Cilt lekelerini yok eden ayva maskesi

Tam bir şifa deposu olan ayvanın cilde faydaları saymakla bitmiyor.

Ayva, çeşitli vitaminlerin yanı sıra potasyum, magnezyum, bakır ve demir gibi minerallerden de oluşan mucizevi bir besin kaynağıdır. Kış aylarında soğuk algınlığı ve boğaz ağrısına iyi gelen ayvanın bilmediğimiz bir özelliği daha var. Tam bir şifa deposu olan ayvanın cilde faydaları saymakla bitmiyor.

Cilt lekelerine son veren ayva maskesi

Parlak ve sağlıklı bir cilt mi istiyorsunuz ya da yazdan kalma güneşin oluşturduğu cilt lekelerinden kurtulmak istiyorsanız bu maskeyi muhakkak denemelisiniz.

Malzemeler:

- 10 ya da 15 tane ayva çekirdeği
- 4 ya da 5 tane taze ayva yaprağı (Kuru da olabilir)
- 1 limonun kabuk rendesi
- 1 şişe maden suyu
- Yarım çay bardağı gül suyu

Yapılışı:

On ya da on beş adet ayva çekirdeğini ve dört ya da beş adet ayva yaprağını cam bir kaba ekleyip tahta kaşıkla karıştıralım. Oluşan karışımın ağzını kapatıp karanlık bir yere kaldıralım. Bir gece kadar bu karışımı bekletelim. Yarım çay bardağı gül suyunu cam kabımıza dökelim ve üzerine limon kabuğu rendelerini atalım. Bu karışımı da yarım saat bekletelim. Ortaya çıkan iki kabı tek bir kaba dökerek karıştıralım ve göz çevresi dışında cildimize uygulama yapalım. Alerjik problem yaşayan bireyler için cildin küçük bir kısmında deneme yapılması daha uygun olacaktır. Bu maskenin uygulama sıklığı 15 günde bir olmaktadır. Maskeyi yıkadıktan sonra nemlendirici sürmek gerekmemektedir, dilendiği takdirde uygulanabilir.

Yorumlar

YORUM YAZ