Cilt bakımında kaçınmanız gereken 5 hata

Abone Ol 

Kusursuz ve ışıltılı, porselen gibi temiz bir cilde sahip olmayı kim istemez ki! Ve bu arayışta, bir cilt bakımı rutinine odaklanmaya başlarsınız. Bununla birlikte, çoğumuz cildimizi fazla hafife alırız ve hiç düşünmeden en kimyasal yüklü kozmetik ürünlerine sıçrıyoruz.

Herhangi bakım rutinine girmeden önce cilt tipiniz ve bu bileşenlerin yüzünüzdeki etkileri akılda tutulmalıdır. Bu hatalar sadece cilt alerjilerine, yanıklara, çıbanlara ve hiperpigmentasyona neden olmakla kalmaz, aynı zamanda daha erken yaşlanmanıza da neden olur. İşte, en yaygın yapılan cilt bakım hataları;

Cilt bakımında kaçınmanız gereken 5 hata #1

1. Kalıp sabun

Yüzünüzü yıkamadan ya da duş alırken bulamayacak kadar tembel olduğunuz için yüzünüzde kalıp sabun kullandınız mı? Bir kalıp sabun alkali pH'a sahipken, cildiniz asidik bir pH'a sahiptir. Bu nedenle cildinizin nem bariyerini bozar ve kuruluk ve pullanma gibi cildinizin kalıcı olarak hassas hale gelmesine neden olabilecek birçok cilt sorununa neden olur.

2. Vazelin

Soğuk havalarda cildinize vazelin sürdüyseniz, kendi kendinize cilt sorunlarına davetiye çıkarmış olabilirsiniz. Çok kalın bir tıkayıcı olduğu için yüze vazelin sürülmemelidir. Cildinizde çok kalın bir tabaka oluşturur ve bu da yine çeşitli sorunlara neden olabilir. Yağlı cilde sahip olan kişiler, ciltlerinde daha fazla sivilce ve sivilce yaşayabilir. Cildinizi doğru bir şekilde nemlendirmek için, cildinize sızan bir nemlendirici veya hafif bir nemlendirici seçin. Nemlendirici satın alırken hyaluronik asit gibi bileşenlere bakın.

3. Diş macunu

Diş macunu bir viral sivilce ilacı olarak ortaya çıktı ve dünyayı kasıp kavurdu. Ancak diş macununu yüzünüze sürmek yaptığınız en büyük cilt bakımı hatası olabilir. Sivilce veya sivilcelerinize diş macunu ile leke tedavisi uygulamak, cilde uygun olmayan kimyasalların varlığı nedeniyle bazen cildinizi yakabilir. Diş macunu sivilcelerinizin alevlenmesini engelleyemez. Bazen sivilceleri kurutabilir ama aynı zamanda yüzünüzde kötü bir iz bırakabilir.

4. Alkol bazlı ürünler

Alkol, cildiniz için olmayan bir şeydir. Cildinizi alkolle ovalarsanız, cildinizi daha kuru ve hassas hale getirebilir ve bu da diğer cilt sorunlarına yol açabilir. Alkol bazlı ürünler cildinizin bariyerini daha da bozabilir. Bu nedenle, cildinize alkol uygulamaktan kaçınmak daha iyidir.

5. Vücut losyonu

Vücut losyonunuzdan bir parça alıp tüm yüzünüze ve boynunuza da mı sürüyorsunuz? Yüzdeki cilt çok daha ince ve hassastır. Ve vücut losyonunuz yüz nemlendiricinize ne kadar benzer görünürse görünsün, yüzünüz için üretilmemiştir. Genellikle vücut losyonları, formülasyonlarında yüz cildinize iyi oturmayan tereyağı ve yağlar gibi daha ağır bileşenler içerir. Bu daha ağır bileşenler, sivilce gibi cilt sorunlarını daha da kötüleştirebilir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu