Cildi genç tutmanın yolları

Abone Ol 

Bazıları 40 yaşında iken henüz 30'unda gösterir, bazılarıysa 40'iken çok daha yaşlıdır. Nedir peki bunun sebebi? Sadece genetik kalıtımdan mı ibarettir görünümümüz yoksa dış etmenlerle beraber  yaşam tarzı ve yaşam koşulları da rol oynar mı? İşte cevapları…

  Cildi genç tutmanın yolları #1

Yüzdeki sarkmaların, kırışıklıkların sebepleri ve çözümleri

Yüzünde aynı binaların kolonları gibi, onu ayakta tutan, sarkmasını engelleyen kemikleri vardır. Bilhassa elmacık kemikleri, çene hattı ve şakak bölgeleri yüzün kolonlarıdır. Bu bölgelerde kemikte oluşan aşınma ya da kayıplar, yüzün yavaş yavaş aşağı doğru sarkmasına sebep olur. Altı eriyen zeminden aynı toprak kayması gibi yüzün derisi de kaymaya başlar. Bu kaymayı nazolabial bölgedeki ve çin bıyığı bölgesindeki ve çene hattındaki ligaman adı verilen barajlar önler. Bu sebeple de sarkan cilt bu bölgelerde katlantı şeklinde toplanır. Belli bir müddet sonra dolgularla onarılamayan bölgeleri açmak için cerrahi yöntemlere başvurulmak zorunda kalınır.

Halbuki işi bu seviyeye getirmeden tedbir almak daha kolay ve pratiktir. Yaşlanmayı geciktiren uygulamalardan biri de boşalan hacimleri yine anatomiye uygun olacak şekilde, asla abartmadan, sadece restore ederek doldurmaktır. Yüzün geneli değerlendirildiğinde yaşla beraber ana kemik kolonlarında aşınmalar başlayabilir. Bu volüm kaybı bazende kilo verimiyle görülebilir. Erken zamanda yapılan müdahalelerde elmacık kemikleri, şakak bölgesi ya da çene hattına müdahalelerle sadece kaybedilen volümü yerine koyarak, çok doğal ve başarılı sonuçlar elde edilebilinir. Dolgu uygulamalarının amacı aslında yüzü şişirmek değil, sadece boşalan volümü takviye ederek yüzü eski destek kolonlarına kavuşturmak, böylece cildin aşağı doğru sarkmasına engel olmaktır. Dolgu uygulaması sonucu elmacık, şakak ve çene hattının doldurulmasıyla daha V shape bir yüz şekli elde edilirken, aynı zamanda yüze lifting verilerek çin bıyıklarının ve nazolabial olukların hafifletilmesi sağlanır. Böylece yüzün volüm kaybı sebebiyle sarkma süreci yavaşlatılmış olunur.

Cildi genç tutmanın yolları #2

Kollajen kaybının sonuçları ve çözümleri

20 li yaşların sonunda 30 ların başında cildimizde kollajen kırılmaları başlar. Aynı zamanda kollajenin yeniden üretimide azalır ya da durur. Bu kayıp devam ettikçe elastikiyet kaybı baş gösterir. Elastikiyetin kaybolmasıyla yüzdeki deri kalitesi bozulur. Cilt sarkmaya başlar. Çene kenarından aşağı doğru gevşeyen cilt öncelikle nazolabial oluklarda ve çin bıyıklarında toplanıp katlantılara sebep olarak, yüzde, yaş alma belirtileri oluşturur. Hemen herkeste görülen bu kollajen kaybını, gerekli zamanlarda yerine koymak mümkündür. Belirli aralıklarla direk cilde uygulanan kollajen aşıları, zamanla var olan kayıpları yerine koyar. Aynı zamanda yüze lifting etkisi ve nem vererek canlılığı, dinçliği korur. Yine zaman içerisinde gözeneklenme ve lekelenme problemi başlayan ciltleri erken zamanda yapılan takviyeler ile tedavi eder.

