce şekli olduğuna inanır, ancak sivilce genellikle hormonlar tarafından tetiklendiğinden, bu gerçeklerden uzaktır.

Neden ilk etapta görünüyorlar?

Milia’ya neyin neden olduğunu gerçekten kimse bilmese de, hala bazı olası açıklamalar var. Cildiniz zarar görmüş olabilir. Tahriş, güneşe maruz kalma, yanıklar veya ağır cilt bakım ürünlerinin etkileri miliaya neden olabilir. Bir başka olası sebep  de gözeneklerde sıkışan ölü deri birikmesidir. Son olarak, bunun en basit cevabı genlerinizdir. Genetik olarak yatkın olabilirsiniz.

Onlar hakkında ne yapmalı?

Tümsekler için gerçekten bir şey yapmanıza gerek yok çünkü tamamen zararsızlar. Yine de estetik açıdan endişeleniyorsanız, size yardımcı olabilecek bazı çözümler var. Unutmayın, olası önleyici tedbirlerin hiçbirinin etkili olduğu kanıtlanmamıştır. Yine de onları denemek isteyebilirsiniz.

Cildinizi nemlendirin ve koruyun

İyi bir güneş koruyucu ve nemlendiriciye yatırım yapmak iyi bir fikirdir. Bu ürünler cildinizin  korunmasını , yumuşak ve esnek olmasını sağlamanıza yardımcı olacaktır. Kışın veya pencere kenarına oturduğunuzda bile güneş kremi sürmeyi unutmayın.

Pul pul dökülme

Aşırıya kaçmamak önemlidir. Cildinize zarar vermemek ve daha fazla darbeye neden olmamak için nazik fırçalar kullanın. Ölü hücreleri evde dikkatli bir şekilde çıkarın veya profesyonel yüz bakımı yaptırın.

Retinol içeren ürünleri deneyin

Retinolün miliaları yok eden bir bileşen olduğuna inanılıyor. Retinol kremleri pürüzsüz bir cilt tabakası ortaya çıkarır ve birikmeyi önler. Bazı retinol içeren ürünlerin cilde zarar verebileceğini unutmayın, bu nedenle daha yumuşak olanları tercih edin.

Salisilik asit kullanın

Bu asit genellikle sivilce ile savaşmanın bir yolu olarak önerilir ve milia için de işe yarayabilir. Amaç cildin katmanlarını inceltmek. Bu şekilde, milia kisti serbest bırakabilirsiniz. Yatmadan hemen önce salisilik asit uygulayın.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu