Cildiniz için en iyi 4 vitamin

Vitamin eksiklikleri cilt üzerinde olumsuz etkilere neden olabilir. Vitaminlerin dengeli ve yeterli alımı cilt sağlığı ve genç bir görünüm için oldukça önemli...

Yeterince vitamin aldığınızdan emin olmak cildinizin sağlıklı ve genç görünmesini sağlar. Vitamin eksiklikleri siyah noktalar, ciltte kızarıklık, kırışıklıklar ve aşırı kuruluk da dahil olmak üzere birçok soruna yol açabilir.

D vitamini

D vitamini, güneş ışığı cildiniz tarafından emildiğinde üretilir. D vitamini karaciğeriniz ve böbrekleriniz tarafından alınır ve sağlıklı hücreler oluşturmaya yardımcı olmak için vücutta taşınır. D vitamini cilt sağlığı açısından önemli bir rol oynar. Sedef hastalığının tedavisinde bile yardımcı olabilir.

Kalsitriol, insanların doğal olarak ürettikleri D vitamini türünün insan yapımı bir versiyonudur. Kalsitriol, sedef hastalığı olan kişilerin tedavisinde kullanılan topikal bir krem formunda kullanılabilmektedir. Kalsitriol uygulamasının sedef hastalığı olan kişilerde cilt iltihabı ve tahriş miktarını azalttığı 2009 yılında yayınlanan bir çalışmada gösterilmiştir.

Günde 600 IU D vitamini alımı önerilmektedir. Hamilelik döneminde ve 70 yaş üstü bireylerde daha fazla D vitamini ihtiyacı olabilir.

D vitamini alımınızı arttırabilirsiniz:

- Günde 10 dakika güneşe maruz kalmak (Özellikle cilt kanseri öyküsü varsa, önce doktorunuza danışın)

- Kahvaltı gevrekleri, portakal suyu, yoğurt, somon, ton balığı gibi D vitamini içeren besinleri tüketmek

C vitamini

C vitamini derinin dış tabakası ve derinin iç tabakasında yüksek seviyelerde bulunur. Antioksidan özellikleri ve kollajen üretimindeki rolü cildinizin sağlıklı kalmasına yardımcı olur. Bu nedenle C vitamini, birçok antiaging cilt bakım ürününde bulunan ana bileşenlerden biridir.

C vitamininin ağızdan alınması, cildinize uygulanan güneş kremlerinin, güneşin zararlı UV ışınlarından korunma etkinliğini artırabilir. Bunu, hücre hasarını azaltarak ve bedensel yaraların iyileşme sürecine yardımcı olarak yapar. C vitamini ayrıca vücudun doğal kolajen sentezindeki hayati rolünden dolayı yaşlanma belirtilerini gidermeye yardımcı olabilir. Hasar görmüş cildin iyileşmesine yardımcı olur ve bazı durumlarda kırışıklıkların görünümünü azaltır. Yeterli C vitamini alımı da kuru cildin onarılmasına ve önlenmesine yardımcı olabilir.

Reçetesiz satılan ürünlerdeki C vitamini, diyet takviyeleri ve yediğimiz yiyecekler nedeniyle bu besinin eksikliği nadirdir. Tavsiye edilen C vitamini miktarı günde 1.000 mg'dır. Kuruluk, kızarıklık, kırışıklık ve yaşlılık lekelerini tedavi etmek için C vitamini içeren cilt bakımı ürünlerini kullanabilirsiniz

Diyetinizde yeterince C vitamini almadığınızı tespit ederseniz, şunları yapabilirsiniz:

- Portakal gibi narenciye ürünlerini daha fazla tüketmek

- Çilek, brokoli ve ıspanak gibi bitki bazlı diğer C vitamini kaynaklarını tüketmek

- Bir diyetisyen tarafından önerilen şekilde takviye almak

E vitamini

C vitamini gibi, E vitamini de bir antioksidandır. Cilt bakımında temel işlevi güneşin zararlarına karşı korumaktır. E vitamini cilde uygulandığında güneşten gelen zararlı UV ışığını emer. Bu, koyu renkli lekelerin ve kırışıklıkların önlenmesine yardımcı olabilir.

Normalde, vücuttaki E vitamini, cildin gözeneklerinden yayılan yağlı bir madde olan sebum aracılığıyla üretir. Doğru dengede sebum cildin sağlıklı kalmasına yardımcı olur ve kuruluğu önler. Eğer özellikle kuru bir cildiniz varsa, E vitamini muhtemelen sebum eksikliğini önlemeye yardımcı olabilir. E vitamini ayrıca cilt iltihabı tedavisinde de yardımcı olur.

E vitamini birçok cilt bakım ürününde bulunurken, sorun güneşe maruz kaldığında herhangi bir etkisinin en aza indirilebilmesidir. Diyetinizde yeterli miktarda E vitamini almak tercih edilir. Çoğu yetişkin için günde yaklaşık 15 mg E vitamini önerilir.

E vitamini alım miktarınızı şu şekilde artırabilirsiniz:

- Badem, fındık gibi daha fazla yağlı tohum tüketmek

- Bir diyetisyen tarafından önerilen şekilde takviye almak

- Hem E hem de C vitamini içeren cilt bakımı ürünleri kullanmak

K vitamini

K Vitamini, vücuttaki yaraları, çürükleri ve ameliyattan etkilenen bölgeleri iyileştirmeye yardımcı olan kan pıhtılaşma süreci için önemli bir rol oynamaktadır.

K vitamininin temel fonksiyonlarının ayrıca aşağıdakiler gibi bazı cilt hastalıklarına yardımcı olduğu düşünülmektedir:

- Derideki çatlaklar

- Yara izleri

- Siyah noktalar

- Göz altındaki siyahlıklar

K Vitamini cilt için birçok farklı üründe bulunabilir ve çeşitli cilt sorunlarını tedavi etmeye yardımcı olabilir. Doktorlar sıklıkla şişlik ve morarma riskini azaltmak için ameliyat olmuş hastalarda K vitamini içeren kremler kullanırlar. Bu cilt iyileşmesini hızlandırmaya yardımcı olabilir. Bununla birlikte, K vitamininin cilt üzerindeki etkileriyle ilgili araştırmalar, E ve C vitaminlerine göre daha sınırlıdır.

Bu besinleri tüketerek K vitamini alımınızı artırabilirsiniz:

- Süs lahanası

- Ispanak

- Marul

- Lahana

- Yeşil fasulye

Tüm sorularınız için e-posta atabilirsiniz.

Dyt. Serkan Sıtkı Şahin

[email protected]

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

Kiraz 20-03-2019 22:04:11

E vitamini takviyesi alicam ama miktarını nasıl ayarlayabilirim?

YORUM YAZ