Cildi genç tutmanın yolları #3

Cilt yorgunluğu, lekelenme artışı ve çözümleri

Yaşla beraber elbette maruz kalınan güneş miktarıda artmaktadır. Güneş vücudumuzda birçok faydalı fiziksel üretime sebep olurken bir yandan da cildi kurutması ve ozon tabakasındaki delinmeler sebebiyle bize ulaşan UV ışınlarıyla pigment sentezimizi etkileyerek zararlı etkiler oluşturmaktadır.  Zamanla ciltte lekelenme ve renk eşitsizliği meydana gelir. Bu da dışarıdan bakıldığında cilt kalitesini oldukça düşürür. Güneş maruziyeti sonucu oluşan ince kırışıklıkların ve yüzdeki renk dalgalanmasının önüne geçmek bazı mezoterapi uygulamalarıyla mümkündür. Doğru seçilen karışımlar ile cilt nemlendirilirken ince kırışıklar önlenmiş olur, aynı zamanda çeşitli vitamin ve mineral uygulamaları ile de pigmentasyon farkının önüne geçilerek canlı ve tek renk bir cilt elde edilebilir.

Cildi genç tutmanın yolları #4

Hhyalüronik asit ve su kaybının sonuçları ve çözümleri

Ciltte su kaybının başlamasıyla ilk belirti olarak kuruluk ortaya çıkar. Kuruluk zemininde yapılan mimik hareketleri zamanla yerleşik kırışıklık halini alır. Bu sürecin ilerlemesiyle kişi mimik yapmazken bile , bu ince kırışıklıklar bilhassa ağız çevresinde belirgin bir şekilde var olurlar. Bu da kişiye yaşlı bir görünüm verir. Bu gibi ince kırışıklıkların önüne geçmek amacıyla 30 lu yaşların hemen başında cildin nem kaybı hissedildiği gibi, hemen saf hyalüronik asit takviyelerine başlamak gerekir. Kişiye özel seçilecek nem aşıları ya da gençlik aşıları ile cilde olması gereken nem geri kazandırılır.

Cildi genç tutmanın yolları #5

Kaz ayakları sebepleri ve önüne geçmenin yolları

Hemen herkesin duygusal tepkisi olarak mimikleri bulunur. Yüz mimiklerimiz genel olarak kaz ayaklarıyla gülme, kaşlarımızı çatarak kızma, alnımızı kırıştırarakta şaşırma şeklindedir. Gençken aktif kullandığımız mimiklerimizin bize hiçbir zararı yoktur. Ancak yaş aldıkça mimik yapmadığımız halde kızma çizgimiz, kaz ayaklarımız, alındaki çizgilerimiz kalıcı olmaya başlar. Bu da mimik yapmazken bile kızma ya da yorgunluk ifadesine neden olur. Oluşan tüm kırışıklıklar da karşıdan bakıldığında yaşlılık göstergesi olarak değerlendirilir.

Halbuki bu kırışıklık daha oluşmadan, oldukça pratik bir yöntem olan botoks uygulamalarıyla engellenebilir. Botoks uygulamaları kırışıklıkların önlenmesinde oldukça başarılı olduğu gibi aynı zamanda şakak bölgesinde ve alında minimal gerilmeye de sebep olarak yüzü yukarı taşımakta ve oldukça fresh ve genç bir görünüm sağlamaktadır.

Yukarıda bahsettiğimiz tüm uygulamalar aslında oldukça pratik ve kişinin sadece 3 ya da 6 ayda bir kendine ayıracağı 15 dakikalık müdahaleler ile mümkündür. Üstelik kısa süreli bu müdahaleler sonucu yaşlanma süreci oldukça ertelenebilir.Anlaşılacağı gibi genç görünmek sadece genetik miras değildir. Eğer cildinize ve kendinize kısa süreler ayırırsanız geçkin yaşlarda bile çok daha taze, çekici ve canlı bir yüze, yüksek cilt kalitesine sahip olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu