Cilt bakım ürünlerini nasıl ve ne zaman kullanmalıyız

Cilt bakım rutininizin etkili olması için mümkün oldukça cildinize uygun ürünler kullanmalısınız.

Yaklaşık bir milyon cilt bakım ürünü var. Özellikle her çıkan ürünü denemek doğru bir davranış değildir. Bu nedenle dermatologlar temel cilt bakım rutinini oluşturan ürünlerin tam olarak ne zaman ve nasıl kullanılacağını açıklıyor.

Temizleyiciler

Cilt bakım ürünlerinin en temel ürünü temizleyiciler, aşırı yağ, kir ve ölü cilt hücrelerini temizlediğini ve nemlenmeyi sağlıyor. Makyajınızı bir temizleyici ile temizledikten sonra, her sabah ve gece cilt bakım rutininizin ilk önemli adımı olarak bir temizleyici kullanın. Cilt temizleme işlemi basit olsa da bir ürün seçmek (krem, jel, su ve yağ bazlı) karmaşık olabilir. Neyse ki uzmanlar, yumuşak ve aşındırıcı olmayan su bazlı alkol ve koku içermeyen temizleyicileri tavsiye eder. Cildiniz aşırı kuru ya da hassassa, cildi nemlendirmeye yardımcı olacak bir yağ ya da krem ​​bazlı temizleyici düşünebilirsiniz. Cildiniz yağlı veya akneye eğilimli ise, salisilik asit içeren bir temizleyici yağın ve parlamanın azalmasına yardımcı olabilir.

Peelingler

Peeling önemli bir adım olmasa da bazı insanlar sivilce için yardımcı olduğunu buluyor. Pul pul dökülme, ölü deri hücreleri atma, yüzün aydınlatılmasına ve pürüzsüzleştirmeye, hatta pigmentasyon oluşmasına, gözeneklere, ince çizgiler ve kırışıklıkların görümünü azaltmaya yardımcı olur. Cildiniz pul pul dökülme yapıyorsa, sabah ve akşamları temizledikten sonra peeling yapın. Ne kadar sıklıkla yapmanız cildinize bağlıdır. Ancak güvenli olması için haftada bir kez uygulamaya başlayın.

Retinoidler

Retinoidler akne tedavisinde etkili olduğu ve ayrıca ince çizgilerin ve kırışıklıkların görümünü azalttığını gösteren A vitamini bileşiklerini içerir. Kuruluk, kızarıklık, pullanma ve tahriş gibi yan etkileri olabilir. Gece kremleri, serumlar ve nemlendiriciler gibi kozmetik cilt bakım ürünlerinde kullanılabilen daha yumuşak, retinol ve retina bulunur. Cildinizin ne kadar fayda sağladığını görmek için haftada sadece üç kez kullanın. Bunu sık sık ve sorunsuz bir şekilde kullanabiliyorsanız, her gece kullanabilirsiniz. Reçeteli ve reçetesiz olarak satılmaktadır. Reçeteli bir ürün kullanırken, dermatoloğunuzun talimatlarına uymanız çok önemlidir. Uzmanlar, akşamları cildinizi temizledikten sonra sadece bezelye büyüklüğünde bir miktar kullanmanızı önerir. Haftada bir veya iki kez kullanımla deneyin. Daha sonra günlük rutininize ekleyebilirsiniz.

Nemlendiriciler

Cilt bakım rutinlerinde bir zorunluluk olarak kabul edilen nemlendiriciler, cildin daha etkili bir şekilde korunmasına ve nemlenmesine yardım eder. Sabah kullanmak daha uygun olsa da akşam da kullanabilirsiniz. Cildiniz kuru olmadığı ve kuruluğa, tahrişe neden olabilecek bir ürün kullanmadığınız sürece istediğiniz zaman kullanabilirsiniz. Dermatologlar nemlendiricileri, cildinizi temizledikten ve peeling yaptıktan sonra kullanmayı önerir. Sabahları kullanmak için nemlendiriciniz SPF 30 korumalı olmalıdır.

Güneş koruyucuları

Bir güneş kremi cildi UV ışınlarından korunmasına, yaşlanmaya ve cilt kanserini önlemeye yardımcı olan tartışmasız en iyi üründür. Her gün temizlikten ve peelingden sonra ve makyajdan önce uygulayın. Dışarı çıkmadan en az 15 dakika önce cildinize uygulayın ve her iki saatte bir tekrarlayın.

Mükemmel bir rutin bulmak biraz zor olabilir. Cilt bakımı için tamamen yeniyseniz bunların hepsi biraz korkutucu olabilir. Ya da cilt bakım ürünleriyle ilgilenenler için basit görünebilir. Ancak cilt bakım rutininin etkili olması için çok fazla ürün kullanmak gerekmez. Pek çok kişi için temizleme, nemlendirme ve güneş koruyucuları ciltte gözle görülür iyileştirmeler yapacaktır. Not: Bunlar genel tavsiyeler, herkesin cildi farklıdır ve kullanılan ürüne göre de yan etkileri gösterebilir. Denemeler yaparak deriyi tanımak ya da bir dermatolog yardımı ile hareket edebilirsiniz.

Yorumlar

YORUM YAZ