Cilt sağlığı için yararlı en iyi 5 antioksidan kaynağı

Abone Ol 

Çevrenizdeki ortam cilt sağlığınız üzerinde güçlü bir etkiye sahiptir. Sıcaklık, nem, güneş ışığına maruz kalma ve diğer birkaç faktör cilt sağlığınızın korunmasında rol oynar. Bunların dışında hücre hasarı da cildinizi birkaç sorunla karşı karşıya bırakır. Bu zararlardan bazıları yaşlanma, pigmentasyon, sık sık kopmalar ve daha fazlasını içerir. Çeşitli sorunları önlemek ve sağlıklı cildi korumak için gerekli tüm önlemleri almak hayati önem taşır. Diyetinizin de cildiniz üzerinde güçlü bir etkisi vardır. Antioksidan bakımından zengin yiyecekler tüketmek, hücre hasarının cildiniz üzerindeki etkilerinin üstesinden gelmenize yardımcı olabilir.

Cilt sağlığı için yararlı en iyi 5 antioksidan kaynağı #1

Cilt bakımı: Diyete eklemeniz gereken antioksidanlarla dolu yiyecekler

Hava kalitesinin cildimizin sağlığında doğrudan rol oynadığını belirten Diyetisyen Serkan Sıtkı Şahin, “Kirlilik serbest radikaller üretir. Bu da hücre hasarına yol açarak cildinizi olumsuz etkileyebilir ve hızlı yaşlanmaya ve pigmentasyona neden olabilir. Peki, bu koşullarda cilt sağlığımızı nasıl koruyabiliriz? Bol bol antioksidan tüketerek cildinizi ışıl ışıl tutabilirsiniz.” ifadelerini kullanarak cilt sağlığı için yararlı en iyi 5 antioksidan kaynağını sıraladı.

1. C vitamini

C vitamini cildiniz için harikadır. Kırışıkların azalması, cilt hasarları ve çok daha fazlası dahil olmak üzere cildinize birçok fayda sağlar. Turunçgiller, kuşburnu, kırmızı biber, kivi ve brokoli en iyi C vitamini kaynaklarıdır.

2. Keten tohumu yağı

Keten tohumu yağının şaşırtıcı faydalarından biri de cilt sağlığı etkileridir. Cilt dokusunu iyileştirir ve cildinize nemlendirme sağlar. Uçucu yağ formunda mevcuttur.

3. Ferulik asit

Ferulik asit, cildinizi farklı şekillerde güçlendiren bir antioksidandır. Yaşlanma belirtilerini ve lekeleri azaltmaya yardımcı olabilir.

4. Kakao özü

Evet! Doğru duydunuz, çiğ kakao cildiniz için harikadır. Cilt hasarını önlemeye ve kızarıklığı yatıştırmaya yardımcı olabilir.

5. E vitamini

E vitamininin cildiniz ve saçınız için harikadır. Kapsül şeklinde E vitamini özütü olarak veya cilt bakım ürünlerinde E vitamini içeriği olarak bulunmasının yanında besinlerle de rahatça alınabilir.

Ayrıca, eksfoliasyon işlemi de cildinizin güzelleşmesinde ve cilt sağlığında önemli bir rol oynar. Gözeneklerinizi açmanıza ve siyah noktaları önlemenize yardımcı olabilir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu